miksi lentokoneissa ei ole riviä B vaan on AC...ikkunapaikat siis...esim. 50 A j a C...
http://www.seatguru.com/airlines/Finnair/Finnair_Airbus_A340-300.php
http://www.seatguru.com/airlines/Finnair/Finnair_Airbus_A340-300.php
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tarkoitatko istuinta B ?
Joillain lentoyhtiöillä se kylläkin löytyy.
Kirjaimet varataan niin, että samassa koneessa aina samat kirjaimet ovat jommalla kummalla puolella tai laajarunkoisten tapauksessa keskellä. Eli tuossa Finnair on kirjaimilla varautunut siihen, että nykyisen 2-4-2 muodostelmiin sijaan änkeäsisivät penkit 3-3-3 tai jopa 2-5-2 muodostelmiin. Vaikka nuo vaihtaisi, niin aina on silti A-C vasemmalla, D-H keskellä ja J-L oikealla. I jätetään välistä sekaannusten välttämiseksi. Se, miten kirjaimet menevät, riippuvat lentoyhtiöstä ja koneesta, mutta suunnilleen kaikki taitavat tuollaista tapaa käyttää. Se on ehkä enemmän matkustamohenkilökuntaa varten, jotta tietävät aina että millä puolella mikin paikka on sen enempää miettimättä.
mutta et vastannut miksi ei ole B...ei sitä voi mihinkään sotkea vaan sen korvaa C...
ei lentoyhtiö istuinten numerointia tee vaan se tehdään jo tehtaalla.....
Kyllä se on lentoyhtiön valittavissa. Vertaa vaikka sieltä Seatgurusta Lufthansan A340-300 jaottelua, jossa keskiosassa on D-G ja oikealla H ja K vaikka käyttävät samaa 2-4-2 jaottelua. Vakiintunut käytäntö on myös että jos ja kun kirjaimia on ljohonkin väliin iikaa, niitä jätetään välistä pois, niin että ikkuna- ja käytäväpaikat ovat aina samoilla kirjaimilla.
A on aina ikkunan vieressä ja C käytävän vieressä. B olisi siinä välissä mutta jos käytävän vasemmalla puolella on vain kaksi paikkaa, ovat ne A ja C.