Olen tarkkaillut jo kauan sivusta tätä susiepidemiaa, mikä suomessa tällä hetkellä on ollut paljon esillä otsikoissa. Maalla asuvat pelkäävät lastensa, koiriensa ja karjansa vuoksi. Heidän mielestä susia pitäisi harventaa. Vastaan puhuvat taas ihmiset, jotka eivät pidä susia minkäänlaisena suurena haittana.
Olen reheellisesti sitä mieltä, että sudet eivät ole sen vaarallisempia kuin ampiaiset. ihmisiä kuolee vuosittain enemmän ampiaisten pistoihin, kuin susien suuhun. Lisäksi en ymmärrä ihmisiä, jotka muuttavat maalle, eivätkä kestä villieläimiä. Lapsia pelotellaan ja ylisuojellaan. Suoraan sanottuna minulle tulee tasan yksi sana mieleen "typeryys".
Ymmärrän, että on ikävää menettää karjaa tai koiria suden suuhun, mutta toivottavasti maalla asustavat ihmiset ymmärtäisivät sen, että asuvat lähellä metsiä ja jakavat tilansa villieläinten kanssa. Mielestäni koiria ei saisi edes jättää yöksi ulos. Koiran paikka on omistajansa lähellä. Se on omaa typeryyttä ja vastuuntunnottomuutta lemmikkiään kohtaan, jos jättää koiransa yöksi ulos, eikä katso koiransa perään.
Tämä susiepidemia on tehnyt herkistä ihmisistä vainoharhaisia ja yliherkkiä. Susista on tehty hirviöitä. Tämä kaikki on vain niin naurettavan turhaa. Huomaa, ettei ihmisillä ole tänäpäivänä mitään oikeita huolia kun viattomasta villieläimestä luodaan hirviö! sama oli aikoinaan valkohaiden kanssa ja niitä salametsästettiin melkein sukupuuttoon asti. Oikeasti ihminen on pahin vihollinen niin sudelle kuin haille. Tilastollisesti hait ja sudet eivät ole todellakaan uhka ihmiselle.
Asia on vain näin: Jos asut luonnon lähellä sinun tulee jakaa asuinalueesi luonnon ja sen eläinten kanssa. Jos et kestä lunotoa ja sen hurjia "petoja" niin muuta kaupunkiin. Lapsia on ihan turha terrorisoida ja pelotella susilla. Se on vain vanhempien typeryyttä. Tämä aihe on muutenkin saanut aivan liian suuret mittasuhteet. Toivottavasti ihmiset ottaisivat järkensä käyttöön, jos heillä sitä vielä on?
Susiepidemia
hulluihin kyllästyny
0
113
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell342166Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.491757Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1161597Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041306Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.761008Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,491002- 59905
Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗54827Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd101793- 60778