Moro!
Aikeissa ostaa tommonen volkkari. Jakopään huolto edessä, onnistuuko hihnan vaihto kotikonstein, tarviiko erikoistyökaluja? joutuuko paljon purkamaan?
vw passat 1.9tdi vm1999
5
188
Vastaukset
Onnistuu ja kiintoavaimia kummempia työkaluja ei tarvitse elle mukavuuden takia halua parempaan. Mallista riippuen voi joutua nostamaan moottorin paikaltaa, että pääse kunnolla vaihamaan, muuta sekään ei ole välttämätöntä.
- 13+10
Jos meinaa laittaa remontin jälkeen pumpun ajoituksen kohdalleen, niin se ei kyllä ihan kiintoavaimilla onnistu. Korvakuulolta säädetty ajoitus nostaa kulutusta helposti litralla ja kylmäkäynnistyvyys on myös mitä on.
13+10 kirjoitti:
Jos meinaa laittaa remontin jälkeen pumpun ajoituksen kohdalleen, niin se ei kyllä ihan kiintoavaimilla onnistu. Korvakuulolta säädetty ajoitus nostaa kulutusta helposti litralla ja kylmäkäynnistyvyys on myös mitä on.
Pikkuseikkoja, mutta hyvinkin olennaisia..
- Elvis oli kala
Isoin homma on keulan purku, eli keulaosaa (valot, syyläri kehikko yms.) vedetään n.5 cm ulospäin, jotta saadaan enemmän tilaa jakohihnan vaihtoon.
Sitä ennen pitää irroittaa "etupuskuri" eli se muovisuoja auton edessä. - remontti reiska
ei tarvitse erikoistyökaluja jakoavain meisseli iso vasara ja luja usko omiin taitoihin riiittävät vallan mainiosti
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t535530Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo943428Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel453319Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"
Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L762527SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa
SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral592394Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi751907Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei3011730Anteeksi T
Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa71196Ville Rajainmäki, 25, omaishoitaja
Hän on 65 eläkeikääntyneen avustajana 24/7 Kerrankin omaishoitajaa arvostetaan ja maksetaan asiaankuuluvaa, 3000€, pal241122- 1371076