BING - virus?

Bing=Bang

Elikä asensin navigaattorin (Garmin) vaadittuja ohjelmistoja muutama päivä takaperin. Garmin tekee yhteistyötä Bing-hakukoneen kanssa mm. kartoissa.

No heti näiden asentamisen jälkeen alkoivat ongelmat; Kun avaan selaimen (Mozilla Firefox), aloitussivuni on Bing.

Olen vaihtanut sekä ohjauspaneelista että työkaluista aloitussivukseni tyhjän, googlen, tai Mozillan oman sivun. Sitten taas kun availen selaimen; Bing!

Olen poistanut koneestani kaikki Garminin ohjelmat sovelluksen poistolla. Mitään Bingiin tai Garminiin viittaavia lisäosia / liitännäisiä ei ole käytössä. Myöskään tässä selaimen oikeassa yläkulmassa olevassa hakupalkissa ei ole Bing-vaihtoehtoa, poistin senkin.

Hain myös koneesta sanalla Bing kaiken bingaiheisen, ja deletoin.

Silti, yhä edelleen kun käynnistän selaimen, tulee Bing!
Konetta on tässä parina päivänä käynnistelty kyllä, että koneen uudelleenkäynnistys ei auta asiaa missään muodossa.

Kysymys kuuluu; miten helvetissä saan Bingin pois? Olen koettanut jo kaikkea.. Alkaa totaalisesti palaa hermo.


// ja turha tyrkyttää selaimen vaihtoa, en vaihda. Asiallisia, oikeita vastauksia ongelmaan kiitos!

/// miksi selaimeen avautuu välillä ihan itse ilman mitään napin painallusta uusi välilehti, jossa tyrkytetään jotain humpuukia ja kilpailuja.....?

4

788

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bing=Bang

      Noniin, nyt sain ratkaisun.

      Pistin merkille automaattisesti vaihtuneen aloitussivun osoitteen. Se oli jotakin tällaista (minä tyhmä unohdin sen kopioida talteen) : websearch.quick-soft.com

      Löysin tietokoneesta kansion QuickSoft. Siellä oli kaksi tiedostoa, toinen uninstall ja toinen joku.... en muista. Kokeilin uninstall, mutta ei toiminut. Kokeilin poistaa; tiedosto avattu toisessa; rundll32.exe.

      Googlailin rundll32.exe, ja selvitin, että omat tiedostoni olivat saastuneet. Ilmeisesti siinä, kun latasin Garminin sovelluksia - tuntematon julkaisija, jne. Kun kokeilin poistaa rundll32.exejä Tehtävien hallinnasta, tuli käyttö estetty.

      No, palautin tietokoneen päivään 25.12.2012. Kävin katsomassa tiedostoissa, QuickSoft -kansio oli hävinnyt. Avasin selaimen, tuli Google aloitussivu, kokeilin poistaa rundll32.exejä Prosesseista - ne poistui ilman ongelmia.

      Mikä virus sitten olikin, nyt se lienee poissa. Enää en päivitä navigaattoria, tuskin Suomen tiet radikaalisti muuttuu.

    • bingbing

      Mullaki on sama homma. Tosin se on tullut jostain muusta ohjelmasta kuin Garminista, en ole sitä asentanut. En löytäny mitään QuickSoftia... mitenkähän mä saisin ton pois? Anybody here anymore?

    • joskiinnostaa
    • Bingonturha

      Itse olin tehnyt javan päivityksen ja sen jälkeen ilmestyi tuo bing haittaamaan elämää. Virukseksi epäilen itsekin. Poistin javan, jonka jälkeen löysin ohjelman nimeltä search engine. Poistin senkin niin bing poistui kuvioista. Ainakin uskon näin.. laitan nyt virusohjelman pyörimään ja seuraan tilannetta. :p Eli siis tää alkoi vasta vaivaamaan .. Helvetin bing.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      297
      3618
    2. Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset

      Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard
      Maailman menoa
      51
      2605
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      91
      2211
    4. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      109
      2013
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      49
      1916
    6. Särkyneelle sydämelle

      Särjin sun sydämen En voi lakata itkemästä Minuun tekee kipeää Koska sinuunkin. Että näin.. En ole runoilija😂
      Suhteet
      31
      1697
    7. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      131
      1554
    8. Tulli ja Poliisi HAZMAT-suojauksin varustettuna omakotitaloa tutkimassa.

      Todennäköisesti kysymyksessä huumelaboratorio, jossa käsitellään tappavia ja vaarallisia kemikaaleja. Tulli ja poliisi
      Savonlinna
      22
      1273
    9. Nainen sä olet

      Ihailtava ihminen siinä mielessä että teet miten sydän käskee ja toisaalta taas pidättäydyt kaikesta. Pakenet ja lähest
      Ikävä
      73
      1244
    10. Oho! Martina Aitolehti uhoaa ex-mies Esko Eerikäiselle: "Sata tonnii, niin..."

      Martina Aitolehti pitää ex-miehensä Esko Eerikäisen kanssa Martina & Esko podcastia. Pariskunta on ollut naimisissa ja h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      1191
    Aihe