Tabulaattori Calcissa, miten tab soluun?

Miten saan laitettua solussa olevien merkkien väliin tabin?
1249
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Hätäisesti vastattuna ei mitenkään Calcissa.
Ei mene kopioimalla Writerista sarkianmerkin sisältävää merkkijoa, ei char(09)-funtiolla, ei millään.
Jos keksit, niin kerro toki täälläkin.
Sarkain-näppäinkään ei näyttäisi olevan pikanäppäinkomennoissa mukana, joten kaiketi se on ajateltu solusta toiseen siirtymiseen.
Vaan ehkäpä sen tarpeen saa kierrettyä vaikka jakamalla tekstin kolmeen vierekkäiseen sarakkeeseen ja käyttämällä sitä keskimmäistä "sarkaimena"? Sarakeleveydethän on helpositi säädettäviä Calcissa.

Writerin taulukoissa kaiketi CTRL Sarkain toimii.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Calcista kirjoitti:

Miten saan laitettua solussa olevien merkkien väliin tabin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu