Niin monta kuukautta ennen voin tehdä teoriakokeet ennenkun täytän 15,koska ajokokeenhan saan tehdä vasta 15 vuotta täyttäneenä.
Mopokortin suorittaminen?
skskkoaoaoao
9308
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
toeriakokeen teet sillon kun teoriatunnit tehty,
puol vuot ennen ku täytää 15 voi ruveta tekee teoriatunteja, sit ku 15 sit ajotunnit ja sit ajokoe
teoriakokeen saa tehdä vasta 15 vuotiaana ja tiedän sen koska mopokoulu on tullu käytyä
elikkä kumpaa uskoa :D
no kun meet sinne tekee niiet tunteja ni kato sielt voi kysellä
Kuulkaas nyt, itselläni on tänään ajokoe, joten asiat on tuoreessa muistissa, ekaksi käyt ne tunnit n. 1kk aikasemmi et muistat mitäbsiel selitetää, sen jälkeen meet teoriakokeeseen synttäripäivänäsi ja sen jälkeen alkaa ajotunnit. Ajotunnit käytyäsi autokoulun mies arvioi pärjäätkö ajokokeessa ja sinulle varataan käaittelykoe, teet sen ja saan heti väliaikaisen kortin.
Okei, kiitostiedosta :)
Ajotunnit saa alottaa (tai ainakin kevarissa) ennen säädettyä ikää
T-kortti kannattaa suorittaa samalla kertaa, ei tule juuri hintaa lisää, mutta käytännössä samoilla lukemisilla menee ja ajoneuvojen skaala laajenee huomattavasti, parantaa kummasti kesätöiden hakemista, kun on T-kortti taskussa. On kokemusta!!
teoriat saa alottaa puol vuotta ennen ku täyttää 15 ja ajokokeet ym. sitteku 15v