Ei ensimmäistäkään omakielistä kanavaa

Mitta on jo täysi

Suomen ruotsinkielinen väestö vaati pitkään omakielistä televisio-kanavaa ja kaiken lisäksi saivat sellaisen. Tämä suomenkielisen enemmistön myötämielisyydellä.

Seuraava vaatimus olikin sitten, että pitää saada Ruotsin televisiotarjonta vielä samaan pakettiin ja sekin suomalaisten veronmaksajien ja lupamaksujen maksajien toimesta toteutettiin.

Taas on edetty yksi askel eteenpäin kun ne suomenkieliset kanavat jotka oli aiottu jättää suomenkielisen väestönosan haltuun täytetään näiltä ruotsinkielisiltä kanavilta jälkeen jääneellä roskalla. Lopputulos on siis, että suomenkielisellä suomalaisella ei ole ensimmäistäkään omakielistä kanavaa mutta tällä pikkuvähemmistöllämme kyllä sellaisia riittää.


- Kysymykseni onkin, että kuinka kauan tämä suomenkielinen enemmistö haluaa elää tätä lammasmaista elämää? Koska mitta on täysi?

2

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • everteen 1

      Väite ettei Suomea olisi olemassa ilman Ruotsia (kuten tuossa dokumentissa ilmeisesti väitetään ) on täyttä puppua.
      Suomalaisten ja suomenkielen asema alkoi huonontua vasta 1600 l. Ja varsinainen kielen hävittäminen 1700 l. Ei onnistunut. Vielä 1807 oli ruotsin valtakunnan asukkaista 25% suomenkielisiä.
      Miten keski-ajan ihmiset näkivät ruotsin ? Esimerkkinä olkoon upsalalainen oppinut Ericus Sveciae 1470 luvulta, hän luettelee kirjassaan ruotsin valtakunnan osat : Svea, Götanmaat, Värmlanti, Helsinglanti.... ja itäisempänä Suomi, joka jakautuu Hämeeseen, Karjalaan, Lappiin, Uuteenmaahan, Pohjanmaahan ja Ahvenanmaahan. Siinähän se on, täysi Suomi. Ei mikään "itämaa" tai joukko Ruotsin maakuntia, kuten myöhempi propaganda on toitottanut.
      Myös Mikael Agricola kirjoittaa yhtenäisestä Suomen kansasta 1500 l. Johon kuuluvat
      Hämäläiset, Pohjalaiset, Karjalaiset ym. Ruotsinkielisten hän ei katso kuuluvan suomen kansaan vaan asettaa nämä vastakkain. Agricola kirjoittaa Uudenmaan rantakansasta ja luotolaisista sekä Pohjanmaan rannikon asukkaista "jotka tänä päivänä VIELÄ ruotsin kieltä puhuvat" Oudosti kirjoitettu mieheltä jonka säätiö kielitieteilijät väittävät ollleen äidinkieleltään ruotsinkielinen!
      Vielä 1700 l. Alussa säätyläisten valtaosa puhui suomea, sata vuotta myöhemmin harva enää. Suomalaisuuden tuhoaminen oli tietoinen prosessi ja tuo sama operaatio on käynnistetty uudelleen. On aika herätellä aitosomalaisuus satavuotisesta unestaan......

    • 15+9

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4781
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3066
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      52
      2983
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1541
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1242
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1189
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      1016
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      991
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    10. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      979
    Aihe