Esiintymisjännitys APUA!

PanikoivaEsiintyjä

Hei!
Olen 19-vuotias nuori nainen ja kärsin vakavasta esiintymisjännityksestä ja se on minulle ongelma! Minulla on 4 viikon päästä esitelmä koulussa joka on PAKOLLINEN kurssin läpäisemiseksi.. Olen tähänkin asti vältellyt esitelmiä lukiossa valehtelemalla syyksi jotain uskottavaa.
Minulla ei ole ystäviä joten en ole tottunut ihmisten kanssa puhumiseen. Tuntemattomalle ihmiselle puhuminen saa minut voimaan pahoin sekä hikoilemaan niin että hiki oikein valuu pitkin naamaa.. Nämä samat oireet punastumisen lisäksi sain viimeksi kun piti luokassa lukea jotain tekstiä kirjassa vaikka istuin omalla paikalla eikä kukaan katsonut minua päin ( kaikki joutuivat lukea ) . Tuntui kun en olisi saanut henkeä ja aina silloin tällöin lopetin lukemisen kesken ilman että itse huomasin.. Paniikki yltyi ja veri virtasi ja hiki valui..se oli aivan kamalaa!
Mistä saisin apua tähän vaivaan!? Onko jotain oikeasti toimivia lääkkeitä? Mistä niitä saa? Pitäisikö minun hakeutua psykologille tai psykiatrille? Olen vakavissani! Tarvitsen apua ja äkkiä mutta en tiedä mistä aloittaa!

1

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tapimusta on

      Mene lääkäriin joka voi määrätä lääkitystä paniikkioireisiin..mutta nekin ns paniikkihäiriölääkeet alkavat vaikuttaa vasta viikojen päästä.Jokin rauhoittava olisi paikallaan noissa jännitystilanteissa ensialkuun.Myös psykologille sinut pitäisi lääkärikäynnin jälkeen ohjata jotta voit saada apua paniikkihäiriöön ja ymmärrät että tätä vaivaa sairastaa monet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      80
      6992
    2. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      134
      6523
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6313
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      364
      4122
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2502
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2419
    7. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      59
      2183
    8. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      143
      1509
    9. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      14
      1502
    10. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      198
      1240
    Aihe