Salama D7000:seen

Harrastaja.

Tarkoitus olisi hankkia Salama kyseiseen kameraan. Mietinnässä kaksi, joko halvempi Metz 44 tai Nikonin oma SB-700. Ohjekirjassa Nikon suosittelee omiaan, luonnollisestikin, mutta miten tuo Metz toimii Nikonissa, onko kellään kertoa omakohtaisia kokemuksia onko Metz ihan asiallinen ja hyvin toimiva vai kannattaako laittaa reilu satanen enemmän ja ostaa SB-700?

4

335

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • J©B

      Metz lienee kaikista kestävin ja pitkäikäisin (mulla on edelleen käytössä 80-luvulla hankittu Metz 45).

      Metz 44 on vähän liian ”mini”
      50 tai 52 olisi mielestäni pitkän päälle viisaampi valinta.
      Metzin voit myöhemmin netissä päivitää myös seuraavaan kameraan sopivaksi.

    • Salamanteri-76

      Itse pähkäilin samaa juuri äskettäin ja kyselinpä sitä täälläkin mutten silloin kauhean selkeitä vastauksia asiaan saanut. Päädyin itse lopulta Nikonin omaan SB700 salamaan kun hinta sillekään ei nyt ihan mahdoton ollut.
      Nyt parin viikon käytön jälkeen täytyy sanoa että olen ollut siihen todella tyytyväinen. En tiedä mitä kaikkia varusteita muissa salamoissa tulee vakiona mukaan mutta ainakin tuon aidon Nikonin varustus oli minulle iloinen yllätys. Siinä nimittäin tuli mukaan kaksi eri väristä muovista värisuodinta (oranssi ja vihreä), läpikuultava valkoinen "valonhajoitin" sekä sisäänrakennettu ulos vedettävä hajottaja ja valkoinen "kortti" . Ja kaikki menee yhteen aika kompaktin kokoiseen pehmeään säilytyslaukkuun joka siis myös tulee mukaan
      Salama myös tunnistaa automaattisesti sen eteen laitetun suotimen ja säätää itsensä sen mukaan.
      Eli jos kaikkia vastaavia varusteita ei noissa halvemmissa tule mukaan, kannattaa se ottaa huomioon hintaeroa vertailtaessa.

      Lisäksi olen ollut todella tyytyväinen laitteen nopeaan toimintaan, eli se lataa itsensä seuraavaan välähdykseen todella nopeasti eikä pidä latautuessaan mitään ääntä (ainakin vanhat salamat ulisivat ärsyttävästi). Myös käyttö langattomasti on toiminut moitteetta ja antaa todella paljon lisää mahdollisuuksia salaman käyttöön.

      Mutta noista toisten valmistajien salamoista minulla ei siis ole kokemuksia joten en pysty vertaamaan.

      • pepi105

        Minulla on ollut ongelmia (tai sanotaan osaamattomuutta) noiden D7000:n salama-asetusten kanssa.
        Osti juuri Stockamannilta ulkoisen salaman - tämän Nikon kopion Nissinin.
        Integroitu salamani pomppaa koko ajan päälle - kirkkaassa valossakin.Näin on se on tehnyt ilman ulkoista salamaakin...
        Mistähän sen saisi pois ja kuinka se pysyy pois kun ulkoinen on kiinnitettynä?Ulkoisella salamalla läheltä otetut kuvat ovat myös rajusti ylivalottuneita.
        Miten asetuksi pitäisi laittaa - osaisitko neuvoa, kiitos.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4388
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      150
      3187
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      48
      2502
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      51
      2435
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      98
      2115
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1632
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1616
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      161
      1484
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1253
    Aihe