Tilanne on tämä; lapsen ollessa 5kk erosimme biologisen isän kanssa. Oli virhe tehdä yhteinen lapsi, mutta olin alusta asti valmis elämään lapsen kanssa yksin, vaikka salaa toivoinkin meidän perhetoimintamme onnistuvan. No, näin ei käynyt ja erosimme miehen kanssa, jonka jälkeen muutimme toiselle paikkakunnalle lapsen kanssa. Lapsi nyt 2v, ja biologinen isä ei tähänkään asti ole ollut kuvioissamukana, ei tapaa tai kysele kuulumisia. Vajaa vuosi sitten tapasin miehen, jonka kanssa nyt asumme epävirallisesti yhdessä ja muutto yhteiseen kotiin tulee kesään mennessä, sopivan asunnon löytyessä. Tuore on suhde, mutta näemme tämän ratkaisun parhaaksi kannaltamme. Uudella miehelläni ei ole lapsia. Kysymys kuuluukin nyt, onko väärin kutsua uutta miestäni isäksi? Uudelle miehelleni se asia on enemmän kuin ok, mutta keskustellessamme asioista hän tuntee kuitenkin olevansa "äidin miesystävä" enemmän kuin "isäpuoli". Olemme alle kolmenkymmenen molemmat. Lapseni pitää uutta miestäni isänään, ja kutsuukin häntä jatkuvasti isäksi. Onko oikein vai väärin myöntyä lapsen ajatuksiin ja kutsua jatkossa vain isäksi, vai etunimellä? Mieheni leikkii, touhuaa ja hoitaa lastani siinä missä kunnolliset, biologiset isätkin. Ei kuitenkaan oaallistu lapsen kustannuksiin, joka ei olekkaan tarpeen.
Viisaita kannanottoja, muut jää omaan arvoonsa ;)
Viisaita kannanottoja, muut jää omaan arvoonsa ;)
Vastaukset 5
Vanhimmat
Vaikea sanoa. Itse en kokenut tarpeelliseksi sitä että mieheni pojat kutsuisivat minua äidiksi. En koe olevani heille äiti ja kuitenkin heillä on äiti olemassa vaikka eivät ole tekemisissä.
Vaikea sanoa noin pienen kohdalla. Se on tietenki mihin opettaa. Mieheni pojat kutsuvat minua etunimellä oman 2 vuotiaan kuullen. Sitten kun 2 vuotias ite kysyy niin selitän miksi en ole äiti hänen veljilleen. Haluaisin ainakin itse henkilökohtaisesti välttää sitä tilannetta että lapsi järkyttyy siitä ettei äiti olenkaan äiti tai isi ei ole isi.
Jokainen tekee itse päätöksen asian suhteen. Mietin vain että jos lapsen isä jossakin välissä haluaisi nähdä lasta niin on se varmasti shokki kun yhtäkkiä vieras ihminen onkin oikea isi. Siinä voi miettiä että antaako lapselle alunperin väärän kuvan itsestään vai kasvattaako totuudella.
Tuo on täysin totta, ja sen unohdin tosiaan mainita, ettei biologisesta isästä ole jätetty kertomatta ja joitain kertoja on häntä nähnyt, mutta se on jäänyt siihen. Vaihtoehtona olisi (kuulostaisi itsestäkin parhaimmalta..) että sanoisimme nimi-isäksi, esim. heikki-isä. Kuitenkin biologinen isä on aina isä, vaikkei tässä tapauksessa nimikettä ole ansainnutkaan.
Kuullostaa hyvältä tuo nimi-isä. Kyllä lapsi ymmärtää kun selittää jos/kun kyselee miten asiat on. Ei se hetken lakanoissä pyöriminen vaan se jaettu arki/rakkaus/ongelmat, perheen arki, jotka sitovat yhteen.
Suosittelen kutsumaan nimellä, sillä pienet lapset voivat alkaa kutsua äidiksi ja isäksi ketä vain, koska heidän päiväkodeissaan ja kouluissa puhutaan vain äideistä ja isistä, mutta siellä ei varmastikaan kerrota näistä uusperhekuvioista.
Lapselle saattaa olla hyvin suuri järkytys myöhemmin huomata, että eihän hänellä voi olla kahta isää tai kahta äitiä, on perempi opettaa alusta saakka kutmumaan näitä uusioipuolisoita nimellä.
järkevä kanta tuokin... tässä tapauksessa tosin ei biologinen isä ole lapselle tuttu ihminen (saati turvallinen aikuinen joka olisi hänen elämässään), eikä siis osaa omaksua oikeaa isää isäksi. Toki isompana saa kutsua kuinka haluaa uutta miestäni, mutta näin pienenä uskoisin että tuntuu turvallisemmalta kun on äiti, ja joku-isi..
On uskomattoma harmillista, etteivät kaikki isät osaa ottaa onnea ja iloa isyyden etuoikeudesta, vaan on tärkeämpää ryypätä ja rellestää kavereiden kanssa, ja olla sossun tuilla ilman huolen häivää mistään vastuusta. Surullista, mutta joskus biologinen isä ei ole se paras miehen malli tai isän malli. Silloin lapsi kuitenkin mielestäni tarvitsee sen mallin jostain muualta, ja meillä se on uusi mieheni, joka on tässä parempi kuin monet biologiset isät ovat.
No, täällä jatketaan nimi-isin merkeissä.. :) Kiitokset vastauksista :)