"Ei signaalia"

MissMar

Auttakaa tyhmää! Mulla on LG:n digitaulutelkkari, joka on aina toiminut moitteettomasti. Nyt joululomalta palatessani töllö herjaa jatkuvasti "ei signaalia" ilmoitusta eivätkä mitkään kanavat näy! Eilen jossain vaiheessa kanavat näkyivät, mutta kuva ns. välkkyi ja särisi.. Digiboksia mulla ei ole telkussa kiinni, vain dvd-soitin, joka toimii hyvin. Missävika??? :(

30

61091

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Arvailuja vaan...

      Perusasiat ensin: Onko kyseessä antenni. vai kaapeliverkko? Kerros- vai omakotitalo?
      Jos olet tarkistanut, että antennin liitäntäjohto on kunnolla kiinni niin tv:ssä kuin seinärasiassa, niin sitten voi olla useampi syy. Jos on kyseessä omakotitalo ja antennissa on mastovahvistin, niin saako vahvistin käyttösähköt?

    • MissMar

      Kaapeliverkko kyseessä ja kerrostalo. Johdot tarkistettu.

      • Sama vika

        Olin tuossa kymmenkunta vuotta Ilman TV:tä, nää digigigitkään ei kiinnostaneet, mutta nyt sitten lun tästä piti alkaa maksamaan. Käväisin kaupassa ja hommasin uuden tv:n. Tuollaisen halvan Dual tv:n

        http://prisma.s-verkkokauppa.fi/webapp/wcs/stores/servlet/prisma/dual-19-dvb-t-c-led-lcd-tv-dvd-soittimella

        Haki hienosti kanavat paikalleen, mutta on ronkeli, sensuroi ohjelmat puolestani, YLE:n kanavat näkyvät siedettävästi, teksti tv toimii, mutta kaupallisten kanavien ohjelmat ovat pääosin pelkkää pikselimössöä, aivan kuin muinaisella 70-luvulla, kun tuuli hiukka heilutti silloisen asunnon antennia. Ei kai se nyt aivan näin pitäisi olla?


    • Oli helppo

      Ratkaisu tähän ei signaalia juttuun ja pikselöitymiseen.

      Otin pois sen uuden juuri TV:n kanssa ostetun antennijohdon, tehty kuitenkin jossain Kiinassa, vaihdoin sen vanhaan 80-luvun Suomessa tehtyyn antennikaapeliin, joka oli ollut aiemmin vanhassa radiossa (sielläkin on joissain vanhoissa malleissa tuollaisen antennijohdon paikka), se riitti, nyt toimii ja näkyy, ei pätki, ei pikselöi, eli kyse oli surkeasta EU-hyväksytystä mistä lie tulleesta antennijohdosta.

      Vanhassa vara parempi suomalaiset tekivät laatua, nyt saadaan sutta ja sekundaa ulkomailta.

      Aikoinaan oli samanlaisia ongelmia kun ulkomailta halpatuotantona tehtyjä tuotuja puhelinpistokkeita alettiin levittämään Suomeen ja niihin piti liittää tietokoneita, eli nettiyhteyksiä, samoja ongelmia oli silloinkin, eivät toimineet kun eivät oikein sopineet keskenään muualta tulleet pistokkeet ja vanhat suomalaiset pistokkeet, niiden kanssa piti soveltaa, laittaa vaikka jotain muovitikkuja, muovilusikanvarsia yms. kiristämään ja tukemaan liitosta, tässä antenniongelmassa on aivan samasta kyse usean kohdalla uskoisin.

      Halvalla ei hyvää saa.

      • harmittaa

        Siis LG-taulutelkkari. Välillä kaikki ok sitten taas , ei signaalia. Taitaa muuten olla kuun asennolla vaikutus. Kirkas kuutamo ja kuun asento taas jokin paha. Silloin ei tule yhteyttä. Kysymyksessä antenni välitys, omakotitalo korvessa. Sama on jatkunut koko tämän telkun ajan n. 1,5 vuotta. Keljuttaa niin...


      • Lisää tasoa..?
        harmittaa kirjoitti:

        Siis LG-taulutelkkari. Välillä kaikki ok sitten taas , ei signaalia. Taitaa muuten olla kuun asennolla vaikutus. Kirkas kuutamo ja kuun asento taas jokin paha. Silloin ei tule yhteyttä. Kysymyksessä antenni välitys, omakotitalo korvessa. Sama on jatkunut koko tämän telkun ajan n. 1,5 vuotta. Keljuttaa niin...

