Itselläni doki tyttöTainalta ja kymmenes ikävuosi menossa. Tasapainoinen vanha rouva. Mitään vikaa ei pään sisällä. Doki nuori on haastava ja pitkää pinnaa vaativa kahden ensimmäisen ikävuotensa aikana. Mikäli et jaksa odottaa kärsivällisesti ei liene kennelin vika kun leimaat koirasi mielen vikaiseksi. Iso koira tekee isot vahingot (ruokakaapit tyhjiksi, sohvakalusto vaihtuu useammin kuin naapurilla, oven kahvat turhia ja hortonomi hommat hanskassa) ja pentu on aina pentu kennelistä tai koosta riippumatta. Jo pois mennyt doki mummo toiselta puolen Suomea, mut Catapahissa syntynyt tyttö vauvalla ihan samat elkeet. Ja elin ikä yhtä pitkä. Jos harkitsette dokia kyseisestä kennelistä ainut neuvo: hakekaa omanne mahdollisemman nuorina koska elin olot vaatimattomat. Hinta on aina neuvottelu kysymys.
catapah´s dokit
Diana doki
4617
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mielenkiintoinen suositus. Tähän vuoteen. Kun homma näkyi jo NARTTU pentujen valokuvissa jo ajat , ajat sitten, ja julkisesti 2vuotta sitten.
Tämmöstä kenneliä EI suinkaan suosita, VAAN ollaan suosimatta. Hienoa et hinta on sovittavissa ; Se takaa ainoastaan sen et tavara ei ole ehkä laatua. Toisin sanoen täytyy olla taitava käsistään ;D.
JA MIKÄ doki ?? Se on Dogi.
Mut siitä oon samaa mieltä ettei yhtäkään dogia voi leimata mielenvikaiseksi. Maallinen tavara on paskaa; kun omistat dogin; jos oot Dogi -ihminen, oot vaan tyytyväinen :) ; KAIKESTA ; se "vanha" sohvan paska joutikin jo vaihtoon, JNE :))).
Älyhienoo kuulla et suhtaudut tolla asenteella koiraasi, dogiin ;) Täällä palstalla harvoin näkee tuota kärsivällisyyttä :).. Ja se et se tulee gataphasilta, vetää plussat niin et kumarran.. ; D.
Sinuu vissiin kuitenkin huolestuttaa "ne" olot ? Nartuilla ne on siellä kovemmat kuin uroksilla. Luimistelusta päätellen.
jimidog ime heppiäs horo
Kovat on/oli nartuilla olot. Luimisteluista päätellen.
Katselin koiranet;tiä Catapha´s kennelistä juuri rekattu 6,5 v ensisynnyttäjä nartulle pentue, surullista!
(Huom. Suositellaan ettei yli 5 vuotiaalle ensisynnyttäjälle teettettäisiin pentuja)
Tuntuu olevan yleistä käyttää yli 6 vuotiasta ensisynnyttäjää. Ei tämä ainut kasvattaja/ tanskandogin omistaja ole joka tänä vuonna näin tekee.
Mitä kasvattajat edellä, muut perässä.