Alpe Cermisin loppunousu on selostajien mukaan 3,7 kilometrillä noustaan 425m vertikaalista nousua.
Löytyykö Suomesta tai lähialueilta vastaavaa nousua?
Mikä on kovin hoidettu nousu, Isomettä Ylläksellä taisi olla 2,6 km ja nousua joku 250 m, jos oikein muistelen ?
Löytyykö Suomesta tai lähialueilta vastaavaa nousua?
Mikä on kovin hoidettu nousu, Isomettä Ylläksellä taisi olla 2,6 km ja nousua joku 250 m, jos oikein muistelen ?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Eipä ole järkeä kilpahiihtäjän ainakaan käydä kovin paljon tuota nousua treenaamaan.
Ainakaan Tour de Skillä ei ole kysymys nousutekniikasta tai jostakin ylämäkihiihdon osaamisesta. Kysymys on siitä, että kenen kunto kestää ja kuka palautuu tarpeeksi kilpailujen välillä.
Sitten jos aletaan järjestämään pelkän ylämäkihiihdon kilpailuja, on tilanne toinen. Mutta se olisi liian tylsä olisi yleisölajiksi
Suksen profiililla on merkittävä vaikutus rinnettä noustessa.
Suomalaisten ongelma on ollut tämä takajuminen valmennusluulo, ettei mäkeä saa reenata ja sitten mäissä on hävitty koko kisa. Daleeni toi tälle kaudelle mäkiharjoitteet ja tulokset alkavat pikkuhiljaa näkyä.
Lompolon puolella saa jatkaa vielä hissirinnettä puoliväliin, jos Sermisin tasoisen korkeuseron meinaa rykästä. Ajavat kylläkin kelkan heti viereen ja hätistävät pois rintheestä. Siellä on maastohiihto kielletty turvallisuussyistä, rinteiden aukioloaikana.