Laki, lupa ja ilmakivääri.

ean1

En ole asiaa seurannut, mutta hataria juoruja kuullut, että laki ilkkarin suhteen muuttuu.
Ensinnäkin tehokkaat pyssyt muuttuvat luvanvaraisiksi 1.1-14 ja toiseksi, että ne ruotsin malliin hyväksyttäisiin metsästysaseiksi pienriistalle.

Mene ja tiedä. Itsekin olisin muutaman pyyn saattanut tiputtaa mökin takakuusikosta ja suoraansanoen houkutus oli suuri, mutta pysynyt ole kaidalla tiellä.

Arvuutteluja perään, tai jos ihan tietoa on, niin saattaahan sitäkin jakaa spekulaatioitten pohjaksi.

ps. mm. diana magnum antaa 5,5mm luodille 260m/s lähdön, eli lähes ssubsonic piekkarin tehot läheltä.

Vähä kakspiippunen juttu. Ehkä haavakkoja tulee, mutta saishan ainakin varikset ja räksät pihapensaista häädettyä.

7

931

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Latailija...

      No, ei se sama luodin halkaisija ja lähelle sama nopeus tuo vielä tehoja lähelle jos luotien massat ovat aivan eriluokkaa.

    • il Maase

      1.6-13 astuu laki voimaan, joka luokittelee ilmakiväärin luvalliseksi metsästysaseeksi !

      Saapi nähdä saisko tehokkaalla 5,5mm ampua jo ainakin pyyt ja sorsat...


      Ylläpidolle toive, että ILMAKIVÄÄREILLE oma osio, jonka alle vois kerätä jo kirjoitetut viestit ja tietenkin sen alle kaikki ilkkareita koskevat uudet aiheet. =) ??

      • ei saatana

        pistäppä linkkiä tuollaiseen lakipykälään, en ennemmin usko. rupeaisivat kaiken maailman räkänokat vanhoine el gamoineen ja telly LG: neen hyppäämään röppeiköissä.


    • sama.
      • 5.5mm

        Onko tuosta tullut tarkempaa tietoa; millaisilla ilma-aseilla voi metsästää?
        Ja mitä - vainko pieniä haittaeläimiä?


    • pööpyy

      Minä vuonna hatsan mod 33 on valmistettu??

    • gifudhf

      86

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      139
      3346
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      82
      2940
    3. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      47
      2411
    4. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      41
      2310
    5. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      115
      2225
    6. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      32
      2178
    7. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      145
      2106
    8. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      16
      1771
    9. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      1506
    10. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      29
      1393
    Aihe