käytetyt kengät?

minäyksäitivaan

Monesti kuulee juttua että kierrätys on hyvä asia mutta kenkiä ei saisi kierrättää. itse asiassa sosiaalivirkailijan ajatus jäi mietityttämään. Mutta mitä mieltä ihmiset täällä on?

Jos on melko köyhä kahden tai kolmen pienen lapsen talous niin kumpi on parempi ostaa uutena jokaiselle erikseen talvikengät vai ostaa käytetyt hyväkuntoiset oikeankokoiset goretex tai muut vastaavat kengät kirpparilta?

Jalan asentovirheitä ei varmaan ole helppo korjata mutta ei sekään ole kiva kun koko ajan lapsella kaupasta ostetuista kengissä märät jalat. Ja jos ostaa uudet keväällä tajouksessa niin ei mahdu enää talvella. Ja mitäs sitten jos sisarelta toiselle antaa. Onko se pahasta? Meillä ainakin lapsilla on erimalliset jalat.

4

561

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ?????????????

      Märät jalat ovat vain hetken. Asentovirheestä joutuu kärsimään koko elämänsä ja se tuo usein mukanaan vielä selkäviat. Täältähän saat vain mielipiteitä, et oikeaa tietoa.

    • gsdkjflkfdgsal

      Itse kierrätän sisarukselle vain juhlakengät ja muut vähän käytetyt kengät. Ostan kaikki päivittäiskäyttöön uutena. Satunnaisesta käytöstä ei asentovirheitä tule, mutta päivittäiskäyttössä kyllä.

    • varakengät kyllä

      Varakenkinä meillä on käytettyjä kenkiä, mutta uutena ostan ne jotka ovat jatkuvassa käytössä. Tietysti voin kierrättää sisaruksen vanhoja kenkiä jos itse tiedän että ne olivat käytössä vain pari hetken ennen kuin jäivät pieneksi, varsinkin pikku taaperolla käyttöaika voi olla tosi lyhyt eikä lapsi silloin velä painakaan niin paljon että kenkä menisi lyttyyn samalla tavalla kuin jollain koululaisella.

    • Kengätön

      Itselläni on huonoista lapsuusajan kengistä seurauksena jalan virheasento ja kävely menee miten menee... joten toivoisin, että niihin olisi lapsena ollut varaa panostaa enemmän.
      Toisaalta, sota-aikana ei kenkiä juurikaan ollut saatavana, koko pesueen jaloissa olivat samat kengät ja en usko kovin paljoa heidän elämänlaatuansa jälkeenpäin rasittaneen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      327
      1578
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      31
      1289
    3. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      501
      1185
    4. 63
      985
    5. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      73
      962
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      52
      740
    7. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      109
      726
    8. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      75
      722
    9. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      468
      647
    10. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      632
    Aihe