Salama D7000:seen

Harrastaja.

Tarkoitus olisi hankkia Salama kyseiseen kameraan. Mietinnässä kaksi, joko halvempi Metz 44 tai Nikonin oma SB-700. Ohjekirjassa Nikon suosittelee omiaan, luonnollisestikin, mutta miten tuo Metz toimii Nikonissa, onko kellään kertoa omakohtaisia kokemuksia onko Metz ihan asiallinen ja hyvin toimiva vai kannattaako laittaa reilu satanen enemmän ja ostaa SB-700?

4

322

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • J©B

      Metz lienee kaikista kestävin ja pitkäikäisin (mulla on edelleen käytössä 80-luvulla hankittu Metz 45).

      Metz 44 on vähän liian ”mini”
      50 tai 52 olisi mielestäni pitkän päälle viisaampi valinta.
      Metzin voit myöhemmin netissä päivitää myös seuraavaan kameraan sopivaksi.

    • Salamanteri-76

      Itse pähkäilin samaa juuri äskettäin ja kyselinpä sitä täälläkin mutten silloin kauhean selkeitä vastauksia asiaan saanut. Päädyin itse lopulta Nikonin omaan SB700 salamaan kun hinta sillekään ei nyt ihan mahdoton ollut.
      Nyt parin viikon käytön jälkeen täytyy sanoa että olen ollut siihen todella tyytyväinen. En tiedä mitä kaikkia varusteita muissa salamoissa tulee vakiona mukaan mutta ainakin tuon aidon Nikonin varustus oli minulle iloinen yllätys. Siinä nimittäin tuli mukaan kaksi eri väristä muovista värisuodinta (oranssi ja vihreä), läpikuultava valkoinen "valonhajoitin" sekä sisäänrakennettu ulos vedettävä hajottaja ja valkoinen "kortti" . Ja kaikki menee yhteen aika kompaktin kokoiseen pehmeään säilytyslaukkuun joka siis myös tulee mukaan
      Salama myös tunnistaa automaattisesti sen eteen laitetun suotimen ja säätää itsensä sen mukaan.
      Eli jos kaikkia vastaavia varusteita ei noissa halvemmissa tule mukaan, kannattaa se ottaa huomioon hintaeroa vertailtaessa.

      Lisäksi olen ollut todella tyytyväinen laitteen nopeaan toimintaan, eli se lataa itsensä seuraavaan välähdykseen todella nopeasti eikä pidä latautuessaan mitään ääntä (ainakin vanhat salamat ulisivat ärsyttävästi). Myös käyttö langattomasti on toiminut moitteetta ja antaa todella paljon lisää mahdollisuuksia salaman käyttöön.

      Mutta noista toisten valmistajien salamoista minulla ei siis ole kokemuksia joten en pysty vertaamaan.

      • pepi105

        Minulla on ollut ongelmia (tai sanotaan osaamattomuutta) noiden D7000:n salama-asetusten kanssa.
        Osti juuri Stockamannilta ulkoisen salaman - tämän Nikon kopion Nissinin.
        Integroitu salamani pomppaa koko ajan päälle - kirkkaassa valossakin.Näin on se on tehnyt ilman ulkoista salamaakin...
        Mistähän sen saisi pois ja kuinka se pysyy pois kun ulkoinen on kiinnitettynä?Ulkoisella salamalla läheltä otetut kuvat ovat myös rajusti ylivalottuneita.
        Miten asetuksi pitäisi laittaa - osaisitko neuvoa, kiitos.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3063
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      55
      2725
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2335
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2188
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      2006
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      57
      1939
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1586
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1537
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1380
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      30
      1351
    Aihe