Maksaako gynekologi?

jennukka899

Olen miettinyt meneväni ensimmäistä kertaa gynekologille. Maksaako tämä perus ns.tarkastus ja vaikuttaako se että olen ala-ikäinen?

10

14106

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • molemmat käyty

      voit hakea kunnalisen sektorin kautta naisten tautien osaston gynelle,kun varaat aikaa lääkärille ja kerrot perusteena että haluat että tutkitaan .yksityigynet ottavat eri hintoja,riippuu .mutta n 80 vähimmillään saa varauta ja poliklinikkamaksut päälle.kela korvaa jonkun osan,eta selvää jos haluat yksiyisgynelle

      • th.

        Julkinen ei lähetä gynelle ilman että on tarvetta erikoislääkärille.

        Yksityiselle voit tilata ajan. Yksityisellä ei kyllä ole mitään poliklinikkamaksuja, sen sijaan toimistomaksu siellä on. Itse kävin viikko sitten, toimistomaksuineen summa oli KELA-korvauksen jälkeen (eli omavastuuosuuteni) 95 euroa.


    • Onkohan tarpeen

      Sumplitaan vielä lisää. Myös alaikäinen maksaa terveyskeskuksessa kertamaksun joka on enintään 13,80 euroa. Terveyskeskuksissa ei ole gynekologeja vaan lääkäri kirjoittaa lähetteen sairaalan naistentautien poliklinikalle jossa käynti maksaa vajaan 30 euroa. Lähettämiselle on oltava selvä syy sairaudesta jota ei voi hoitaa tai diagnosoida terveyskeskuksessa.

      Yksityisgynekologi veloittaa lääkärinpalkkion joka vaihtelee lääkärin erikoistumisalan ja vastaanottoajan pituuden perusteella. Tästä lääkärinpalkkiosta saa kelakorvauksen, mutta se on suhteellisen pieni. Useimmiten kelakorvaus hoidetaan suorakorvauksena jolloin asiakas maksaa vain nettosumman kassalla. Lääkärinpalkkion lisäksi veloitetaan yleensä 10-20 euron suuruinen toimistomaksu ja tästä ei saa kelakorvausta.

      Perustarkastuksen vastaanottoaika lienee lyhyin jakso. Lisähintaa tulee ultraäänitutkimuksesta mikäli se katsotaan tarpeelliseksi, myös mahdollisesti otettavistä näytteistä.

      Yleensä terveyskeskus tai koululääkäri ei tee näitä perustarkastuksia ellei ole jotain oireita. Mikäli ei ole mitään oireita, gynekologinen tarkastus lienee tarpeeton alaikäisellä, yleensä gynellä aletaan vasta kun aletaan harrastaa sukupuoliyhteyksiä.

    • maailma on kallis

      terveyskeskuksen lääkäri tekee alatie tutkimuksen käsin ,tarvittaessa ja painelee alavatsaa.kyllä he antavat osviittaa.jos sulla on joku vaiva ,mene lääkärin juttusille.kyllä ne jotain tietävät ja laittavat tarvittaessa lähetteen.tai jos hynää on,mene yksityislle puolelle

    • Mitä haluat

      Mitähän alkuperäinen kirjoittaja ajaa takaa?
      On kaksi eri asiaa: gynekologinen tarkastus ja gynekologin tekemä tarkastus.
      Gynekologisen tarkastuksen voi tehdä kuka tahansa terveyskeskuslääkäri. He tekevät niitä paljon, koska ihmisillä on tarvetta ehkäisyyn, ihmisillä on sukupuolitauteja, ihmisillä on epämääräisiä kipuja vatsassa (aina ei ole selvää johtuuko kipu ruoansulatuselimistöstä vai sukupuolielimistöstä), ihmiset tulevat raskaaksi jne.
      Perustarkastukset ja yleisimmät tilanteet selviävät terveyskeskuksessa. Annetaan lääkitys, ohjataan äitiysneuvolaan (jossa sielläkin on tavallisia terveyskeskuslääkäreitä), sovitaan ehkäisystä jne. Jos asia vaatii naistentauteihin erikoistunutta lääkäriä eli gynekologia, niin potilas saa lähetteen naistentautien poliklinikalle, jossa tutkimukset hoitaa gynekologi tai vasta gynekologiaan erikoistuva lääkäri.
      Alaikäiselle terveyskeskuskäynti on ilmainen, mutta poliklinikasta joutuu maksamaan.
      Yksityisillä vastaanotoilla on gynekologeja. Paikkakunnasta ja suoritettavista tutkimuksista riippuu, paljonko käynti maksaa. Sata euroa lienee alkuhinta. Yksityisiä lääkärikeskuksia käytetään esimerkiksi siksi, että voidaan asioida useita vuosia saman lääkärin vastaanotolla.

    • exnuori

      Nuorille tiedoksi: Jos käytte lääkärissä hakemassa ehkäisypillereitä, niin sen takia ei tarvitse tehdä gynekologista tutkimusta (eli ns. sisätutkimusta). Usein nuorilla riittää, että lääkäri haastattelee ja kyselee terveydentilaan liittyviä asioita ja mittaa verenpaineen. Tällöin voi saada e-pillerit.

      • Anonyymi

        Minulle on ainakin ihan terveydenhoitaja riittänyt pillereiden saamiseksi


      • Anonyymi

        Joo, niin saa, mutta kaikututkimus on hyvä tehdä kliinisessä mielessä. Siellä kun voi olla yllätyksiäkin, kystia ynnä muuta ha sisätutkimus konkreettisesti selventää gynekologista tilannetta ja statusta.


    • Anonyymi

      Haku
      Maksuton, kirjeellä ilmoitus rintasyöpä seulonta, ym.
      Nivala se päätti tehdä kaikki samana päivänä väkivallan siirto puhelut linjasto ja lisää vaan syöte.
      Laitovat molemmat tutkimukset samalke päivälle.
      Aiheutuu desifionti ym aineet yöllä allergia reaktio.

      • Anonyymi

        Joo


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      2947
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      60
      2819
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2313
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      25
      1773
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1679
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      70
      1566
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1556
    8. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1226
    9. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1225
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1050
    Aihe