Olisin menossa vegasista losiin autolla ja tarkoitus olisi viipyä pari päivää siellä.
Heräsi kysymys, että riittääkö pari päivää, vai meneekö ne ruuhkissa istumiseen.
Google osasi kertoa että matka vegasista kestää autolla n.4 tuntia, mutta onko tämä yhtään realistinen aikataulu?
Entä uskaltaako losissa kurvailla avoautolla, vai onko syytä olla kovakatto turvallisuus syistä?
Losin ruuhkat
5
685
Vastaukset
- 1002
4 tuntia on aikamoista ylinopeutta (sakkoja?), paremminkin 4-6 tuntia riipuen viikonpaivasta.
Aiot vieda auton osavaltiosta toiseen, kysy vuokraamosta onko OK ja mika on lisamaksu, voi olla $500.
Siina rattikatossa on paras olla superhyva ilmastointi muuten saat lampohalvauksen siella eramaassa ja korppikotkat hyokkaavat kimppuusi.
Kun "kurvailet " L.A:ssa avoautolla, palaa naama , niska ja mahdollinen kalju ennatysajassa.
Have a nice trip! - Niinpä niin
Ei kai osavaltion ylittämisestä mitään lisämaksua mene. Eihän autovuokraamot edes kysy, mihin sillä olet menossa! Jos palauttaa auton eri paikkaan kuin mistä sen olet hakenut, joutuu maksamaan jättöhinnan, joka on 250-500 dollaria.
Losin ruuhkat ovat kamalia, mutta googlemapsista voi katsella vähän välimatkoja ja se näyttää nykyään ajoajan tämän hetkisen ruuhkan mukaan. Hyvä navigaattori mukaan ja hieman tutkimista asiassa, esim. mitä teitä kannattaa välttää, niin pärjää hyvin. Losissa oli loppujen aika vähän katsomista, joten pari päivää riittää oikein hyvin.- 1002
Kerkesitko parissa paivassa nakemaan Hearst Castlen, Getty Centerin, Huntington Gardens, LaBrea Tar Pits jne.? Enta jaiko aikaa hengailla silla kadulla missa aina nakee julkkiksia, ei ole Rodeo Drive.
Arvaan etta jai nakematta. - gryegtuerfgu
Ainakin viimeeksi kun vuokrasin Losista auton, niin sillä sai ajaa ilman lisäkustannuksia Kalifornian, Nevadan ja Arizonan alueella, mutta muihin osavaltioihin mentäessä olisi pitänyt maksaa lisää, jotta vakuutukset olisivat olleet voimassa myös siellä vaikka toisikin auton samaan mestaan takaisin, mistä sen on hakenutkin. Vuokratessa kysyttiin missä aikoo ajaa autolla juuri tämän takia.
Eurooppalaisilla vuokraajilla oli ainakin silloin pari vuotta sitten sellainen etu, että auton pystyi jättämään mihin tahansa saman ketjun toimipisteeseen Kalifornian aueella ilman lisämaksua, eli samaan hintaan olisi onnitunut vaikkapa nouto SFO ja jättö LA, mutta muihin osavaltioihin jättäessä olisi tullut lisämaksua.
Neljässä tunnissa ajat kyllä Las Vegasista Los Angelesin reunoille. Sitten loppu riippuu siitä, mihin päin olet menossa ja onko ruuhka-aika. Kyllä ne kaupungin läpi menevät moottoritiet vetävät aika hyvin, mutta välillä tietysti tukkeutuvat.
Vuokra-autolla voit vapaasti liikkua osavaltiosta toiseen Yhdysvaltojen alueella. Et tarvitse siihen mitään erillistä lupaa. Meksikon puolelle ei vuokra-autoa saa viedä. Ei sitäkään kukaan rajalla kiellä, mutta vakuutukset eivät ole voimassa Meksikon puolella.
Kyllä LA:ssa voi cruisailla katto alhaalla, mutta ihan joka puolella kaupunkia en sitä tekisi. Ihan maalaisjärki kyllä sanoo, milloin katto kannattaa nostaa ylös. Kuten tuossa jo sanottiin, niin aurinko polttaa kyllä nopeasti ja huomaamattomasti avoautossa matkaavan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain36812349Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2565403Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2153937Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö1972623Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151982Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191834Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167900Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271852No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74772Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59726