jotta äitee, nyt hänkin jo edesmennyt, teititteli omia vanhempiaan vielä 60 luvulla ja 70 luvun alussa siihen asti kun he elivät. Äitikin silloin 60 ikäinen, teititteli ?
Toki tästä on avattu keskustelu ennen internettiä paikallis-pubin kulmapöydässä. Siksi halusin muistella asiaa.
Muistan omituisena,
15
121
Vastaukset
- 60+-
Samoin isäni teititteli äitiään. Äitini sinutteli joskus, mutta myös teititteli.
Itse olen aina sinutellut, myös appivanhempiani. Ei teitittely oikein luonnistu nykynuorilta. Itsekin harrastan sitä harvoin. - Teiti vai meiti
Mitä omituista siinä on, siihen aikaan osoitettiin vanhemmille kunnioitusta ja arvostusta teittittelemällä. Nykyisin harvempi enää teitittelee vieraitakaan vanhuskai. Aika härskiltä kuulostaa kun teinit sinuttelee kasikymppisiä.
- Haluatteko
Minä teitittelen kaikkia vanhoja ihmisiä niin kauan kun he itse haluavat tehsdä "sinunkaupat" :)
- MinäSinäHän
Vaikka kirjoitin aloituksessa että asia kuullosti omituiselta, kuullostihan se 'lapsen' korvissa ja silmissä. Niin jotakin jäi päälle sen ajan kasvatuksesta, vaikka meitä ei sananmukaisesti kasvatettukaan (opetettiin vaan rehellisyyteen), niin itsekin teitittelen yhä itseäni vanhempia, ellei ne ole lähituttuja. Vasta luvan kanssa sinuttelen.
Tänä päivänä ei monet iäkkäämmät ihmiset edes tykkää jos teitittelee.
Ite teitittelen jos vieras vanhempi ihminen tulee kohdalle, se tulee han automaattisesti mutta hyvin usein he heti huomauttaa ettei tarvi teititellä.
Mun vanhempien vanhemmat kuoli jo silloin kun olin ihan pikkutyttö joten ei mitään muistia kuinka heidän kohdalla oli. Enkä koskaan tullut kysyneeksi kummaltakaan.- keskity nykyhetkeen
Niin, en tä sitten? Mitä sillä enää on väliä. silloin oli niin, nyt on nyt. Se oli silloin tapana että teititeltiin omia vanhempia, kunnes nämä kupsahtivat.
- silti turpiin sai.
Minun mummini teititteli ukkia.
Viitaten aloitukseeni "Pässinlihaa"
Pubiin viittaaminen, ei ole hienostunut keino tehdä vakavasta provosta hyväksyttävää.
Varsinkaan, kun palstalla elää ihmisiä jotka eivät ymmärrä mistään mitään.
Aloituksen pitäisi mennä näin:
"Kun minä ja sisarukseni olimme nuoria, olimme kuin Fanny ja Alexander."
Aloitus on tulisen säälittävä.
H.tulisilla kirjoitti:
Elä ihminen huijo, ota ohvia :)
"tulisilla"
Tosiaanko minulle?
Miksi?
Muistutin lasten naurusta, kun pierevän miehen pieru sytytettiin tuleen.
H.- sehän se
hunksz kirjoitti:
"tulisilla"
Tosiaanko minulle?
Miksi?
Muistutin lasten naurusta, kun pierevän miehen pieru sytytettiin tuleen.
H.Ei ymmärrä lukemaansa.
hunksz kirjoitti:
"tulisilla"
Tosiaanko minulle?
Miksi?
Muistutin lasten naurusta, kun pierevän miehen pieru sytytettiin tuleen.
H.Tosiaankin siulle hunksi.
Siehän huijot kun etelän mies ikään menkää sinne ja menkää tänne.
Näen sieluni silmin sinut siinä huitomassa.
Vai viittaatko kuin opettajalle ikään :))
- mitä siihen sanotte
Joissain sijaisperheissä lapset/nuoret joutuvat tänäpäivänäkin kutsumaan kaikkia aikuisia nimityksellä herra/rouva.
- Takas koriin!
Meidän naurava pärekoripoika: hunksi!
Minä teitittelin appivanhempiani, olivat sen verta iäkkäitä. Myös isän äitiä ja isää.
Äidin äitiä en muista teititelleeni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1554906Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813586SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt312563SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402243Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä952113Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632023Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?272019Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja861989Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet191478Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään1051370