Olen aikeissa ostaa keväällä 2013 customin. Käyttääkö porukat yleensä näitä ns panssarisuojia? Suojia jotka suojaavat selän, rintakehän, olkapäät, kyynerpäät ja munuaiset. Suoja on varmasti ok, mutta näkyykös se takin alta ja pitääkö sitten ostaa numeroa paria isompi nahkarotsi? Entäs käytättekö polvisuojia? Nyt on siis kysymys Custom pyöristä, ei muoviohjuksista.
Panssarisuojat
5
235
Vastaukset
- Mikset sää osta
suoraan takkia ja housuja joissa nuo on jo valmiina omilla paikoillaan niinkuin yleensä ajovarusteissa on?
- Custommmmm
Minulla on siis kallis nahkatakki ja ajohousut, mutta ei niissä ole mitään kyseisiä suojia.
- Alpha8
Ai. Mulla on siisti musta custom henkinen nahkatakki, jossa on valmiina paikat selkä, olkapää ja kyynär -suojille. Näihin oon laittanu asianmukaiset suojukset ja jalassa siniset kevlar farkut, joissa kunnolliset polvisuojat. Jos joskus tarvii liukua asfaltilla, niin kestää enempi kulutusta. Äkkipysäyksessä ei kyllä suojaa välttämättä yhtään mikään.
- meemelilittu
Icon Stryker Vest -suojaliivi.Tuommosta olen käyttänyt,ja hyvin sopii takin alle.
On hyvin istuva,eikä hikoiluta. - kohta ajellaan taas
Panssarisuojat ovat parhaimmillaan muovia, selkäsuojat vaahtomuovia. Ei sellaiset auta jos tulee kunnon töötti, pitäisi kehittää vähän pidemmälle ja paremmista materiaaleista, miksei sitä voisi itsekin tehdä, varusteissa on taskut irroitettaville suojille.
Suojia on mitä rotsista löytyy, kyynär, ja olkapäät, selkäsuoja lähti pois, ei mitään virkaa vaahtomuovin palalla. Housuissa polvisuojat, tarvittaessa kelin mukaan ajellaan t-paidassa, tosin silloin maltillisesti 100% ennakoiden tilanteet. Turvallisuus ei perustu prätkäilussä panssarointiin, vaan riskien tiedostamiseen ja välttämiseen liikenteessä mahdollisimman pitkälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2073576Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen133306Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä652519Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman92165Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling452006Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.61888Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue401708- 901581
- 721143
- 741130