tarkastaja kattoremonttiin

järkee vai ei...

voi olla tyhmä kysymys mutta pitäisikö ottaa ulkopuolinen tarkastaja valvomaan kattoremonttin kulkua? Itse kun en hirveesti ymmärrä noista rakennushommista niin sitten ei ainakaa pääse kattofirma tekemään mitä sattuu. vai onko rahantuhlausta?

3

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • öhhcöjh

      ala on niin villi että ota ehdottomasti ulkopuolinen valvoja heti alusta urakkaneuvoittelut tarjoukset ja varsinaisen työn osalle kustannus suht pieni huolettomiin yöuniin nähden.

    • Tarkkana

      Kts. Esim. Suomi24 keskustelupalsta "Kokemuksia Varmasta kattoremontista".

      Ota ehdottomasti ulkopuolinen valvoja. Itse tein sen virheen, että otin valvojan vasta työn aikana mukaan, koska näytti siltä että homma kusee. Valvoja teettää vaikka kuinka monta kertaa homman uudestaan. Lisäksi valvojalla saattaa olla jo tietoa eri firmoista ja siitä kannattaako niitä ottaa ollenkaan harkintaan. Esim. oma valvojani on jo nyt torpannut parista kohteesta meidän katontekeleen rakentaneen firman, koska on liian ammattitaidoton ja suhtautuu valituksiin välinpitämättömästi. Lisäksi kattofirma teki rakennusvirheitä.

      Samaa mieltä siitä, että ammattitaitoinen valvoja antaa mielenrauhan ja hyvät yöunet

    • Arakno-tekniikka

      Yhdyn edellisiin. Saat paljon paremmin nukuttua kun palkkaat laadukkaan valvojan jopa ennen itse katon tekijöitä. Muista vaan käskeä olemaan useasti paikalla.
      Hyvä investointi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      79
      10311
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7066
    3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7033
    4. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      101
      6285
    5. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    6. Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa

      Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh
      Maailman menoa
      94
      5817
    7. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5384
    8. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5218
    9. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5153
    10. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    Aihe