Mistä löytynee thaimaan parhaat rannat? Semmoisia niinkuin jossain postikortissa, palmuja ja valkoista puuterihiekkaa?`
Thaimaan parhaat rannat
18
2366
Vastaukset
- Hat Tha Nam
Nuita SAmaran rantoja kehuvat lehessä, vai mitä sielä seisoo
niitä nyt löytyy vaikka kuinka paljon etelä- Thaimaasta esim Similanin saaret ,koh tach yai molematt kohteet reilun tunnin venematkan päässä Khao lakista Krabin provisissa chikkenin,tubin,bodan saarten rannat pha area pranangin ranta paradiceisland koh Hong koh lantalla useita komeita rantoja sekä kotuulyhyen venematkan päässä koh Mook ja koh Lipe sekä Phi Phi saaret tosin Venäläisten miehittämä pahemmanpuoleinen turisti rysä racha yai Phuketin lähistöllä sekä komea Khao lak beach ,nämä on itse tullut nähtyä mutta rantoja on vaikkakuinka paljon jotka hivelevät varmasti jokaisen silmää
- nausku1
koh phanganilta esim useita
- nimierkkimerkkinen
-Kaikki khao lakin rannat.
Parhaat rannat ovat Etelä-Thaimaan saarilla, esim Trangin saarilla Ko Ngai ja Ko Kradan, jotka molemmat ovat todellisia paratiisisaaren kuvia: palmuja, puuterihiekkaa, kirkkaan turkoosia merta - eikä lainkaan autoja, eikä edes teitä:
http://www.minnethaimaassa.com/ko-ngai/
http://www.minnethaimaassa.com/ko-kradan/
Samaan joukkoon kuuluu melkein Ko Mook, tosin pitäisin noita kahta edellistä kauniimpana (Ko Mookilla kulkee tie). Aiemmassa viestissä mainittiin Ko Lipe, hienot rannat, mutta saarena jo turhankin vilkas (pitkähäntäveneet pärisevät).
Eteläisen Siaminlahden puolella hienoimmat rannat ovat Koh Phanganilla (voittavat esim Koh Samuin rannat). Bangkokin lähin paratiisisaari on Koh Samet.
Näissä kaikissa hiekka on siis todella hienoa, kuten kysyjä toivoi. Komeita rantoja aavistuksen karheammalla hiekalla onkin sitten monessa paikassa. Toki upeita valkohiekkaisia rantoja löytyy muualtakin, mutta nuo Trangin saaret ovat kyllä sellaisia klassisen paratiisimaisia ja rauhallisia saaria. Rannoiltaan hienoimpia autiosaaria on Ko Rok, jonne voi tehdä yli yön kestävän telttareissun vaikka Ko Lantalta.Paras ja kunein on Koh Phanganilla ranta nimeltä Thong Nai Pan Noi. SE on täydellinen ranta. Sillä saarella on useita rantoja, mutta niissä on kaikissa joko jotain kiviä tai liikaa turisteja tai muuta. Siellä ei ole hajuakaan full moon party porukoista, ei ollut aiankin muutama vuosi sitten. Tämä ranta on Panburi villagessa, ja erittäin hyvä majapaikka oli Thongtapan resort. Majapaikka järjestää haun satamasta. Matka on elämys sinänsä, rekan kyydissä viidakon halki.
- PHRA NANG
Krabin lähellä on saari nimeltään Phra Nang. Sinne pääsee kätevästi Krabilta pitkähäntäveneellä ja kyseinen saari on äänestetty yhdeksi maailman kauneimmista.
- ei mikään saari
hehe, ei se ole saari vaan niemi, jolle ei pääse kuin veneellä. on nääs korkeiden karstivuorten ympäröimä. hieno kyllä.
Korjataan nyt sen verran että Ao Phra Nang in ranta sijaitsee mantereella,ei ole saari mutta sinne on helpointa kulkea lonkkarilla.
- Malediiveilta.
Ne parhaat rannat löytyvät, Thaimaasta ei ole tietoa.
- hevat
´Battaulla eikä autoja pajon ajellaan pienellä avolava kuorma-autolla penkeillä.
pienet matkat keskukseen. Bangogista 2-3 t linja-auto matka. - Thaikkumies
Entäs Thaimaan parhaat rinnat? Mistä ne löytyy?
- koska miehet kasvaa
mitähän maksais jos laitattasit ittelles rinnat eipä tarviis kaukaa hakea olis aina käsiesi ulottuvilla.ja voisit teetättää vielä irto rinnat , että sisit imeskellä kun VAUVA IKÄÄN.
- Paratiisisaarelle
Koh Raya Yai. Sinne ei valmismatkoja tehdä, mutta Suomalaisen Raya Diversin kautta saa helposti varattua kuljetukset sinne sekä majoituksen, vaihtoehtoja on useita bungalowista luxukseen ja kaikkea siltä väliltä.
Pikaveneellä alle puoli tuntia Phuketista etelään.
Rannat juurikin sitä VALKOISTA puuterihiekkaa, sukellus ja snorklauspaikat suoraan rannasta.
Khao Lakin rannatkin ovat tosi kauniita, mutta hiekka ei tosiaan ole valkoista puuterihiekkaa, niinkuin Similanilla ja Rayalla.
Suosittelen jos kaipaat rauhallista saarilomaa, aivan ihana paikka! - thong nai pan yai
itsekin pidän koh phanganista ja thong nai pan rannasta, tosin viereisestä yaista eli isommasta thong nai pan yaista. komeita ja rauhallisia rantoja molemmat! ja muutama loistava ravintolakin löytyy.
- khon kean88
koh mak
- matkustelija 1
Mun mielestä kauneimmat rannat ovat kyllä ehdottomasti Koh taolla ja koh phagnanilla
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset24817345Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"17812333Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El556101Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään694935MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny194920Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.264042Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta843625Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja203586Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1393086NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun312425