Kansiojako säälittävän hidasta win 7 ja win 8 koneiden välillä

Kaljakurppa

Tulipa hankittua vihdoin uusi kone. Nyt hyrrää uudessa raudassa win 8, ja vanhasta win 7 koneesta olisi hyvä saada sellaiset 300 gigaa varmuuskopioitua, enimmäkseen valokuvia, kun niiden kanssa työtäni teen. Kansion sain jaettua koneiden välille (jostain syystä ainoastaan win 8-koneen kansion sain jaettua, ja sen näkyviin win 7 koneeseen, mutta en päinvastoin), mutta kun ruttasin jaettuun kansioon dataa, olikin siirtonopeus säälittävä 1mb/s. Netti pyörii tuplanopeudella (maaseudun 3g), joskus jopa huimat 4 megaa. Wlania pyörittää DNA:n MF60 wifi-mokkula http://www.dna.fi/yksityisille/liikkuvalaajakaista/laitteet/sivut/ztemf60.aspx

On vähän hukassa. Että onko ideoita?
Kokeiltuna on pakottaa reititin g-yhteydeksi, mutta uuden koneen wifi-yhteyden hoitaa TP-linkin 702N toimien wifi-siltana. Sen valikoista ei voi valita yhteystyyppiä, silloin kun se toimii siltana :(. Muuten mahtava laite, kaikki konffausvalikot kiinaksi :)

26

333

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaljakurppa

      Ja hep. Toinen piuha sillan ja koneen välillä, silti sama nopeus.

      • Anonyymi

        Winkura tunnetusti kamalan hidas!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Winkura tunnetusti kamalan hidas!

        Varsinainen ETANA


      • Anonyymi

        Winkussa kaikki on hidasta!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Winkura tunnetusti kamalan hidas!

        Onko jo apua w10 wlan hitauteen


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Varsinainen ETANA

        Kusta on kollivapusella housuissasi ja korviesi välissä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kusta on kollivapusella housuissasi ja korviesi välissä

        Eikö se tajua windoosin hitautta!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Winkura tunnetusti kamalan hidas!

        Windoosan ongelmia....

        1. Tila ei riitä Windows-päivityksen asentamiseen
        2. PC käynnistyy hitaasti
        3. Tiedostot avautuvat väärässä sovelluksessa
        4. Windows käyttää 4G-dataa, kun et halua
        5. Et voi toistaa DVD-elokuvia
        6. Liian monta ilmoitusta
        7. Yksityisyysasetuksesi eivät sovi sinulle
        8. Järjestelmän palauttaminen on kadonnut
        9. Liian monta ponnahdusikkunaa Microsoft Edgessä
        10. Tulostinongelma


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Winkura tunnetusti kamalan hidas!

        Ei siinä sinoli auta. Se on vähän sellainen,, aäänet katoilee, tausta kuvat katoilee, käynistin katoilee, kuvakeet katoilee ja jopa ohjelmat katoilee.

        Tarkkana saa olla w10 kanssa, Kun nyt taas mitään ei sattuisi, ettei nyt vaan jäisi taas patajätkä käteen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Varsinainen ETANA

        Mutta Tulostin ja Windows 10 ja Windows 11 -kannettavat? Ei tule mitään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Winkussa kaikki on hidasta!

        Windows on HIDAS!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Winkura tunnetusti kamalan hidas!

        Ihmettelen windowsin paskuutta


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Winkussa kaikki on hidasta!

        Windows jätti koneeni, apua !
        Nyt vaalee valo vilkuu vasemmassa yläkulmassa.

        Todellakin Windows on ihan pyllystä !
        *******************************************


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Windows on HIDAS!

        Nyt Potilas nylkyttää nurkassa bongipiipulla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nyt Potilas nylkyttää nurkassa bongipiipulla.

        o.u.d.o.k.s.u.v.a on sama kuin k.o.l.l.i.m.a.a.t.t.o.r.i


      • Anonyymi

        SSD-levyn ruhjominen windowsilla
        Mitä luulette? Kuinka kauan kestää noilla megapäivityksillä?