        Kaikki alkaa, eli onko riittävän tehokas antenni oikeaan suuntaan, onko antenni ehjä ja kaapelointi kunnossa. Joskus laitetaan iso antenni mastoputkeen ja tuulenpuuska on kääntänyt sitä sivuun oikeasta suunnasta. Onko metsää ja mäkiä aseman suuntaan? Ilmeisesti LG:n viritin on epäherkempi kuin aikasemman (digiboksin?) viritin, mutta esim. mastovahvistimella saattaisi löytyä lisää signaalitasoa?


      • Lisää tasoa..?
        Lisää tasoa..? kirjoitti:

        Kaikki alkaa, eli onko riittävän tehokas antenni oikeaan suuntaan, onko antenni ehjä ja kaapelointi kunnossa. Joskus laitetaan iso antenni mastoputkeen ja tuulenpuuska on kääntänyt sitä sivuun oikeasta suunnasta. Onko metsää ja mäkiä aseman suuntaan? Ilmeisesti LG:n viritin on epäherkempi kuin aikasemman (digiboksin?) viritin, mutta esim. mastovahvistimella saattaisi löytyä lisää signaalitasoa?

        Jäi näköjään sana pois, piti olla "Kaikki alkaa antennista, eli onko riittävän..."

        Kerran tuttava oli huonolla tuulella, kun tv oli alkanut katkoa signaalia. Kysyin, että miten antenni jakselee ja kotiin mennessä hän totesi, että UHF-antennin sauvoista oli osa pudonnut pois. Ilmeisesti lintuparvi oli käynyt lepäämässä antennin päällä ja sauvojen kiinnikkeitä oli siinä yhteydessä murtunut. Uusimalla antenni näkyvyys oli taas OK.


      • Anonyymi

        Kiito mimunkin oli piusta kiinni nyt lähti etsii


    • marjatta3

      pitääköhän jouluna katsella vain ikkunasta ulos kun SAMSUNG LCD tv:n kaikilla
      kanavilla on Ei SIGNAALIA. Kun ohjekirjan mukaan tarkistin Signaalitietoja tarkistuksessa on näytössä seuraavat tiedot
      Bittivirh. taso 10
      Sign. voimakkuus 0
      Missäköhän vika ja mitä teen

    • Lisätietoa kaivataan

      Onko kyseessä antenni- vai kaapeliverkko? Pystytkö testaamaan systeemiä jollain toisella vastaanottimella tai digiboksilla? Oletko kokeillut toista liitäntäjohtoa? Jos käytössä on antennivahvistin, niin onko siinä sähköt päällä?

      Koska enempää lähtötietoja ei ole, niin aloita ottamalla tv:n sähkötöpseli pois seinästä ja käynnistä tv. Jos ei auttanut, niin seuraava homma on kanavien uudelleenhaku.

    • nicesusi

      Mulla sama juttu jou,un jälkeen, ja nimenomaan myös lg. Digiboksi tuli korjauksezta just ennen joulua, ja asentaja laittoi sen toimimaan napin painaluksella. En saa tykkiinkäön yhteyttä. Apua !

      • ABC-kirja

        Sitä todellakin tarvitset.


    • samassaveneessä

      Meillä LG:n taulutelevisio (jo 8v. vanha 37" ruutu) ja siinä tulee tuo "no signal" jos on kauko-ohjaimesta valittu väärä ohjelmalähde esim. HDMI liitin jossa oleva laite ei ole päällä, S-video input valittu mutta siinä ei laitetta kiinni.

      Mutta jos tuo tulee laitteen omasta tv-virittimestä niin todennäköisin syy on katkos antennijohdossa (tai antenni osoittaa väärään suuntaan).
      Oliko kyseessä HD-kanavat? Jos oli niin syy on se että Digita ei enää lähetä YLE HD kanavia 1.1.2016 lähtien. Jos antennia (VHF) ei suunnata dna:n verkkoon niin antennitalouksissa ei enää katsella HD lähetyksiä.

      DIGITA:n tiedote:
      http://digita.fi/medialle/tiedotteet/kuuden_tv-kanavan_hd-lahetykset_ovat_paattyneet_digitan_antenni-tv-verkossa_1.1.2016.4300.news

      DNA:n verkkoon viritysohjeet:
      https://www.dna.fi/paivita-antenni-teravapiirtoaikaan

    • drthtyj

      No Signal ongelma minullakin LG:ssä. Vanha tv näkyy samaan aikaan moitteettomasti tv näkyy... miten toimia??

    • lgkaput

      Meillä muutaman vuoden ikäinen LG sanoi aluksi "ei signaalia" ja jonkin aikaa lämmittyään kuva alkoi näkyä.
      Nyt mikään lämmittäminen ei riitä, kuvaa ei tule.

      Olen kokeillut toisella antennijohdolla, toisessa talossa ja uudella isolla antennilla, mutta "ei signaalia" on ja pysyy.

      Vanha televosio näkyy ko. paikassa, joten vika on tv:ssä. Mahtaako löytyä vihjeitä korjaamiseen?

    • Koeta_manuaalista_hakua

      lgkaput: Kyseessä näyttää olevan LG:n ominaisuus. Netistä löytyy samanlaisia tarinoita kuin sinulla on, mutta niihin on löytynyt ratkaisuna manuaalinen kanavahaku. Katso Digitan karttapalvelusta http://digita.fi/kuluttajille/karttapalvelu kanavataajuudet, ja hae kanavat manuaalisesti. Onko käynyt niin, että asuinpaikkakunnan kanavataajuuksiin on tullut muutoksia, joita LG ei ole pystynyt hoitamaan automaattisella kanavahaun asetuksellaan.

      Etelä-Suomen alueella taajuusmuutokset ovat tulossa syys-lokakuulla, joten näitä kanavanhakujen kanssa sekoilevia televisioita riittää. http://www.taajuusmuutos.fi/files/1614/700MHz_koontitaulukko_2b_vaihe_02062016.pdf kannattaa huomioida myös Lapuan taajuusmuutokset syyskuulla.

      Yksi mahdollisuus on ottaa ensi virtajohto pois seinästä hetkeksi ja suorittaa kanavien uudelleenhaku. Joissakin laitteissa pitää/kannattaa poistaa vanhat palvelutiedot ennen kanavanhaun aloitusta. Jos tämä kanavien uudelleenhaku ei auttanut, niin tehdasasetusten palautus on seuraava vaihtoehto. Jos kanavat eivät löytyneet, niin sitten suoritat manuaalisen kanavahaun käyttämällä karttapalvelusta löytyviä kanavanippujen taajuuksia.

      • lgkaput

        Kiitos vastauksesta. Kanavat eivät ole muuttuneet, koska katsomani kymmenen muuta tv:tä ja digiboksia toimivat kuten pitääkin.
        Kanavahakua en ole tehnyt, koska lämmettyään tv on toiminut normaalisti. Virtajohto on ollut pois useamman kerran ja tv on nyt työpöydällä toisella paikkakunnalla odottamassa sisuskalujen tarkastelua, josko joku kondensaattori pullistelisi tai löytyisi kylmä juotos. Toki kokeilen manuaaliviritystä ja tehdasasetusten palautusta ennen sitä.


    • lgsekoilee

      täällä sama ongelma. ei signaalia antennissa eikä hdmi piuhan kautta. usb kovolta kyllä näkyy leffat. mikä avuksi?

    • Karavaanari122

      Juuu elikkä mulla on vaunussa carbest matkatelevisio ja kun yrittää laittaa jonku kanavan nii tullee vaa no singnal ja mulla ei siis oo digiboxia.Tiekäiskö kukaan mistä vois johtua?

      • 9898u

        Antennikanavat tais muuttua keväällä. Palauta tehdasasetukset ja tee kanavahaku.


    • Karavaanari122

      Tekkiin ton mutta ei auttanu mittää

    • UusiTeevee

      Lg uusi 55
      Ääni kuuluu, kuva kateissa. Mikä auttaa, kuva näkyi 15 min

    • eisignaaliatarkistaitte

      digidigi..Miksi ei voisi olla analogisia lähetyksiä rinnalla? Jatkuvaa jumitusta päivitystä kanavien vaihtelua ei signaalia ei ääntä jne... Toiminta ongelmia riittää.

    • Jnssss

      Ei toimi LG. Jotenkin ei edes manuaalista hakua saa toimimaan..

    • Anonyymi

      C est quel nationallite car sur ma tv samsung et je ne sais plus mettre le francais merci de la reponse .

    • Anonyymi

      Bonjour. Vous etes quelle nationalite car je ne sais plus mettre ma tv en francais merci de lareponse

    • Anonyymi

      MULLA TOI TULEE KUN HALUAN KATTOO JOTAIN LEFFAA

    • Anonyymi

      Kerrostalo,muutin juuri anteeni verkosta

    • Anonyymi

      Koleile irrotat antenni javirtajohdon TV
      Mulle autto. Luultavsti kosketus häidiö

    • Anonyymi

      Rock-tähtiä matkien, musta kuutio akkunasta vaan alas 😂

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      190
      8617
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4768
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4238
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      62
      3807
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3216
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      2990
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2686
    8. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2491
    9. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      44
      2304
    10. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      38
      2213
    Aihe