Kulmalistojen jiirit?

Järki hukassa..

Kattoon pitäisi laittaa kulmalistat, jotka ovat ns. kaarevat alapuolelta. Nyt ei logiikka sano enää lainkaan, miten jiiri pitäisi tehdä jotta palat kohtaisivat..

8

29785

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jocu

      Sitten jiirilaatikkoon ja poikki. Katso kiinnitysjärjestys, jotta viimeinen lista menee paikalleen 'heittämällä'.

      • tode

        että laitat joka listassa saman puolen kattoa vasten. Usein niihin on tehty merkiksi esim. pieni ura toiseen sivuun.

        Myöskään ne kattoon ja seinään tulevat sivut ei yleensä ole ihan suorassa kulmassa keskenään, jotta listan ja katon sen enempää kuin listan ja seinänkään saumaan ei jäisi rakoa. Jotta jiirit ei irvistelisi, pitää listat asentaa kiinni kattoon. Eli siis tietysti ne fyysisesti kiinnitetään molempiin, mutta vain katon puoleinen listan sivuista tulee kauttaaltaan vasten kattoa, seinänä puoleinen sivu on kiinni seinässä vain alareunastaan.

        Sahatessa pitää sitten painaa nimenomaan tuo kattoa vasten tuleva sivu jiirin pöytää vasten eikä yrittää painaa seinää vasten tulevaa sivua jiirin ohjaimeen.

        Huolella hyvä tulee - väsyneenä ja kiireessä ei kannata edes yrittää.


      • Korret kekoon

        Hei, mulla on aivan samanlaisia kokemuksia kuin tässä keskustelussa. Rupes listan pätkiä tulemaan kun alkoi tekemään miettimättä. Toi kolmioajattelu auttoi ainakin mua, kiitokset vinkistä.
        Samoin hyvä ohje oli tehdä esimerkkikulmat jiirilaatikon viereen. Mua ainakin auttoi, kun tein mallisisäkulman ja ulkokulman erikseen ja "nimesin" sisäkulman palaset S1:ksi ja S2:ksi. Ulkokulmapalat nimesin vastaavasti U1:ksi ja U2:ksi. ("S" siis sisä ja "U:n" voitte varmaan päätellä..)
        Tämän lisäksi kirjoitin jiirilaatikkoon vastaavat "koodit" eli miten päin pitää laatikkoon laittaa ja tähän merkintään lisäsin vielä kuinka päin lista tulee, ts. minne päin tulee hukkapala ja minne päin tulee kattoon kiinnitettävä pala. Hukkapaloissakin on usein riittävän pitkiä S1,S2,U1,U2 jiirejä ja ne kannattaa heti merkitä niihin (tietty vertaamalla niihin neljään esimerkkipalaan). Pian näillä neuvoin miettii että nyt tarvitaan esim 576 pitkä S2/U1 lista ja hommaa helpottaa löytää lista jossa on S2 valmiina..(tämä toimii siis silloin jos lista on symmetrinen eli voi laittaa kattoon kummin päin vain)
        Lopun perin homma sujui näillä konstein aika mukavasti, varsinkin kun muistaa laittaa listan boxiin siten kuin se kiinnitetään eli "kulmaan nojaamaan" (eikä esim lappeelleen) jos on kolmiomallinen.


    • tomppa

      juu itse laitoin myös sellaiset,ja olipa hiukka kiva homma .ei meinannut sitten millään mennä päähän kuinka päin se lista täytyy sahata.kyllähän se parintunnin uurastuksen jälkeen onnistui.

      • puuhapena

        ja kun vihdoinkin löydät oikean sahauskulman niin tee
        mallipalat joilla voit verrata katossa ja sahan terää vasten kumminpäin teet sahauksen..


    • mikko

      eli n 2 h sitten lopetin juuri noiden listojen asennuksen. Oli kyllä minullakin tuossa ihmettelemistä.

      Muutaman tunnin ihmeteltyäni ja tuhottuani kokeiluilla n 3 metriä listaa otin tussin ja menin kulmaan 2 listanpätkää kädessä. Siinä piirsin kulmakohdan ja kulmaraudan avulla 45 asteen kulman siitä, miten sahauksen tulee jatkua. Sitten vain koneelle ja tutkin ihan millilleen, millä kaadolla ja kulmalla tulee tuo siisti lista. Tein kaikkiaan 4 leikkauspalaa ja kirjoitin jokaiseen palaan, että onko sen "ulkokaarre oikealle" tai "ulkokaarre vasemmalle" tai "sisäkaarre oikealle" tai "sisäkaarre vasemmalle". Nämä mallikappaleet olivat sahan vieressä koko päivän, eikä tullut enää kuin 2 hukkapätkää tämän jälkeen.

      Kyllä minä tumpelo ensikertalainenkin opin listat sahaamaan oikein ja siististi. Kaikkiaan tuli laitettua 110 metriä listaa kattoon. Kokeile ja mieti, älä hosu, tulee vain hukkapaloja.

    • orveus

      Ongelma

    • moroporo1

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      3121
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1600
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      93
      1451
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      89
      1349
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1314
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      155
      1228
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1168
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      999
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      922
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      803
    Aihe