      • Anonyymi

        EI NE WINDOWSIN ASETUKSET TOIMI, SILMÄN LUMETTA NE ON!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Winkura tunnetusti kamalan hidas!

        Eikö avaaja sitä tiedä, Winsydeemeissä ei lueta ja kirjoiteta yhtäaikaa. ensin lueattan ja vasta sitten kirjoitetaan.


    • Tarkennusta kaivataa

      Tarkoitusko on siirtää tiedostot 3g:n vai wlanin yli? Eihän 3g:llä tuon kovempaa juuri pääse. Jos wlan on tarkoitus, niin asetuksesi on pahasti pielessä. Irrota 3g-mokkula, toimiiko siirto ollenkaan?

      • Anonyymi

        Kannattaa poistaa se winkura.


    • Kaljakurppa

      Nimenomaan wlanin yli. Tässä etsin ystäväni googlen avulla ratkaisua aika paljonkin, ja ilmeni että muilla on ollut samanlaisia ongelmia ja että pullonkaula olisi ollut nimenomaan win7. Tiedä sitten häntä. Tappelin asetuksien kanssa erään yön, tuloksetta, ja laitoin sitten koneet rupluttamaan pariksi vuorokaudeksi. Jos olisi ollut ulkoisilla kovalevyillä tilaa, olisi se hoitunut niiden avulla huomattavasti nopeammin, mutta ne ovat täynnä backup kuvaa, ja koska ne ovat työkuvia, niin en uskalla edes hetkeksi pitää dataa vain yhdellä koneella :).

      Tiedostot ovat siirretty, mutta ongema pysyi. Ajattelin virittää sellaisen Lubuntu - win8 tiedonsiirtokokeenkunhan saan alakerran mediakoneen jiiriin. Että onko yhteysongelmat nimenomaan win7-pohjaisia, kuten eräät netin säikeet antavat ymmärtää.

      Sellainen havainto läytyi että kun tuuppasi sitä yhtä kansiota sillä 1,3 megan nopeudella ja laittoi toisen menemään, niin sen nopus oli 700kb/s, sa kun kolmannen kansion laittoi siirtymään niin saen nopus oli jotain 300kb/s, eli jonkinlainen puolitus tapahtui aina uuden yhteyden myötä. Erotukseksi nettimeiningeistä niin aikaisempien siirrettävine kansioiden siirtonopeudet eivät laskeneet kun laittoi uusia pyörimään. Erikoinen tapaus kaikenkaikkiaan. Sain siis reilua kahta megaa siirrettyä sekunnissa, kun laittoin monta kansiota menemään samanaikaisesti.

      Parasta olisi ollut jos olisin voinut tehdä pientä säätöä sillon kun en tarvitse kalibroitua isoa näyttöä alakerrassa läppärillä sitne että kuvatiedostot olisivat toimiston koneella, ja säätelisin niitä läppärillä olkkarissa. Mutta 10mb raw-tiedostoja ei huvita duunailla jos se data nuljuu 1mb/s yli tämän verkon.

      Ja mainittakoon vielä että mokkulaa ei voi irroittaa, koska kyseessä on wlan-mokkula, erillistä reititintä ei ole.

      • Anonyymi

        Toimiikko nettimokkula muka windowsissa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Toimiikko nettimokkula muka windowsissa?

        EI TOIMI!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Toimiikko nettimokkula muka windowsissa?

        Kolli R.i.P ✞


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kolli R.i.P ✞

        JOO!

        o.u.d.o.k.s.u.v.a on sama kuin k.o.l.l.i.m.a.a.t.t.o.r.i -- A.P.I.N.A


    • Anonyymi

      WINKURA ON JÄÄTÄVÄN HIDAS!

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe