Olisin menossa vegasista losiin autolla ja tarkoitus olisi viipyä pari päivää siellä.
Heräsi kysymys, että riittääkö pari päivää, vai meneekö ne ruuhkissa istumiseen.
Google osasi kertoa että matka vegasista kestää autolla n.4 tuntia, mutta onko tämä yhtään realistinen aikataulu?
Entä uskaltaako losissa kurvailla avoautolla, vai onko syytä olla kovakatto turvallisuus syistä?
Losin ruuhkat
5
684
Vastaukset
- 1002
4 tuntia on aikamoista ylinopeutta (sakkoja?), paremminkin 4-6 tuntia riipuen viikonpaivasta.
Aiot vieda auton osavaltiosta toiseen, kysy vuokraamosta onko OK ja mika on lisamaksu, voi olla $500.
Siina rattikatossa on paras olla superhyva ilmastointi muuten saat lampohalvauksen siella eramaassa ja korppikotkat hyokkaavat kimppuusi.
Kun "kurvailet " L.A:ssa avoautolla, palaa naama , niska ja mahdollinen kalju ennatysajassa.
Have a nice trip! - Niinpä niin
Ei kai osavaltion ylittämisestä mitään lisämaksua mene. Eihän autovuokraamot edes kysy, mihin sillä olet menossa! Jos palauttaa auton eri paikkaan kuin mistä sen olet hakenut, joutuu maksamaan jättöhinnan, joka on 250-500 dollaria.
Losin ruuhkat ovat kamalia, mutta googlemapsista voi katsella vähän välimatkoja ja se näyttää nykyään ajoajan tämän hetkisen ruuhkan mukaan. Hyvä navigaattori mukaan ja hieman tutkimista asiassa, esim. mitä teitä kannattaa välttää, niin pärjää hyvin. Losissa oli loppujen aika vähän katsomista, joten pari päivää riittää oikein hyvin.- 1002
Kerkesitko parissa paivassa nakemaan Hearst Castlen, Getty Centerin, Huntington Gardens, LaBrea Tar Pits jne.? Enta jaiko aikaa hengailla silla kadulla missa aina nakee julkkiksia, ei ole Rodeo Drive.
Arvaan etta jai nakematta. - gryegtuerfgu
Ainakin viimeeksi kun vuokrasin Losista auton, niin sillä sai ajaa ilman lisäkustannuksia Kalifornian, Nevadan ja Arizonan alueella, mutta muihin osavaltioihin mentäessä olisi pitänyt maksaa lisää, jotta vakuutukset olisivat olleet voimassa myös siellä vaikka toisikin auton samaan mestaan takaisin, mistä sen on hakenutkin. Vuokratessa kysyttiin missä aikoo ajaa autolla juuri tämän takia.
Eurooppalaisilla vuokraajilla oli ainakin silloin pari vuotta sitten sellainen etu, että auton pystyi jättämään mihin tahansa saman ketjun toimipisteeseen Kalifornian aueella ilman lisämaksua, eli samaan hintaan olisi onnitunut vaikkapa nouto SFO ja jättö LA, mutta muihin osavaltioihin jättäessä olisi tullut lisämaksua.
Neljässä tunnissa ajat kyllä Las Vegasista Los Angelesin reunoille. Sitten loppu riippuu siitä, mihin päin olet menossa ja onko ruuhka-aika. Kyllä ne kaupungin läpi menevät moottoritiet vetävät aika hyvin, mutta välillä tietysti tukkeutuvat.
Vuokra-autolla voit vapaasti liikkua osavaltiosta toiseen Yhdysvaltojen alueella. Et tarvitse siihen mitään erillistä lupaa. Meksikon puolelle ei vuokra-autoa saa viedä. Ei sitäkään kukaan rajalla kiellä, mutta vakuutukset eivät ole voimassa Meksikon puolella.
Kyllä LA:ssa voi cruisailla katto alhaalla, mutta ihan joka puolella kaupunkia en sitä tekisi. Ihan maalaisjärki kyllä sanoo, milloin katto kannattaa nostaa ylös. Kuten tuossa jo sanottiin, niin aurinko polttaa kyllä nopeasti ja huomaamattomasti avoautossa matkaavan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p767010Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3576098Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite543424Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill293159Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?1901672Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os171408Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps181126- 601123
Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv11030Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11007