Lasten keskinäinen seurustelu sijaisperheessä

Eteläinen Suomi

Minua kiinnostaa sijaisperheissä tapahtuva lasten keskinäinen seurustelu. Miksei siitä saa keskustella? Onko se tabu? Täällä oli ketju aiheesta, mutta se on poistettu.

Olen kuullut, että perheen oma ja sijoitettu on alkanut seurustella jo hyvin nuorena. Onko palstalaisilla tällaisia kokemuksia, kuten kuului Etelä-Suomalaisessa sijaisperheessä olevan? Miten sijaisvanhemmat olette suhtautuneet kahden lapsen seurusteluun ja esim. näkyviin hyväilyihin?

Miksi ketju poistettiin? Onko aihe jotenkin tabu samoin, kun väkivalta sijaisperheissä?

Mikko Oranen sanoi, että vasta nyt on alettu myöntää, että sijaisperheissä on väkivaltaa. Nyt asiasta on jo alettu puhua. Onnistuuko se tällä palstalla?

8

585

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitä mielipuolta

      Mitä ajattelevat sijoitetun lapsen vanhemmat tällaisesta sijaisperheen lasten keskinäisestä seurustelusta.

      • sinttura

        Tyttäreni on nyt sijoitettuna poikakaverinsa kotiin ja olen vastustanut tätä alusta asti, mutta koska isä on tyttären huoltaja en voi asiaan vaikuttaa. Minun mielestä tilanne on hyvä niin kauan kun kaikki menee hyvin. Mutta jos suhde ei jatkukaan, niin minkälainen osa tyttärellä sitten on tässä perheessä. Olen miettinyt sitäkin, onko tyttären suostuttava perheen pojan vaatimuksiin ja miellytettävä tätä, ettei joutuisi pois sieltä ja perhekotiin, mitä pitää huonompana vaihtoehtona.
        Tilanne on minusta hyvin vaikea, eikä varmasti tue tyttären itsenäistymistä saati tasa-arvoista kehitystä. Hänestä on, minun mielestäni, tullut riippuvainen tästä pojasta. Omat harrastukset ovat jääneet samoin koko identiteetti. Aivan kuin hänestä olisi leivottu pikkukullannupulle oma pieni tyttökaveri.
        Tytär oli vasta pakkkohoidossa psykiatrisella ja minusta tuntuu, että jos tässä suhteessa jotain menee pieleen, niin taitaa osoite olla sama. Luulenpa, että koulunkäyntikin taas jää. En vain voi käsittää, miksi tämä oli viisas ratkaisu. Omien sisarustenkin tapaamiset ovat jääneet, samoin isällään käy hyvin harvakseltaan. Tytär on kuin tämän perheen pojan marionettinukke ja jatkuvassa valvonnassa. Omia kavereitakaan ei enään ole ja jopa ennen niin tärkeä naamakirjakin on saanut väistyä. Karmivaa.


    • manttu

      Meillä on yksi sijoitettu ja biologisia, mutta EN ikinä voisi edes kuvitella että heillä olisi minkäänlaista sutinaa.

      Kyllä suhde on niin erilainen kun ollaan saman katon alla, että on ihme jos siellä tulee tykkäämisiä.

      Mun kokemuksen mukaan suhde on joko sisarellinen tai sitten kaverillinen.

      Jos olisi paljon sijoitettuja ja heitä tulis ja menis (esim. kriisikoti) niin tilanne voisi tietysti olla erilainen, mutta vakaassa perheessä on vaikea uskoa että tuollaisia tunteita kehittyisi.

    • seurustelu sallittua

      Älä muuta sano. Mutta niin vaan näyttää käyvän. Jopa hyvin PERHEEKSI itseään kutsuvassa paikassa.

    • jotai rotia sentään

      Perhehoitoliiton, Pesäpuun jne. tulee ottaa tämä seurusteluasia ohjelmistoon. Esim. Pride -koulutuksessa asia on tuotava julki. Minä en välttämättä haluaisi lastani sellaiseen perheeseen sijoitukseen, jossa "isosisarukset" lempivät avoimesti. Jotenkin tuntuu, ettei tuollaisessa paikassa ole muutkaan asiat kunnossa.

    • sisarusten lempi

      Ei todellakaan ole asiat kunnossa. Mutta näitä asioita salataan. Eihän tällaista tapahdu ollenkaan.

      Pesäpuu ja PeLa ja Perhehoitoliitto tarttukaa ongelmaan. Miten tuollaista perheen ongelmaa voisi lähestyä?

    • suhteet ja talous

      Joku sijaisperhe voiu nähdä asiassa toimeentulon mahdollisuuden. Jos huostaanoton syyt jo poistusisivatkin tällaisella oman lapsen kanssa seukkaavalla, teksistaan syitä huostaanoton jatkamiselle. Näinollen saadaan mieluisa (työteliäs tms.) miniä tai vävy perheeseen ja rahaa aina 21 vuotiaaksi saakka.

      Kätevää perhepolitiikkaa vinksahtaneessa sijaisperheessä. Saadaan näin oma lapsikin pysymään kauan kotona.

    • ei valvontaa

      Niin, jotkut sijaisvanhemmat ovat muista paljon ahnaampia ja röyhkeempiä näissä raha-asioissa. Lienee sitten kekseliäämpiäkin. Kumma jos sossu ei ole noin 6 vuoden aikana hikannut seurustelua. Miten sitten kaiken muun, mitä sijaisperheissä tapahtuu.

      Turha puhua laadusta, turha puhua valvonnasta.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      280
      3498
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      22
      1948
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      39
      1595
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1451
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      143
      1139
    6. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      72
      1085
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1044
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      91
      918
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      206
      797
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      747
    Aihe