Japaniin

Hjum?

Siis idea olis lähteä syksyllä parin vuuen pääst Japaniin vaihtoon(huom. nimenomaan syksyllä). Ymmärtääkseni Rotarit, STS, Explorius ja ASSE lähettää sinne syksyllä. Mitään tai - näissä järjeistöissä. Muutenkin vaihto-oppilas kokemuksia Japanista? Entä onko muita järjestöjä jotka järjestää vuosivaihtoja kesällä/syksyllä? Kiitos jos jaksatte vastailla!

4

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ---

      Kannattaa tutustua tämän palstan kirjoituksiin tarkasti ja vetää niistä oma johtopäätöksensä.

    • vaihtari10-11

      Kaikki järjestöt ovat enemmän tai vähemmän huonoja, omalla aktiivisuudella/joustavuudella ja pienellä tuurilla saa kuitenkin miltei aina varmistettua itselleen mukavan vaihtovuoden.

      Rotarit ovat varmaan järjestönä paras, sillä he ovat voittoa tavoittelematon järjestö ja ovat siinä täysin hyvää hyvyyttään, heidän kauttaan se on myös halvinta. Silloin tosin joudut olemaan tietääkseni muutamassa eri vaihtoperheessä vaihtosi aikana, joidenkin mielestä se on mukavaa, toisten ei. Explorius ja ASSE taitavat olla niin pieniä järjestöjä, että heillä ei oikeasti ole siellä päässä mitään oikeaa organisaatiota (näin ainakin vuonna 2010) ja ottavat vain rahasi ja laittavat sinut paikallisen organisaation hoteisiin.

      Suosittelen kuitenkin lähtöä täydestä sydämestäni! Itse olin vaihdossa Exploriuksen kautta ja vaikka he organisaationa olivatkin täysin ala-arvoisia niin koin unohtumattoman vuoden siellä ja matkustan yhä joka vuosi tapaamaan ystäviäni Japanista.

    • exvaihtari

      Vaikka asia ei minulle millään muotoa kuulukaan, niin ihan uteliaisuuttani kysäisen, että missäpäin Japania olit vaihdossa?

    • vaihtari10-11

      Kawasakissa (Tokion vieressä) vietin vuoteni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      186
      9558
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      361
      7258
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      110
      6086
    4. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      29
      4326
    5. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      176
      4170
    6. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      100
      3874
    7. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      95
      3779
    8. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      37
      3333
    9. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      198
      3237
    10. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      18
      2795
    Aihe