Ensi kesänä

Itävaltaan..

Heinäkuussa tai elokuun alussa olisi tarkoitus suunnata muutaman vuoden tauon jälkeen Itävaltaan. Aiemmin oltu Seefeldissä ja Zell am Seessä.
Minkälainen olisi Bad Gastein tai Söll näihin aiemmin käytyihin verrattuna?
Tarkoitus olisi patikkaa heittää ja hieman katsella lähiympäristön mahdollsia nähtävyyksiä.

4

309

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itävallan lumoissa

      Omakohtaisesti tykkään Gasteinin laaksosta sekä Ellmau-Söll(-Kitzbühel) alueesta enemmän kuin esim Seefeldistä - aivan ihania paikkoja ja reittejä joka tasoa ja laatua. Ja etenkin jälkimmäisessä on muutakin nähtävää yllin kyllin lähitienoolla. Myös Salkammergutin järvialue sekä Dachsteinin tienoot ovat hienoja.

    • Itävaltaan...

      Varattiin nyt Bad Gasteinista matka heinäkuulle. Voisi joskus katsella sitä Söllin seutuakin. Ihana lähteä Alpeille.

      • alpitttt

        Söllissä viime kesänä, ja melekion menin uudestaan, mutta varasin Bad Gasteinin vaiheen vuoksi.
        Söll kaunis kiva kylä, ja nousu vuorelle lyhyen kävelymatkan päässä. Ilmaisella postibussilla voi ajaa lähikyliin ja nousta sieltä ylös, kävellä toiselle huipulle (korkeuseroa helpoimmilaan vain parisataa metriä) ja tulla alas, ja bussilla Sölliin. Tykkäsin erityisesti tästä liikkumisen helppoudesta. Söllissä oli viikon aikana viime vuonna 4 (!) kyläjuhlat, niissä oli kiva käppäillä. Osui onnekkaasti vuoden suurin juhla matkaan (heinäkuun lopulla).

        Koneessa oli tyyppejä, jotka menivät jo 16. kertaa Sölliin! Tuntui hullulta, mutta nyt tuntuu että takaisinhan sinne on mentävä.

        Jos jolla kulla on vinkkejä Bad Gasteiniin niin lukisin mielelläni! Toimiko shuttle-bussi Salzburgin kentälä myös kesällä (76 e m-p)?


    • Naismatkalainen

      Söll in kiva paikka, oltu kahesti; heinäkuussa lähes ainoa ongelma avouimalan paarmat. Jos haluat katsella erilaista alppimaisemaa ja laajemminkin ympäristöä, on yksi vaihtoehto Stubaitalin laakso (en tiijä onko sinne nyt valmiita matkoja). Innsbruckin lähellä on kosolti kivaa nähtävää sielläkin. Sellaselle sopivasti kävelyä (lue: vaeltamistakin) ja palasen italiaakin (ötzi-jäämiestä) ja muuta koluttavaa lupaavalle reissulle ajattelin lähteä kesällä Seuraneidin matkalle. Olen kokeillut Aurinkomatkoja ja monia muitakin, ja kaikki on ihan sujuvasti toiminut, nyt vaan haluan vahan erilaisen matkan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      125
      6610
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      54
      5672
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      79
      4426
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      86
      4309
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      103
      4079
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      84
      1426
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      334
      1237
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      79
      1235
    9. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      15
      1203
    10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      35
      978
    Aihe