Adobe flash player tai vastaava Lumiaan?

....................

En ole pystynyt asentamaan Lumia 900:aan adobe flash playeria, jota monilla nettisivuilla tarvittaisiin; esim. jos haluaa katsoa vaikka Ylen areenasta tv-ohjelmia.

Eikö sitä tosiaankaan pysty saamaan Lumiaan? Tai olisiko jokin toinen ladattava ohjelma, jonka siihen saisi ja joka ajaisi saman asian?

22

2408

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Valitettavasti Lumiaan ei saa flash playeria.

      Mutta siihen saa Nokia Tv ohjelman jolla voi katsoa Areenan videoita.

      Kannattaa seruraavalla kerralla lähettää viesti oikealle alueelle: http://keskustelu.suomi24.fi/debate/3514

    • Lumia900 omistaja

      Nokia TV onjo automaattisesti puhelimessa eikä tarvitse ladata erikseen. Videoiden katselukin sujuu eikä töki ollenkaan. Tuolta löytyy Areena, ruutu.fi jne.

      • ....................

        Joo mutta siellä Nokian Areenassa ei ainakaan näy kaikki ne ohjelmat, mitä normaalissa netissä näkyy; eli siellä on vain jotakin makupaloja. Noista muista en ole vielä katsonut, mutta todnäk niissäkin on vain joitakin ohjelmia näkyvissä, eikä kaikkia.


      • Lumia900 omistaja
        .................... kirjoitti:

        Joo mutta siellä Nokian Areenassa ei ainakaan näy kaikki ne ohjelmat, mitä normaalissa netissä näkyy; eli siellä on vain jotakin makupaloja. Noista muista en ole vielä katsonut, mutta todnäk niissäkin on vain joitakin ohjelmia näkyvissä, eikä kaikkia.

        Kyllä sieltä löytyy kaikki tarvitseva, jos vaan osaa etsiä. Siellä on luokat: dokumentti jne. Kaikkia tv-sarjoja ei näytkää, jos on katseluaika umpeutunut.


      • 920:een haksahtanut
        Lumia900 omistaja kirjoitti:

        Kyllä sieltä löytyy kaikki tarvitseva, jos vaan osaa etsiä. Siellä on luokat: dokumentti jne. Kaikkia tv-sarjoja ei näytkää, jos on katseluaika umpeutunut.

        Sieltä löytyy 'vanhoja' ohjelmia, mutta ainakin areenan suorat lähetykset jäävät näkemättä. On käsittämätöntä että Nokia tuo markkinoille laitteita joissa tällainen puute. Taitaa uusi puhelin mennä heti vaihtoon.


    • andr.kuin pc

      Osta android puhelin/tabletti niin näkyy areenan suorat ja kaikki videot selaimella

    • Mutta ei enää kauaa. Android 4.2 versio ei enää tue flashia ja se tulee yleistymään pikkuhiljaa. Flash on katoamassa mobiililaitteista/tableteista.

    • tosipettynyt

      Tarkoittaako se, että ei pysty myöskään pelaamaan esim älypään lasten pelejä (tasohyppelyt jne). Kiva homma :(

    • Android 4.2 tukee vielä jonkinverran flashia tämän testasin itse. Se pitää vain asentaa erikseen. Mutta Lumia mallit eivät tue sitä ollenkaan.

      Noiden nettipelien pelattavuus on muutenkin huonoa koska se vaatisi hiiren ja kunnon näppäimistön.

    • 900

      voi jaska! Yeirin AC:lla kuunnella luentoa ja vaati flashin. Androidilla tosiaan onnistuu... Mahtava lumia jälleen. Ei never Lumiaa!!

    • timo.kuus

      Toinen epätietoinen kysyy Lumia 800. Eikö laitteen oma nokia tv pysty näyttämään mitään tarjoamaansa tv ohjelmaa.

      • terv.romukopaan

        Arvostelu 0
        Nokian Lumia 800 joutaa iilopin romukoppaan


      • romukoppaterveiset
        terv.romukopaan kirjoitti:

        Arvostelu 0
        Nokian Lumia 800 joutaa iilopin romukoppaan

        Televisio-ohjelmat eivät näy Nokia Lumia 800, olen samaa mieltä


      • galazy

        Tuo 800 on jo yli 3 vuotta (vai joko 4?) vanha, ei siltä voi odottaa oikeastaan mitään enää. Teknologian kehitys menee vaan kovaa vauhtia eteenpäin, en tiedä mutta omaan yhtä vanhaan samsungiin jossa android 2.3.? ei saa kyllä mitään uutta enää, eikä myöskään tuohon lumia 800. Ne ovat ns. vanhentuneita malleja jo.


      • Minimerkki
        terv.romukopaan kirjoitti:

        Arvostelu 0
        Nokian Lumia 800 joutaa iilopin romukoppaan

        No lähti romuihin kun akussa tenhoa enää kolmannes jäljellä (500 mAh). Oli käytössä melko lailla tasan 3 vuotta mikä on keskivertoikä nykyakuille. Paskin älyluuri mihin olen koskaan törmännyt ja saikin inhoamaan Windows Phonea niin, ettei ikinä enää.


      • uudetparempia

        Ootkos kokeillut uusia Lumioita?


    • 5+15
    • Joulu6

      Lumialle ei saa abode flash playeria.

      • eikö toimi sekään

        Eikö oikeasti! Meinasin joulun jälkeen hankkia lumian mutta pitäiskö harkita asiaa vielä.


      • 630
        eikö toimi sekään kirjoitti:

        Eikö oikeasti! Meinasin joulun jälkeen hankkia lumian mutta pitäiskö harkita asiaa vielä.

        Vielä ei 1,5v aikana ole tullut tilannetta vastaan jossa flashplayerin puute olisi peruuttanut kokonaan jonkun asian jonka ajattelin tehdä. Mutta tietysti toisilla toisenlaiset tarpeet...


      • Lumia 730
        630 kirjoitti:

        Vielä ei 1,5v aikana ole tullut tilannetta vastaan jossa flashplayerin puute olisi peruuttanut kokonaan jonkun asian jonka ajattelin tehdä. Mutta tietysti toisilla toisenlaiset tarpeet...

        Lumia 730 ja koitan katsoa melkein mitä vaan videota netistä aina lätkäkoosteesta Youtubeklippiin tai kulttuuritarjontaan. Ei pyöri. Ilmoittaa että Flashia ei saa laitteellesi. Siis mitä ihmettä? Nokia tv, vmp? Haluun universaalisti nähdä videotallennetta. Mikä on Lumian vastaava kuin Flash, on kai siihen joku ohjelma?!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      191
      1330
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      893
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      842
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      51
      730
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      252
      622
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      311
      597
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      579
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      574
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      570
    Aihe