Pari asiaa häiritsee tässä; paljonko tullut säästöjä, miksi ei veroäyri laske, kuinka nämä firmat tekevät silti isoja voittoja, paljonko tullut työttömiö ja sen kautta-maksettavaa? Ai niin, nythän ei ole vaaleja lähellä eli politikot eivät vastaa. Mikä kunnan tarkoitus oikein on? Minä olen sen niin miettinyt; kerätään veroja ja pyöritetään peruspalveluja. Jos näin ei kunta tee, kaikki lihoiksi mutta myös luopukaa verottamasta meitä veronmaksajia silloin. Purevaa talvea teille kaikille. T:
Kaupungingin yksityistämis vimma
Jooseppi Harviala
6119
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
ET OLE AINOA JOKA TÄTÄ IHMETTELEE, JOSSAINHAN NE YKSITYISTÄMISEN SÄÄSTÖT PITÄÄ NÄKYÄ. NYT NE NÄKYY KAIKEN ALAS AJOLLA JA LAADUN HEIKKENIMISENÄ JA HINTOJEN NOUSUNA.
Ne näkyy siinä, että kaupungin menot olisivat kaksinkertaiset ilman yksityistämisiä.
NOIN ON VOISI ANTAA EDES YHDEN ESIMERKIN JOSSA YKSITYISTÄMINEN ON TUONUT HYÖTYÄ VERONMAKSAJALLE??? EI MITÄÄN KIRJANPIDOLLISIA SÄÄSTÖJÄ VAAN RIIHIKUIVAA RAHAA. FIRMAT VÄHENTÄÄ HENKILOKUNTAA, MAKSAVAT PIENTÄ PALKKAA, VEROT MINIMISSÄ JOS OLLENKAAN NIIN MISTÄ SÄÄSTÖ? AINOA HYÖTYJÄ ON TÄMÄ YRITYS JOKA SAA MONOPOLIASEMAN HINNOTTELUSSAAN AIKAA MYÖDEN.
Ilman kela tukia, investointi, laitehankinta, lyritystkia,avustuksia tänne ei jäisi yksikään kansainvälinen lääkäriasema. Miksi he eivät pärjää omillaan NOIN ON? Minä tiedän vastauksen, kukaan yksityistämisen kannattaja ei vaan uskalla sanoa sitä ääneen. Tehotonta kapitalismia, ei tietoakaan miten työpaikat saadaan kannattamaan. Ainoa on option, verokikkailun hallinta, kanaa satsata tuotteeseen mieluiten kun pohjattomaan ahneuteen.
Yksityisiltä saa paljon paremman palvelun kuin laiskoilta kaupungin palkollisilta.
Ton johdon voisi kanssa yksityistää, korkeasaaresta löytyy vähemmän vahinkoa tekeviä päättäjiä.Ikänsä tehneet kunnan eteen töitä, kunta maksaa ja " herrat" pärjää-pelkkää takapakkia koko hämeenlinnan talous kun bisnes miehet pyörittää VERORAHOJA