Losin ruuhkat

Olisin menossa vegasista losiin autolla ja tarkoitus olisi viipyä pari päivää siellä.
Heräsi kysymys, että riittääkö pari päivää, vai meneekö ne ruuhkissa istumiseen.
Google osasi kertoa että matka vegasista kestää autolla n.4 tuntia, mutta onko tämä yhtään realistinen aikataulu?
Entä uskaltaako losissa kurvailla avoautolla, vai onko syytä olla kovakatto turvallisuus syistä?
5728
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

4 tuntia on aikamoista ylinopeutta (sakkoja?), paremminkin 4-6 tuntia riipuen viikonpaivasta.
Aiot vieda auton osavaltiosta toiseen, kysy vuokraamosta onko OK ja mika on lisamaksu, voi olla $500.
Siina rattikatossa on paras olla superhyva ilmastointi muuten saat lampohalvauksen siella eramaassa ja korppikotkat hyokkaavat kimppuusi.
Kun "kurvailet " L.A:ssa avoautolla, palaa naama , niska ja mahdollinen kalju ennatysajassa.
Have a nice trip!

Äänestä

Ei kai osavaltion ylittämisestä mitään lisämaksua mene. Eihän autovuokraamot edes kysy, mihin sillä olet menossa! Jos palauttaa auton eri paikkaan kuin mistä sen olet hakenut, joutuu maksamaan jättöhinnan, joka on 250-500 dollaria.

Losin ruuhkat ovat kamalia, mutta googlemapsista voi katsella vähän välimatkoja ja se näyttää nykyään ajoajan tämän hetkisen ruuhkan mukaan. Hyvä navigaattori mukaan ja hieman tutkimista asiassa, esim. mitä teitä kannattaa välttää, niin pärjää hyvin. Losissa oli loppujen aika vähän katsomista, joten pari päivää riittää oikein hyvin.

Äänestä
  • Kerkesitko parissa paivassa nakemaan Hearst Castlen, Getty Centerin, Huntington Gardens, LaBrea Tar Pits jne.? Enta jaiko aikaa hengailla silla kadulla missa aina nakee julkkiksia, ei ole Rodeo Drive.
    Arvaan etta jai nakematta.

    Äänestä

  • Ainakin viimeeksi kun vuokrasin Losista auton, niin sillä sai ajaa ilman lisäkustannuksia Kalifornian, Nevadan ja Arizonan alueella, mutta muihin osavaltioihin mentäessä olisi pitänyt maksaa lisää, jotta vakuutukset olisivat olleet voimassa myös siellä vaikka toisikin auton samaan mestaan takaisin, mistä sen on hakenutkin. Vuokratessa kysyttiin missä aikoo ajaa autolla juuri tämän takia.

    Eurooppalaisilla vuokraajilla oli ainakin silloin pari vuotta sitten sellainen etu, että auton pystyi jättämään mihin tahansa saman ketjun toimipisteeseen Kalifornian aueella ilman lisämaksua, eli samaan hintaan olisi onnitunut vaikkapa nouto SFO ja jättö LA, mutta muihin osavaltioihin jättäessä olisi tullut lisämaksua.

    Äänestä

Neljässä tunnissa ajat kyllä Las Vegasista Los Angelesin reunoille. Sitten loppu riippuu siitä, mihin päin olet menossa ja onko ruuhka-aika. Kyllä ne kaupungin läpi menevät moottoritiet vetävät aika hyvin, mutta välillä tietysti tukkeutuvat.
Vuokra-autolla voit vapaasti liikkua osavaltiosta toiseen Yhdysvaltojen alueella. Et tarvitse siihen mitään erillistä lupaa. Meksikon puolelle ei vuokra-autoa saa viedä. Ei sitäkään kukaan rajalla kiellä, mutta vakuutukset eivät ole voimassa Meksikon puolella.
Kyllä LA:ssa voi cruisailla katto alhaalla, mutta ihan joka puolella kaupunkia en sitä tekisi. Ihan maalaisjärki kyllä sanoo, milloin katto kannattaa nostaa ylös. Kuten tuossa jo sanottiin, niin aurinko polttaa kyllä nopeasti ja huomaamattomasti avoautossa matkaavan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Losissa kirjoitti:

Olisin menossa vegasista losiin autolla ja tarkoitus olisi viipyä pari päivää siellä.
Heräsi kysymys, että riittääkö pari päivää, vai meneekö ne ruuhkissa istumiseen.
Google osasi kertoa että matka vegasista kestää autolla n.4 tuntia, mutta onko tämä yhtään realistinen aikataulu?
Entä uskaltaako losissa kurvailla avoautolla, vai onko syytä olla kovakatto turvallisuus syistä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu