halut poissa

Tyttönen

En tiedä onko tämä oikea paikka asialleni mutta minulla on sellainen ongelma, joka ei ole enää pelkästään minun ongelmani, että halut ovat kadonneet täysin. Olen 25v. ja seurustellut pian vuoden päivät mieheni kanssa, hän on ihana ja tekee kaikkensa että minulla olisi hyvä olla enkä ole mitenkään kyllästynyt häneen, vaivani ei johdu siitä. Ei vaan tule sellaista himottavaa oloa kuin joskus ennen, enkä edes kostu oikeastaan ollenkaan vaikka mitä tekisi. Miehenikin jo mainitsi siitä.
Ainoa syy minkä keksin asiaan on e-pillerit jotka aloitin pari kuukautta sitten, Mercilon-merkkiset.
Kyseinen asia masentaa mieltä, koska haluaisin haluta miestäni, mutta kroppa ja mieliala ei värähdä mihinkään suuntaan eikä seksi edes käy mielessä nykyisin ja tuntuu, etten viitsi edes vaivautua mihinkään sänkyhommiin. Kertokaahan mikä auttaisi asiaa! Jotakin ehkäisyä pitäisi käyttää ja kondomi ei ole se mieluisin. Monia eri merkkisiä pillereitäkään en viitsisi alkaa kokeilemaan. Vai voisiko tämä olla jotain muuta, olisiko liian vähän jotain hormoneita elimistössä vai mikä on vikana?

4

751

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .................

      Olen niin monta kertaa kuullut kuinka e-pillerit veivät seksuaaliset halut, että tarvitseeko sitä oikeastaan enää edes kysyäkään?

      Joillakin auttaa kun vaihtaa merkkiä. Periaatteessahan tietysti kaikki pillerit ja myös ihon alle laitettavat kapselit sekä hormonikierukka perustuvat hormoneihin, mutta pitoisuudet ja lajit vaihtelevat.

      Mikäli mies (koska sinä et) olisi jo yli 30-vuotias tietysti sterilisaatiokin tulisi kyseeseen mikäli ette koskaan halua lapsia. Aina sanotaan että ei sitä anneta, jos ei ole tehnyt lapsia, mutta ainakin meillä mies leikattiin mukisematta. Riippuu ihan lääkäristä, alkaako kovasti vastaan väittää. Sitten vaan vaihdetaan lääkäriä...

      Missähän vaiheessa muuten miesten pillereiden kehitys mahtaa olla, onko kellään tietoa...?

      • tintti

        Hei,

        kaverini oli aikoinaan testaamassa sellaista hormonirengasta ja kehui sen taivaisiin. Se on kuulemma tullut markkinoille. Voi olla alussa vähän outo käyttää, mutta kuulemma tottuu nopeasti. Otetaan pois seksin (ja kuukautisten) ajaksi eikä ole tarkkaa vaikka olisi useamman tunninkin poissa.

        Hormonimäärät tosi matalat, kun on "paikallinen".

        Kysele lääkäriltäsi, jos se tietäisi tarkemmin. En enää edes muista varmaksi sen virallista nimitystä. Tietääkö joku muu?


      • Juulia
        tintti kirjoitti:

        Hei,

        kaverini oli aikoinaan testaamassa sellaista hormonirengasta ja kehui sen taivaisiin. Se on kuulemma tullut markkinoille. Voi olla alussa vähän outo käyttää, mutta kuulemma tottuu nopeasti. Otetaan pois seksin (ja kuukautisten) ajaksi eikä ole tarkkaa vaikka olisi useamman tunninkin poissa.

        Hormonimäärät tosi matalat, kun on "paikallinen".

        Kysele lääkäriltäsi, jos se tietäisi tarkemmin. En enää edes muista varmaksi sen virallista nimitystä. Tietääkö joku muu?

        Kyse on ihan virallisesti "ehkäisyrenkaasta". Itselläni se on ollut käytössä jo puolisen vuotta, ja olen ollut erittäin tyytyväinen. nnen sitä käytin e-pillereitä (Diane Nova) n. 10 vuotta. Ajoittain yritin olla ilman pilleireitä, mutta kuukautiskierto oli niin sekaisin ja iho kukki kuin viimeistä päivää, niin että palasin aina takaisin pillerilevyyn. Rengas on hinnaltaan lähes samaa luokkaa kuin pilleritkin ja niitä saa joko yksittäin tai 3 kk:n pakkauksissa.

        Rengasta pidetään tosiaan yhtäjaksoisesti kolme viikkoa, minkä jälkeen viikon tauko. Sitä ei huomaa lainkaan, mitä nyt kumppani on joskus maininnut tuntevansa sen yhdynnän ainakana sisälläni. Mutta sen tosiaan pystyy ottamaan siksi aikaa pois (jopa 3 tunniksi), eikä ehkäisyteho laske. Muutenkin hormonia erittyy huomattavasti tasaisemmin kuin pillereillä, minkä ansiosta ainakaan minulla ei ole esiintynyt kiusallisia mielialanvaihteluita tai päänsärkyä tms. Sivuoireina alussa oli vain lievä huonovointisuus, joka poistui nopeasti.

        Ja muuten sitä väitettä, että e-pillereiden lopettaminen aiheuttaisi lihomista, en allekirjoita ollenkaan! Muutenkin ärsyttää tapa, jolla ehkäisymenetelmien vaikutuksista kirjoitetaan ikään kuin ne olisivat väistämättömiä! Kyse on kuitenkin yksilöistä, joku nainen saattaa reagoida johonkin enemmän, joku vähemmän ja joku ei ollenkaan. On ihan turhaa uskoa sinisilmäisesti kaikkea, mitä muut kertovat, parempi on kokeilla itse ja vaihtaa ehkäisymerkkiä/-tapaa, jos ei tunnu hyvältä.

        Niin ja itse päätin kokeilla rengasta, kun kaksi lähintä työkaveria (37v. ja 40v.) kehuivat sitä. Itse olen 28v. Enkä ole päivääkään katunut! Kokeilkaa ihmeessä, kuukausi tai pari ja päättäkää itse!! :)


    • Leena30

      Olen syönyt samoja mercilon-merkkisiä e-pillereitä ja lopetin niiden käytön haluttomuuden vuoksi. Halut palasivat heti!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      350
      6431
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      48
      3816
    3. Olisitko tältä

      seisomalta valmis seksuaaliseen kanssakäymiseen hänen kanssaan?
      Ikävä
      97
      1015
    4. Yllätä mut ja laita viestiä

      Whatsapissa. Uskallatko vielä?
      Ikävä
      52
      890
    5. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      0
      880
    6. Huomasin kyllä

      Mitä tästä pitäisi ajatella?
      Ikävä
      56
      856
    7. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      137
      833
    8. Miellyttääkö eniten

      Kaivattusi persoona vai ulkonäkö?
      Ikävä
      41
      830
    9. Haluatko sitten

      Rakastella miten paljon?
      Ikävä
      68
      820
    10. Tämä kikka tekee lihapullista entistä maukkaampia - Tämä "ihmeaine" löytyy keittiön kaapista

      Lihapullat ja ruskea kastike on arkiruokien kunkku! Paistatko itse lihapullat pannulla vai uunissa? Näin saat ruoasta v
      Ruoanlaitto
      8
      813
    Aihe