Ilmaista neuvontaa tarjolla

Slovakiasta

Niin jos jollakin ilmenee tiedon tarvetta melkeimpä asiasta kuin asiasta kyseisessä maassa niin useiden vuosien kokemuksella maata ristiin rastiin rampanneena voinen auttaa jos jonkinlaisten kysymysten suhteen. Myös Puola,Romania, unkari,bosnia, saksa ovat melkoisen tuttuja ja tsekkikään ei aivan vieras. Tulevana vuotena tarkoitus ottaa Portugali paremmin haltuun mutta siitä ei nyt sen enempää sporttilomaa toki slovakiassa ainakin useita viikkoja.

5

556

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mausteet loppu

      Saako Slovakiasta unkarilaista paprikajauhetta (myös Unkarissa pakattu)?

    • Ei tiänny

      No etkös sää neuvokka.

    • happyhannah

      Budapest-Bratislava-Wien-Praha-Berliini kiinnostaa. Kesällä tarkoitus tehdä joku tällainen viikon tai parin matka, jossa muutamassa mielenkiintoisessa eurooppalaisessa kaupungissa viettäisi pari yötä. Alustavasti olisi tarkoitus lentaa Helsinki-Vantaalta Budapestiin ja Berliinistä sitten takaisin, mutta muuten matkaisimme mieluiten jollain muulla kulkuneuvolla. Tällä hetkellä on katsottu junia muille väleille ja kantosiipialusta Bratislava-Wien-välille (kantosiipialus kulkee myös Budapest-Bratislava-väliä, mutta netistä löysimme vain välejä Budapest-Wien ja Bratislava-Wien matkaavia aluksia, eikä Budapestistä Wieniin matkaavaan ollut mahdollista jäädä pois Bratislavan kohdalla... Kannattaako näitä junalippuja ja kantosiipialuslippuja ostaa vasta paikan päältä vai varata etukäteen? Ja olisiko jollekin välille jotain kivaa, ei-liian-tuskaista ja kohtuu huokeaa maisemabussivaihtoehtoa tai muuta? Onko joku kaupunki tällä välillä, jossa kannattaisi käydä yllämainittujen lisäksi? Mitä kyseisissä kaupungeissa kannattaa tehdä ja missä vierailla/yöpyä/syödä?

      Myös sellaiset kaupungit kuin Venetsia ja Istanbul kiinnostavat. Alkuperäinen ajatukseni oli (eikä se vielä mahdoton matkavaihtoehto ole) lentää Berliiniin ja matkustaa sieltä muutaman kaupungin kautta Venetsiaan ja tehdä sitten venetsiasta välimerenristeily Istanbuliin ja lentää Istanbulista takaisin Suomeen. Välimerenristeilyt vaikuttivat hauskoilta muutamine pysähdyksineen, mutta en vain löytänyt sitä mitä tahdoin eli alle viikon reissua, jossa ei ole pakko palata takaisin siihen kaupunkiin mistä lähdettiin. Kaikkien löytämieni nettisivustojen kautta olisi pakko ostaa risteily eikä yhdensuuntaista matkaa. Onko kokemuksia ja vinkkejä tällaisesta tai muuta hyvää tapaa kierrellä itäistä Välimerta?

      • nähty on

        Jos viikossa meinaat noin monta kaupunkia nähdä, niin melkoiseksi kilpajuoksuksi menee, varsinkin kun aikaa menee matkoihinkin. Jokaisessa noista on nähtävää useaksi päiväksi. Eikä minkään kaupungin ilmapiiristä saa kunnon kuvaa päivässä tai parissa - se vaatii rauhoittumista ja kahviloissa yms. istuskelua.

        Bratislava - Wien -välin voi kulkea myös bussilla eikä paljoa maksa.


    • happyhannah

      Enemmän kuin viikko oli kyllä tarkoitus varata aikaa... :) Tuo 5 kaupunkia on silti aika maksimi, sillä ei niissä pidemmällä lomallakaan ehdi viettää kuin 1-3 yötä per kaupunki. Mutta tarkoitus on kuitenkin matkustaa jollain muulla kuin lentokoneella kaupungista toiseen, joten kivahan se on välillä jossain pysähdelläkin eikä vaan matkustaa kerralla tuntikausia, vaikka sitä ei joka kaupunkia ehtisi kunnolla katsastamaan. Mielenkiintoisiin voi palata sitten takaisin joku toinen kerta. Mutta mitään ei ole vielä varattu tai lyöty lukkoon, joten olen kiinnostunut kuulemaan mainitsemistani kaupungeista ja muista mielenkiintoisista siinä lähellä, mitä kyseisissä kaupungeissa kannattaa tehdä, onko jotain muuta missä kannattaisi vierailla (luonnonpuistot, pikkukylät ym.), miten kohteiden välillä kannattaa liikkua (tuo kantosiipialus on bussia/junaa kalliimpi ja vähän tylsäksikin haukuttu, mutta kuitenkin voisi kiinnostaa koittaa jotain tuollaista hieman erilaisempaa) jne. Tässä on mahdollista vielä jättää kaupunkeja pois reitiltä ja vaihtaa muihin matkan verrelle osuviin tai muuttaa reittiä vielä ihan totaalisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      295
      4804
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3085
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      53
      2995
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1551
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1252
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1209
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      11
      1036
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      1011
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      989
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    Aihe