Ensimmäinen Thaimaan matka pian edessä:) Olemme perillä kello 6:05 paikallista aikaa ja siitä sitten matka jatkuu kohti hotellia, mutta luin jostakin, että hotellihuoneen saa vasta jopa klo 14!!!!! Minne saamme matkatavarat siksi aikaa jne? Kertokaahaan kokeneet vinkkejä, kiitos!
Hotelliin saapuminen?
9865
10570
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Hotellissa on lock room johon saatte laukut odotusajaksi säilöön.
Riippuu myös siitä onko hotelli itse varattu vai pakettimatka. Meillä ainakin joka kerran huone ollut jo valmiina kun itse varattu, vaikka oltaisiin aiemmin paikalla.
Varmaan menee myös sen mukaan,onko hotellissa huoneita vapaana,jos kaikki täynnä,voi mennä aikaa siivoukseen ym.Jos ei saa huonetta vielä,sitten tosiaan hotellilla yleensä joku säilytys laukkuja varten.
Hyvää matkaa!
No,ei riipu todellakaan siitä onko paketti vai itse varattu.Säännöt on mitä on.
Ja jos on hotellissa ns.tyhjää niin voi huone olla aikaisemmin kuin klo 14.valmis.
Aikamoista vauhtia kyllä siivous toimii .
Eivät ne "laukkuhuoneet" mitään lutikkapesiä ole,
Hauskaa lomaa.
Mikä ihmeen lutikkatyyppi täällä heiluu?Ihan sama mitä ihmiset kyselevät,vastaus on lutikoita siellä ja täällä...Juu, laukut saa hotelliin säilöön ja sitten vaan altaalle tai rannalle odottelemaan huoneen saamista.Uikkarit ei paljon tilaa vie käsimatkatavaroissa,jos ei halua penkoa kamoja matkalaukusta.
.Aurinkoista lomaa!
Meillä oli mahdollista vaihtaa hotellilla uikkarit matkatavaroista päälle ja mennä altaalle ennenkuin saatiin huone.
huomenta...Ei normi hotelleissa mitään lutikoita ole näkynyt kertaakaan kun olemme siellä nyt 10 reissua tehneet...bangkok,pattaya,rayong,phuket,krabi,hua hin yms..maaliskuussa taas lähdössä phukettiin..tosiaan joskus voi joutua odottamaan huonetta? on mennyt joskus jopa klo 16 jälkeen, kun huone on vapautunut tai siivottu tms...
mutta odottaminen ei ole maailmanlopun asia...laukut säilöön ja vaikka tutkailemaan ympäristöä,istumaan terassille tms.
pienten lasten kanssa tietysti hieman kärsivällisyyttä ja kekseliäisyyttä, mutta hyvää lomaa kuitenkin teille..:)
eikö tuo lento ole perillä 06.05? Siitä menee vielä tunteja ennenkuin olette hotellilla...kaikesta sitä kysellään...
Kiitokset kaikille vastanneille!!! Ei odotus ole ongelma, kun laukut saa jonnekin jemikseen...
Korkki vaan pullosta auki, niin aika menee heittämällä ja voi lähteä vaikka pikku "Bumbumille", kun jättää akan hotellille passiin!
Tuo aika taitaa olla sellainen ettei vielä ehkä altaallekkaan viitsi mennä? Aamupalalle ehkä ja shoppaileen tarvittavia tykötarpeita ehkä? Kyllä nuo laukut hyvin hotellilla säilyy ja viimeksi jätettiin käsimatkatavaratkin samaan tilaan. Hyvin kaikki säilyi. Kannattaa tosiaan pakata tavaransa niin, että saa tarvittavat lomavaatteet, pyyhkeet, aurinkirasvat, uikkarit yms. helposti esiin ja pääsee heti viettämään sitä lomaansa. Hyvää lomaa teille. Kyllä thaimaa on vaan ihana lomakohde. :)