Hei!
Olen 19-vuotias nuori nainen ja kärsin vakavasta esiintymisjännityksestä ja se on minulle ongelma! Minulla on 4 viikon päästä esitelmä koulussa joka on PAKOLLINEN kurssin läpäisemiseksi.. Olen tähänkin asti vältellyt esitelmiä lukiossa valehtelemalla syyksi jotain uskottavaa.
Minulla ei ole ystäviä joten en ole tottunut ihmisten kanssa puhumiseen. Tuntemattomalle ihmiselle puhuminen saa minut voimaan pahoin sekä hikoilemaan niin että hiki oikein valuu pitkin naamaa.. Nämä samat oireet punastumisen lisäksi sain viimeksi kun piti luokassa lukea jotain tekstiä kirjassa vaikka istuin omalla paikalla eikä kukaan katsonut minua päin ( kaikki joutuivat lukea ) . Tuntui kun en olisi saanut henkeä ja aina silloin tällöin lopetin lukemisen kesken ilman että itse huomasin.. Paniikki yltyi ja veri virtasi ja hiki valui..se oli aivan kamalaa!
Mistä saisin apua tähän vaivaan!? Onko jotain oikeasti toimivia lääkkeitä? Mistä niitä saa? Pitäisikö minun hakeutua psykologille tai psykiatrille? Olen vakavissani! Tarvitsen apua ja äkkiä mutta en tiedä mistä aloittaa!
Esiintymisjännitys APUA!
PanikoivaEsiintyjä
1
158
Vastaukset
- tapimusta on
Mene lääkäriin joka voi määrätä lääkitystä paniikkioireisiin..mutta nekin ns paniikkihäiriölääkeet alkavat vaikuttaa vasta viikojen päästä.Jokin rauhoittava olisi paikallaan noissa jännitystilanteissa ensialkuun.Myös psykologille sinut pitäisi lääkärikäynnin jälkeen ohjata jotta voit saada apua paniikkihäiriöön ja ymmärrät että tätä vaivaa sairastaa monet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1662120Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3111803- 931587
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois821258Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001220- 671170
- 251091
- 481027
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73986Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei24972