29" näyttö epätarkka teksti

Ostin 29 tuuman LED-TV'n jossa on myös VGA PC-liitäntä. Ongelmana on se että tietokoneen teksti on suttuista, ei yhtä terävää kuin 24 tuuman tietokonenäytöllä. Voiko tekstiä sada näin isossa näytössä yhtä teräväksi kuin pienemmissä näytöissä.
112390
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Laita tietsikan näytönohjaimen säädöt kohdalleen, vastaamaan uutta isompaa näyttöä.

Äänestä

Ja jos resoluutio on kohdillaan niin kannattaa laittaa virkistystaajuus tappiinsa ( Siihen asti mihin näyttis antaa sen laittaa)

Ainakin minulla se terävöitti kuvaa aika paljon vaikka resoluutio oli oikea.

Äänestä

Toi VGA vähän kyl rajottaa resoluutioo.DVI tai HDMI liitäntä noin isossa näytössä tarttis olla mielestäni.

Äänestä

Voiko toi DVI->HDMI-piuha aiheuttaa häikkää kuvassa, eli kulkeeko siinä
tieto oikein näyttiksen ja monitorin välillä.

Äänestä

Ainahan adaptereilla menettää jotain, mutta toi DVI-->HDMI on aina parempi kuin VGA.Kyllä noissa adaptereissakin varmaan on laatueroja.

En ainakaan itse ole mitään järkyttävää eroo huomannut.
Itsellä videotykkikin kiinni tolla DVI -->HDMI:llä ja ihan hyvin näkee pelittää,ottaen huomioon että tykkikin on jo aika vanha.

Äänestä

DVI:ssä ja HDMI:ssä menee täsmälleen sama digitaalinen signaali, vain fyysinen liitin muuttuu

Äänestä
  • Paitsi ehkä, että hdmi liitännässä on mukana myös jonkinlainen kopiointisuojaus ja tarkkuus taitaa jäädä 1080:aan, mutta itse kuvasignaali on periaatteesa sama.

    Äänestä

Ja toisaalta kun ajattelee, siis kun 29":sta televisioo kattelee alle metrin päästä niinkuin normaalia tietokoneen näyttöä, niin siinä voi alkaa kyllä aivotkin
sumentua :)

Täytyis olla ainakin parikolme metriä väliä.

Äänestä

on kyseinen tuumakoko ? joku kiinan ihme tietysti

Äänestä

Logik merkkinen.

Ei taida onnistua. Kuva on parhaimmillaan mutta tuplakokoinen 1280x768 resoluutiolla. Pitäisi ilmeisesti olla suurempi resoluutio kuin 1920x1080 kuvapistettä johon säätö loppuu..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kastesuu kirjoitti:

Ostin 29 tuuman LED-TV'n jossa on myös VGA PC-liitäntä. Ongelmana on se että tietokoneen teksti on suttuista, ei yhtä terävää kuin 24 tuuman tietokonenäytöllä. Voiko tekstiä sada näin isossa näytössä yhtä teräväksi kuin pienemmissä näytöissä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu