Opettajat pakottaa ostamaan sukset ja luistimet ja kaikkee en osaa edes lluistella ja hiihtäminen on tylsää puuhaa ihan turhaa... opettaja valittaa ja huutaa kaikkien edessä mulle arvaatkaa vaan hävettääkö asun viellä täällä lapissa ja tääl on jäätviel pitkään :(
ope sano mulle keskiviikkona tai oikeastaan huus ''SINÄ HANKIT NE LUISTIMET ENSI VIIKOKSI TAI TÄMÄ EI JÄÄ TÄHÄN!!!!!! YMMÄRSITKÖ TOISTEN LUISTELUTUNTIA MENEEE TÄSSÄ KUN MUN PITÄÄ ETTIÄ SULLE LUISTIMIA..''
eikä meillä ooo vara ostaa ylinmäärästä paskaaa kun en edes harrasta talviurheilua..
MITÄ MÄ TEEN! ENKÄ HANKI NIITÄ.. ensi keskiviikoksi.
ope sano mulle keskiviikkona tai oikeastaan huus ''SINÄ HANKIT NE LUISTIMET ENSI VIIKOKSI TAI TÄMÄ EI JÄÄ TÄHÄN!!!!!! YMMÄRSITKÖ TOISTEN LUISTELUTUNTIA MENEEE TÄSSÄ KUN MUN PITÄÄ ETTIÄ SULLE LUISTIMIA..''
eikä meillä ooo vara ostaa ylinmäärästä paskaaa kun en edes harrasta talviurheilua..
MITÄ MÄ TEEN! ENKÄ HANKI NIITÄ.. ensi keskiviikoksi.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Älä mee kouluun!
mä vihaan tommosia opettajia :( mulla oli joskus ala-asteella semmone mut mä vaa annoin sen olla, ja kyl se sen jankkaamisen siitä lopetti kun mää vihaan talviurheiluu enkä tuhlaa niihin todellakaan eurookaa.
Käske porukoitas kirjottaa lappu että sulla ei ole niitä etkä sä niitä hanki :D koska ei koulu voi pakottaa.
Pittääpi käskee
Älä hanki. Lain mukaan peruskoulun tulee olla ilmaista, sisältää myös liikunnan. Toisinsanone sun ei ole minkään valtakunnan pakkoa hankkia suksia tai luistimia jos et halua. Eikä siitä saa arvosanaakaan alentaa, koska ei ole mitenkään opetukseen liittyvä asia. Riitele vaikka korkeimpaan hallinto-oikeuteen asti, koulu häviää 100% varmasti :)
Kiitoksia vastauksista :)
Onko kaikilla muilla muka sukset?¨
Meillä kävelijöiden purukka jolla "ei ollut" eli ei jaksanut raahata oli aina isompi. 3/ 30 kiihtäjää oli jo kova tulos.
Näkyypä olevan kaikilla muilla sukset ja luistimet..
Kaikki asuu koulun lähellä. Itse joka päivä menen bussilla n.22 kilsaa kouluun.
Ja suksia/ylinmääräsiä luistinpusseja on vaikea viedä edes linkussa. eikä oo mtn järkevää hankkia luistimia jos ei ole edes missä luistella.. en minä niitä koulun takia rupee hankkimaan. Bussi on aamulla täynnä niin on vähä ahasta kuljettaa hyvä että saa repun sylisssä pidättyä
Eihän se voi muuta ku haukkuu sua ja antaa huonon liikka numeron. Mut älä välitä siitä paskaakaan.
Itse toi ope sais hävetä käytöstään, se on huonoa esimerkkiä nuorille. Ope osottaa sillä tyhmyytensä.
Ope aiheuttaa tahallaan itsetuntosi murenemisen.
Jos sulla on äänitin, ota sen jutut talteen. Kirjaa asiat ainakin vihkoosi/päiväkirjaan joa päivä. Tulevaisuuden varalle. Voit kirjoittaa vaikka kirjan.
Opella on koko koulun tuki se ei piittaa miltä sinusta tuntuu.
T. open kiusaama!
Kiitos vastauksesta pitää harkita :3
Opettaja ei voi pakottaa. Meillä harva toi kouluun oma sukset, luistimiakaan ei kaikilla ollut, joten koulu kustansi. Toki kaikille ei riittänyt, joten loput käveli.
Voit sanoa vaikka vanhempias ottamaan opeen yhteyttä. Ei koulu voi edellyttää sua ostamaan luistimia sen takia nyt kun jokunen kerta talvella luistellaan.
Opettajat häviää jutun varmasti, viimeistään hiljenee kun rehtori otetaan peliin mukaan.
Toki numerosi voi laskea kun opettajalla ei ole kauheasti mistä arvostella talviiikunta mutta se ei ole maailmanloppu. Liikunta on kuitenkin ei-lukuaine joten ei vaikuta todistuksessa oikeastaan.
sinä apua haluava ala-asteelainen mene opettajasi luo ja sano että "SE ON ILMIANNETTU TODISTEITTE KANSSA!" (vaikkei oikeestaa ole) eiköhän se sillä hiljene jos se on naispuolinen ja sä mies tai sä nainen ja se mies niin se maksimissaan Raisqq sinut.
Tollanen ei ole reilua oppilaita kohtaan hanki todisteita ja ilmianna se :(
APUWAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!! TAAS SE ALKO!! hakkaanko sen :(
Älä osta! Vittuile vaa oikee kunnolla!
Älä osta. Senkun sanot, että perusopetuksen tulee olla kaikilta osin ilmaista, laki määrää. Lupaa viedä asiaa pidemmälle, jos ei usko. Opettaja toimii lainvastaisesti, eikun ilmottamaan!
Kaikki otatte tosissanne aloituksen..
http://www.youtube.com/watch?v=vGvaRYrhK8c
SIIS DAA ONKO SE NY NII VAIKEETA OSTAA NE SUKSET JA LUISTIMET? Vittu ei mee ku about 100euroa... SÄÄLITTÄVÄÄ OIKEESTI.
Köyhällä ei ole varaa ostaa sellasta paskaa..
Sano sille et haistappa horo paska!
.... RAISKAAA SE PASKA! OLE MIÄS!!!! PIDÄ NETTIBLOGIA NIIN KAIKKI SAA TIETÄÄ SIITÄ! T. Yksinäinen Koulupoika Pielavedeltä 9lk.
:( Otan osaa ! Onko sulla mitään kaveriporukkaa tai mitään? itse kuljen luokkalaisteni perässä. Ne antraa kulkeee sen takia kun opet pakottaa pitää mut niitte porukassa. :( Mut sillä jos ois sul joku "porukka" niin voisitte juonii yhdessä sitä vastaan. :( t. Yksinäinen koulupoika pielavedeltä.
Mäki asun pielaveel t. arsi
SE VITUN VESSAJÄBÄ JOKA HAISEE PASKALLE
Keskustelun vikat kommentoinit on ilmoitettu viranomaisille. Terveisin: Koulupalstan luotsi.
Ei ole ilmoitettu. Anteeksi erehdys. Terveisin: Koulupalstan luotsi.
sanot vaa opelle että haista vittu en hanki että vittuaks vingut marakati raiskaama halpahalli huora
ARSI OON TOI EEMELI SAAT TURBII >;)