Vauvan ote on varmaankin huono, mutta miten saisin sen korjattua? Olen nyt imettänyt kyljelläni. Nenä ja nänni samalla kohdalla ja vauva ihan kiinni minussa. Silti vaan sattuu tuntuu että vauva imee todella lujaa! Mitä voin tehdä?
Imetys sattuu
4
278
Vastaukset
- tällaisia vinkkejä
Kuinka vanha vauva on? Eli kuinka kauan olet imettänyt? Aluksi nimittäin imetys voi tuntua kivuliaalta, vaikka otteessa ei vikaa olisikaan. Rinnalta kestää hetki tottua tehtäväänsä ja jatkuvaan imuun. Jos kyse ei oe tästä, niin kuinka paljon rintaa on vauvan suussa? Onko vain vähän nännin lisäksi? Oletko kokeillut hampurilaisotetta, eli litistät vähän rintaa ja kun vauva avaa suun isoksi, ohjaat rinnan vauvan suuhun. Näin vauva haukkaa kuin hampurilaista ja rintaa menee reilummin suuhun. Kokeilisin lisäksi kainaloimetystä, eli vauva tukevasti tyynyjen päälle kainaloon ja sittn kokeilemaan. Siinä asennossa rintaa saa yleensä ohjattuakin paremmin suuhun.
- ...
Komppaan edellistä! Jos olet ihan alussa imetyksen kanssa, niin imetyksen "kuuluukin" sattua. Ja itsellä oli aluksi ainakin myös ihan verillä rinnanpäät. Rasvaus auttoi pahimpaan ja eipä siinä pitkään mennyt, niin rinnatkin tottui hommaan.
- th 30
Heippa!Hienoa että olet lähtenyt hakemaan neuvoja imetykseen,jottet jää asioita yksin miettimään. Ihan ensiksi halaun korjata asian imetyksen kuuluukin sattua,imetyksen ei kuulu sattua.Jos kuitenkin sattuu ote on huono.Aikaisemmin tulikin hyviä kokeilemisen arvoisina asentoja.Kerroit että vauvan nenä ja nänni ovat vastakkain,ehdottaisin että korjaat vauvan asentoa sen verran että vauvan suu ja nännisi ovat vastakkain,tämä auttaa vauvaa haukkaamaan linnunpojan otteella rinnasta,suuntaa rinnanpää kohti vauvan kitalakea.Rinnan tulee pysyä vauvan suussa tasaisesti ja imeminen on äänetöntä.Mietin voisiko rinnanpääsi olla matala ja vauva ei saa siitä kunnollista otetta?Tai voisiko rintasi olla niin täynnä maitoa mikä estää saamasta kunnollista imemisotetta?Vauva yrittää tyhjentää rintaa tehokkaasti ja imee hanakasti,vauva tavallaan täydentää maitovarastojaan.Siitä ei tarvitse olla huolissaan :)Nyt tulisi kuitenkin saada kipu pois jotta pääsette nauttimaan läheisyydestä ja imetyksestä.
- ....
Ei imetyksen alun jälkeen tietenkään kuulu sattua. Mutta omasta tuttavapiiristä en tiedä sellaista imettäjää, jolla ei olisi rinnanpäät olleet herkillä alussa :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä3910563Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on12610122- 217921
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1776324Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.304892- 554717
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1174056Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1243413- 623127
Adonikselle
Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin2213060