No, niin.

vaahtoaa.

Vai pitäisi aseet vielä omistajilta pois. Mitähän jos kaikki Riihimäkeläisten aseet olisikin viety Riihimäen museoon?

Riihimäen museoon tehtiin ryöstö. Vietiin Rynnäkkökiväärejä sun muuta??

Sinne olisi voron suuhun menneet metsästys harrastajien aseet.

Niinkuin hohtimet kaivoon.

Mutta eihän niitä henkilöitä kiinnoste sellaiset tyhjänpäiväiset asiat kuin että minne varkaat vievät aseet.

Ei kuule kiinnosta.

Näitä aseiden kieltäjiä kiinostaa vain että rikollisuus leviää maassamme.

Miksi?

Tällöin toteutuu heidän idealistien idealistinen maailmankuvansa.

Eihän Suomalainen kapitalistinen yhteiskunta voikkaan toimia.

He ajavat sellaista idealismia joissa luvalliset aseet annetaan lain nojalla rikollisille.

Sellainen tukee toimimattoman yhteiskunnan mallia.

Kaikki , lähes kaikki jotka vaahtoavat aseista ovat idealisteja.

Koskapas kapitalistinen yhteiskuntamme voi huonosti tarvitaankin tilalle heidän ideologiansa mukaan sosialismia.

6

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toimivuus?

      Maassamme tapahtuneet järkyttävät tragediat , ampumistapaukset mm ovat joutuneet poliittisten idealistien temmellyskentäksi. Niin järkyttäviä kuin nuo ampumistapaukset onkin niin maamme idealistit ovat havainneet niissä oivan keinon edistää poliittista idealismia (sosialismia) Sen sijaan että idealistit kykenisivät esittämään mitään muuta ratkaisua kyseiseen yhteiskunnalliseen ongelmaan kuin heidän ideologiansa toteutumis mahdollisuutensa tragedioita hyväksikäyttäen . Sensijaan pitäisikin puuttua niihin ongelmanuoriin etteivät he turvautuisi järjettömiin ratkaisuihin. Ongelmanuorille tai ongelmallisille henkilöille jotka asuvat kodeissa joissa on aseita olisi yhteiskunnan paremmin voitava puuttua laillistenkin aseiden tilapäiseen kontrolliin. Sen sijaan idealisteille onkin tyypillistä haluttomuus osallistua sellaiseen keskusteluun joka yhäti parantaa meidän kaikkien turvallista olemista ja liikkumista yhteiskunnassamme.

      Niinkin arvostettu kuin ulkoministerimme Erkki Tuomioja on useaankin kertaan esittänyt henkilökohtaisen kannatuksensa aseiden takavarikoimiseksi vaikka kaikilta niiden omistajilta ja aseiden viemistä vaikka nyt Riihimäen museon kaltaisiin tiloihin.(joista sitten rikolliset saisivat niitä haltuunsa).

      Sen sijaan Tuomiojalta en juurikaan ole kuullut muunlaista kommenttia tai ratkaisua ase ongelmaan kuin jopa laajamittainen lakiin perustuva aseiden haltuunotto yhteiskunnan suojiin.

      Tässä eräs esimerkki suhteutettuna idealistiseen ongelman ratkaisukykyyn.

      Kuvitellaan että kuormaauton kuljettaja syyllistyy sellaiseen virheeseen liikenteessä jossa vastaan tulleesta linjaautosta kuolee kaikki matkustajat.
      Idealistinen ratkaisu on kerätä kaikki kuormaautot yhteiskunnan suojiin ja vain asianmukaisella luvalla saisi kuljettaja käyttöönsä kyseisen auton...?

    • näinon

      Onneksi immeiset voivat rauhassa tappaa autolla huumepäissään pelkäämättä kovia tuomioita, ihan ehdollisella on lupa tappaa jos on huumeissa ja siihen pieni sakko päälle.

      Ei poliitikot eikä kukaan muukaan vaadi kovempia tuomioita tähän tappo-oikeuteen, ovat hiljaa kuin kusi sukassa , risupartakin E, Tumio on hiljaa kuin hiiri.

      • Piperpöperö

        Tulipaloissa kuollut viime vuonna 80 hlöä. Lisäksi loukkaantuneita.

        Tulitikut luvanvaraisiksi ja säilytys järjestettävä keskitetysti radoille. Ja hyvänen aika, kaasusytkäriä ei kukaan lainkuuliainen tarvitse. Sellaiselle ei saa antaa edes keräilylupaa. Jos sellainen pitää saada, niin deaktivointi lekalla ja katuporalla. Ja senkin jälkeen lukolliseen vitriiniin.

        Onko poliittisesti korrektia? Hyvältäkö näyttää?

        Pipertäjäkommarille mikään asia ei ole yksityisasia. He haluaisivat ihmisillekin keskitetyn säilytyksen. Keskitysleireiksi kutsutaan sitä mallia.


    • Onko kukaan miettiny

      että miksi tuommoisia veritekoja ei tehty 60, 70, 80 tai 90 -luvuilla?

      Aselaki oli paljon löysempi, ei puututtu säilytykseen ja asetekniikka oli käytännössä täysin sama.

      Silloin oli hullut hullujenhuoneella ja rosvot vankiloissa.
      Liivijengejä ei Suomessa vielä ollut.
      Suomi oli itsenäinen - ainakin johonkin suuntaan.

      Onko siis tämä nyt yhtäkkiä aseiden syy ?

      • 57575765

        Ei ole. Ase on kanssa turva, mutta idiootit ja tyhmät ihmiset ei ymmärrä tätä.


    • tää on tätä

      Jep, ihmettelen myös miksi ase vouhottajat ovat nyt aivan hiljaa!
      Luulivat kenties ettäi ko. laitoksista voi viedä pyssyjä???

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      31
      5222
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      141
      2444
    3. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      139
      2118
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      54
      1947
    5. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1800
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      57
      1317
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      171
      1121
    8. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      70
      971
    9. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      313
      889
    10. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      172
      810
    Aihe