Losin ruuhkat

Losissa

Olisin menossa vegasista losiin autolla ja tarkoitus olisi viipyä pari päivää siellä.
Heräsi kysymys, että riittääkö pari päivää, vai meneekö ne ruuhkissa istumiseen.
Google osasi kertoa että matka vegasista kestää autolla n.4 tuntia, mutta onko tämä yhtään realistinen aikataulu?
Entä uskaltaako losissa kurvailla avoautolla, vai onko syytä olla kovakatto turvallisuus syistä?

5

621

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1002

      4 tuntia on aikamoista ylinopeutta (sakkoja?), paremminkin 4-6 tuntia riipuen viikonpaivasta.
      Aiot vieda auton osavaltiosta toiseen, kysy vuokraamosta onko OK ja mika on lisamaksu, voi olla $500.
      Siina rattikatossa on paras olla superhyva ilmastointi muuten saat lampohalvauksen siella eramaassa ja korppikotkat hyokkaavat kimppuusi.
      Kun "kurvailet " L.A:ssa avoautolla, palaa naama , niska ja mahdollinen kalju ennatysajassa.
      Have a nice trip!

    • Niinpä niin

      Ei kai osavaltion ylittämisestä mitään lisämaksua mene. Eihän autovuokraamot edes kysy, mihin sillä olet menossa! Jos palauttaa auton eri paikkaan kuin mistä sen olet hakenut, joutuu maksamaan jättöhinnan, joka on 250-500 dollaria.

      Losin ruuhkat ovat kamalia, mutta googlemapsista voi katsella vähän välimatkoja ja se näyttää nykyään ajoajan tämän hetkisen ruuhkan mukaan. Hyvä navigaattori mukaan ja hieman tutkimista asiassa, esim. mitä teitä kannattaa välttää, niin pärjää hyvin. Losissa oli loppujen aika vähän katsomista, joten pari päivää riittää oikein hyvin.

      • 1002

        Kerkesitko parissa paivassa nakemaan Hearst Castlen, Getty Centerin, Huntington Gardens, LaBrea Tar Pits jne.? Enta jaiko aikaa hengailla silla kadulla missa aina nakee julkkiksia, ei ole Rodeo Drive.
        Arvaan etta jai nakematta.


      • gryegtuerfgu

        Ainakin viimeeksi kun vuokrasin Losista auton, niin sillä sai ajaa ilman lisäkustannuksia Kalifornian, Nevadan ja Arizonan alueella, mutta muihin osavaltioihin mentäessä olisi pitänyt maksaa lisää, jotta vakuutukset olisivat olleet voimassa myös siellä vaikka toisikin auton samaan mestaan takaisin, mistä sen on hakenutkin. Vuokratessa kysyttiin missä aikoo ajaa autolla juuri tämän takia.

        Eurooppalaisilla vuokraajilla oli ainakin silloin pari vuotta sitten sellainen etu, että auton pystyi jättämään mihin tahansa saman ketjun toimipisteeseen Kalifornian aueella ilman lisämaksua, eli samaan hintaan olisi onnitunut vaikkapa nouto SFO ja jättö LA, mutta muihin osavaltioihin jättäessä olisi tullut lisämaksua.


    • Neljässä tunnissa ajat kyllä Las Vegasista Los Angelesin reunoille. Sitten loppu riippuu siitä, mihin päin olet menossa ja onko ruuhka-aika. Kyllä ne kaupungin läpi menevät moottoritiet vetävät aika hyvin, mutta välillä tietysti tukkeutuvat.
      Vuokra-autolla voit vapaasti liikkua osavaltiosta toiseen Yhdysvaltojen alueella. Et tarvitse siihen mitään erillistä lupaa. Meksikon puolelle ei vuokra-autoa saa viedä. Ei sitäkään kukaan rajalla kiellä, mutta vakuutukset eivät ole voimassa Meksikon puolella.
      Kyllä LA:ssa voi cruisailla katto alhaalla, mutta ihan joka puolella kaupunkia en sitä tekisi. Ihan maalaisjärki kyllä sanoo, milloin katto kannattaa nostaa ylös. Kuten tuossa jo sanottiin, niin aurinko polttaa kyllä nopeasti ja huomaamattomasti avoautossa matkaavan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h

      Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va
      Maailman menoa
      42
      6671
    2. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      89
      5232
    3. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      93
      4825
    4. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      6
      4659
    5. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      72
      4505
    6. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      22
      4086
    7. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      54
      4047
    8. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      151
      3960
    9. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      17
      3857
    10. Miksi Marinin vasemmistohallitus ei tunnustanut Palestiinaa

      kun mahdollisuus oli? Nyt sitten vasemmisto-oppositio ulvoo yhtään ääneen, että Palestiina pitää tunnustaa - onpa tode
      Maailman menoa
      21
      3540
    Aihe