Elikäs meidän reilun vuoden ikäinen poika nukkuu yössä n. 12-13 tunnin unet.
Aamutoimintojen ja tunnin leikkimisen jälkeen haluaa takaisin unille, on väsyneenoloinen muutenkin. Tänäänkin heräsi vasta 10:30.
Pojalla on tosin vasta ollut flunssa joten ymmärtäisin väsymyksen mutta aiemminkin vaati aamupäiväunia joita moni on ihmetellyt aiemminkin.
Poika muuten perusterve, leikkisä ja nyt uhmaikää ruvennut esiintymään mutta kovasti oppii uutta. Kävellyt nyt jo pari kuukautta.
Minä hysteerisenä nyt, että voiko väsymyksen taustalla piileä jotain muutakin?
Lapsi on ensimmäiseni joten tämä voi jostain kuulostaa jopa tyhmältäkin kun tämmöisestä stressaan.
Neuvola on meillä kuun lopussa jossa otan asian esille mutta jos vähän saisin muiden äitien mielipiteitä/kokemuksia asiaan liittyen olisin kiitollinen!
1,2v pojan unet-normaalia??
3
202
Vastaukset
- sama täällä
Kuulostaa ihan tutulta.
Meillä myös lapsi vähän vuoden ikäisen jälkeen tarvitsi myös yöunien jälkeen melkein heti kohta uudet unet. Vaikkakin yöunet olivat sellaiset 12 h mittaiset. Saattoi jopa tunnin päästä yöunista haluta takaisin nukkumaan.
Meillä ei ainakaan mitään sairautta ollut ja nyt 2 v. ikäisenä tämä aamuväsymys on jäänyt.
Kaipa se on sitä kun uutta oppii koko ajan ja siihen menee valtavasti pienen voimia ja energiaa. Kasvaessa enerfiakin lisääntyy. - 736
Meillä 1 v 4 kk ikäinen tyttö on aina ollut aamupäivisin väsyneimmillään. Nukkuu yöllä n. 12 tuntia, mutta on aamupäivällä usein kiukkuinen ja haluaa vaan syliin. Muuten on itse aurinko, touhukas ja utelias, häärää koko ajan jotain. En ole aamupäiväunille enää laittanut moneen kuukauteen, mutta n. 3 tunnin päästä heräämisestä menee päiväunille. (Nukkuu yhdet päikkärit, kesto 2-2,5 tuntia.) Sitten jaksaakin loppupäivän ihan eri tavalla, eikä ole enää ollenkaan väsyneen oloinen. :)
- samanlaista oli meil
Meillä nukuttiin 1v 4kk ikään saakka kahdet päiväunet. Ihan normaalilta tuo vielä kuulostaa. Jos ei nyt enää ihan 16h/vrk vaadi unta ja on kuitenkin illalla pisimmällä valvomisjaksolla pirteä ja hyvävointinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1741182
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132867- 84803
- 51738
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?45619Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55559Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä301554Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t225538- 51519
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45502