popit

kertokaas joku miten nää ohmi kytkennät oikeen menee
357
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Olis ehkä aika viisasta kirjoittaa googleen powerset ja katsoa sieltä kohdasta ohjeet niin sillä pääset aika pitkälle.

Äänestä

Ohmin lain mukaisesti: R=U / I, I=U / R, U=I * R, P=U * I = I*I*R = U*U / R

missä
R = resistanssi ohmeina
U = jännite voltteina
I = virta ampeereina
P = teho watteina

Vaihtosähkön (kuten ääni) tapauksessa tosinaan resistanssi R korvataan impedanssilla, ( merkitään Z ), mutta autohifi-kytkentöjä miettiessä sillä ei yleensä ole väliä.

.

Äänestä

Rinnan kytkentä 1/R_tot = sum(1/R_i) i = 1...n. Eli kokonaisimpedanssin käänteisluku on elementtien impedanssien käänteislukujen summa.

Sarjakytkentä: kokonaisimpedanssi on elementtien impedanssien summa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


poropeukalo1 kirjoitti:

kertokaas joku miten nää ohmi kytkennät oikeen menee

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu