Veronkierron paljastaminen

Tarkkailija

Epäilen erään henkilön kiertävän veroja. Hän järjestää erääseen harrastukseen liittyviä koulutustilaisuuksia ja myy harrastustarvikkeita. Olen kuullut, että mitään kuitteja ei tässä hommassa käytetä, mutta mitään varsinaisia todisteita minulla ei ole. Henkilö elättää itsensä tällä bisneksellä ja tekee sitä täyspäiväisesti. Muista syistä en pidä tästä henkilöstä ja näkisin mielelläni hänen kärähtävän hommasta, jos hän on kiertänyt veroja. En kuitenkaan halua hänen kärsivän sellaisesta, mitä hän ei ole tehnyt. Miten minun kannattaisi toimia?

5

324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kateellinen

      Ota nyt paremmin selvää tästä mitään kuitteja ei kirjoiteta, et itsekään varmasti vaadi jätskikioskilta kuittia. Mistä sinä tiedät millä joku elättää itsensä, ota nyt selvää, onko kysymys harrastuksesta vai jopa yrityksestä, joka tekee veroilmoituksen. Kateus ja katkeruus kannattaa unohtaa.

      • Tarkkailija

        En ole henkilölle kateellinen. En vain muista syistä pidä hänestä. Hän ei myy jäätelöä, vaan kymmenien tai satojen eurojen arvoisia tavaroita. Tunnen mm. ihmisiä, jotka ovat olleet liiketoimissa hänen kanssaan ja olen jokseenkin varma asiasta.

        Veronkierto on rikollista ja siitä olisi oikein käräyttää, vaikken tuntisi henkilöä ollenkaan.


    • näin

      Mene ja osta tältä henkilöltä jotain ja ellei hän anna kuittia, niin pyydä kuitti, jolloin selviää yritys tai yrittäjä.
      Verotoimistoon soittamalla saat tiedon kuka hoitaa eli valvoo tai kenelle voi ilmiantaa epäilemiään veronkiertäjiä ja hänelle sitten ilmoitus.

      • Tarkkailija

        Tämä ei onnistu, koska henkilö tuntee minut ja luultavasti ajaisi minut pois tilaisuudesta. Hän ei taatusti ryhdy kauppoihin kanssani.

        Ongelma on, että en tiedä hänen yrityksensä nimeä. Hän siis tekee tätä homma jonkinlaisen firman puitteissa. Verotietojen tarkastelulla voisi ehkä aloittaa. Jos verot ovat hyvin alhaiset verrattuna bisneksen laajuuteen, lienee jotain vialla.


      • """
        Tarkkailija kirjoitti:

        Tämä ei onnistu, koska henkilö tuntee minut ja luultavasti ajaisi minut pois tilaisuudesta. Hän ei taatusti ryhdy kauppoihin kanssani.

        Ongelma on, että en tiedä hänen yrityksensä nimeä. Hän siis tekee tätä homma jonkinlaisen firman puitteissa. Verotietojen tarkastelulla voisi ehkä aloittaa. Jos verot ovat hyvin alhaiset verrattuna bisneksen laajuuteen, lienee jotain vialla.

        Kai sinulla on jokin kaveri, tuttava tai peräti ystävä jonka laitat asialle. Eikä sinun ole tarpeen paljastaa mistä sen jälkeen teet.

        Tarvitset jotain tuolta "liikemieheltä", mutta olet esim. huonoissa väleissä (joutunut kerran sanaharkkaan), joten et halua itse mennä ostoksille.

        Jos tiedät yrittäjän nimen, niin verotiedoista verotoimistosta löytyy tulot ja ellei ole tuloja, niin sitten pitäisi löytää yrityksen nimi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      221
      2926
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      173
      2556
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      107
      1189
    4. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      132
      1102
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      68
      1048
    6. Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.

      Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k
      Kaste
      583
      1045
    7. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1002
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      338
      989
    9. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      929
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      788
    Aihe