Tuunaajan perusvirhe

100kg renkaissa

Ajelee ylisuurilla, ylileveillä ja matallla renkailla. Painoa per pyörä 25 kg.

14

459

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EriTuunari

      Ulkonäöntuunaus ja suorituskyvyntuunaus on kaksi eri asiaa. Lisäksi eri tyylisuuntauksia on lukemattomia,eikä suurimmassa osassa haeta hyvää hyötysuhdetta, polttoainetaloutta tai loistavia rata-ajo ominaisuuksia.

      • Monto

        Samaa mieltä.


    • AudiA5

      Tiedän toki, että suuret renkaat painavat, mutta osaako joku heittää mikä suunnilleen on painoero tällaisissa renkaissa.

      225/50 17"

      255/45 19"

      • mrtuuning

        veikkaan 5-7 kg rengasta kohti.


      • Hemi 5.7

        255/50-19 Nokia 5 talvirengas runflat Bmv x5 vanteella painaa 36kg on punnittu.


      • Raskaatpainotalla
        Hemi 5.7 kirjoitti:

        255/50-19 Nokia 5 talvirengas runflat Bmv x5 vanteella painaa 36kg on punnittu.

        Huh huh. Olen aina tiennyt että bmw on hyvä auto mutta pitikö tässäkin asiassa laittaa paremmaksi. Lienee jonkin sortin suomenennatys tuo painopuoli.

        Hikikarpalot tossa lentelee kun vaihtelee renkaita tai siirtelee niitä säilöön.


    • järjetöntä-

      leveät ovat pahat ajaa suomen surkeilla teillä

    • huolimatta?

      Mulla on talvella jotkut 15" altus tai jotain sinnepäin olevat alut 195/65 uusiorenkailla niin nuo pyörät painaa huomattavasti enemmän mitä mun barzettan 18" vanteet joiden malli ei tule just nyt mieleen joiden päällä on 225/40 nokian hakka zetat

      • punnitseppa

        Tuskin normaalisti barzettan vanteet on juuri niitä painavimpia


    • R-VO

      taas näitä keskusteluja. ostakaa hiilikuitu vanteet tai takoalumiiniset tai ajakaa vaikka jarrulevyillä. pers dynossa kukaan kuitenkaan huomaa sitä eroa.

    • kukkukukku1

      Tehokkaassa autossa on ihan sama painaako ne renkaat 50 vai 100kiloa kuhan on leveyttä joka lisää kitkaa ja se taas pitoa.

      • Mr ei tuuning

        Ja tällä päättelyllä ilmeisesti sama kuin Lance Armstrong olisi voittanut kisat 15 kg painoisen pyörän kanssa verrattuna 7.5 kg painoiseen pyörään.

        Polkupyörissähän tämä painon säästö on viety äärimmäisyyksiin. Kaikista komponenteista yritetään säästää painoa.

        Tuning autoilijaa ei paino kiinnosta :)


      • super light rims
        Mr ei tuuning kirjoitti:

        Ja tällä päättelyllä ilmeisesti sama kuin Lance Armstrong olisi voittanut kisat 15 kg painoisen pyörän kanssa verrattuna 7.5 kg painoiseen pyörään.

        Polkupyörissähän tämä painon säästö on viety äärimmäisyyksiin. Kaikista komponenteista yritetään säästää painoa.

        Tuning autoilijaa ei paino kiinnosta :)

        Rata-autoilu ja ulkonäön tuunaus on kaksi ihan eriasiaa. Ei alle 120km/h nopeuksissa suorallatiellä ole mitään merkitystä. Miksi ostaa huippukevyet vanteet ja maksaa itsensä kipeäksi jos ei ole aikonut ajaa kilpaa ja jos saat paremman näköiset halvemmalla? Sinähän voit alkaa keventämään autoasi, ja voit kyllä aloittaa ihan jostain muualta kuin vanteista...


    • minä vaan

      Väite että leveämpi rengas antaa enemmän pitoa ei pidä paikkaansa. Renkaan pito määräytyy auton painon mukaan. Tiettyyn pisteeseen asti renkaan leventäminen auttaa mutta liiottelu kostautuu huonona pitona. Mitä leveämpi rengas sen pienempi painojakauma tulee jolloin pito heikkenee. Ja ennenkö tenavat rupeaa itkemään että onhan formuloissakin pirun leveät renkaat vaikka auto ei paina paljoa niin niiden renkaat ovat liimapintaista joka on täysin eri tavaraa kun normaali renkaat. Katsokaa vaikkapa ralliautoja. Mitä liukkaampi pinta niin sitä kaposammat kumit laitetaan alle. wrc-autoissa talvella ei renkaan leveys ylitä paljoa yli 185 sarjalaista kumia. Tämä siksi että auton paino painaa renkaan syvemmälle tien pintaan jolloin pito paranee. Painavat vanteet taas vaikuttaa auton ajettavuuteen todella paljon. Miettikää tälläistä kaavaa että 1kg pois jousittamatonta massaa (renkaista yms) vastaa samaa kun korista riisuttaisiin 15kg painoa pois. Jos renkaista ja vanteista saa pois sen 10kg melko helposti niin paljonko se merkkaa sitten ajettavuuteen?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      203
      4276
    2. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      146
      3808
    3. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      137
      3261
    4. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      53
      1647
    5. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      19
      1578
    6. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      34
      1550
    7. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      25
      1395
    8. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      27
      1351
    9. Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas

      Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt
      Sinkut
      118
      1178
    10. Martina haluaa Marbellaan

      Martinan tekisi mieli ottaa lennot Marbellaan, jossa näkisisi kauniita ja hyväntuulisia ihmisiä. No sitten pitää matkust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      216
      1071
    Aihe