Kaikki tietävät että Egyptissä ja tietty muuallakin rahat ovat täynnä pöpöjä. Moni käyttääkin käsidesiä rahojen käsittelyn jälkeen ja se on hyvä.
Monet epäilevät hotellin ruokaa ripulin aiheuttajaksi. Näin ei yleensä kuitenkaan ole. Hotelleissa ollaan turistikohteissa usein tosi tarkkoja myös henkilökunnan käsihygieniasta ja ravintolat ovat siistejä. Myös asiakkaille on tarjolla käsidesiä.
Yksi suuri tautien levittäjä nyt All Inclusive-hotelleissa ovat ravintolan asiakkaat itse. Vaikka pesette kätenne käsidesillä ennen ruokailua se ei auta. Nimittäin ajatelkaa miten monet koskettavat vuorotelleen niitä tarjoiluottimia ja kauhoja. Ne kuhisevat pöpöjä. Satojen turistien joukossa on aina muutama ripulia sairastava laiska ja tyhmä, jotka eivät desinfioi käsiään ennen ravintolaan tuloa.
Siis joka kerta kun olette käyttäneet kauhoja jne. muistakaa käyttää käsidesiä ennenkuin esim. syötte leipää sormin tms.
Hotellia on turha syyttää ja moittia vatsataudeista koska he tekevät nykyään parhaansa asian saamiseksi kuriin mutta eihän ottimia voi jokaisen ruokailijan jälkeen patoihin vaihtaa, ymmärtäähän senkin. Todellinen syypää on se laiskamato joka ei välitä käsidesistä vaan haluaa olla "maailmanmatkaaja" ja pitää käsidesejä turhina.
Vinkki välttää ripuli!
7
462
Vastaukset
- Jesperi2
Aivan totta muuten...Itselleni on tapana käyttää käsidesiä kun saavun ravintolaan mutta vain silloin. En minä enää sen jälkeen ole laittanut kun olen ruokapöydät kiertänyt ja kerännyt ruokaa lautaselle. Täytyy pistää korvan taakse.
- YX vaan
Olempa nähnyt yhdessä All Inclusive-hotellissa kun pari englantilaista poikaa ottivat irtojäätelöä jäätelökauhalla ja lopusi nuolivat ne kauhat ja laittoivat takaisin astiaan. Perään meni sitten joku joka ei ollut tapausta nähnyt ottamaan näillä nuoleskelluilla kauhoilla itselleen jäätelöä. Hyi !
- juntti4
Ei sitten tullut mieleen puuttua asiaan..... olis ollut edes yksi hyvä teko reissulla.
- mirkis
tuo on kyllä niin totta, ja lisäksi muistakaa juoda sen viinan, oluen ja viinin lisäksi myös vettä, jos elimistö ei saa tarpeeksi vettä on tuo ripuli väistämättä edessä, näillä eväillä vietät ihanan loman aurinkoisessa ja lämpöisessä Egyptissä
- kokemusta on
Yrttistä jekkua aamulla tyhjään mahaan pitää pötsin kunnossa.
- immuuniko?
4 kertaa Egyptissä eikä ikinä mitään tautia. Eka kerralla läträsin niiden desien kanssa kunnes kuulin että ne vaan kiinnittää mahdolliset pöpöt kiinni ihoon. En sen jälkeen ole moisia nesteitä lotrannut, kädet pesen päivässä kuitenkin kolme kertaa useammin kuin kotosuomessa. Tulee jos on tullakseen. Aika jännä muuten huomata että usein se iskee juuri niihin jotka sitä eniten varovat.
- ei ikinä paskatautia
toi on kyllä totta että kyllähän ne turistit ite levittäää paskatautia tietämättää, mut joo on käyny pakasis mais ja epähygienisissä paikoissa nii en voi muuta sanoo että se on tullaksee jos tulee,ja sitten kun nimenomaan varoo kaikkea ja 1.5 litraa desinfioivaa mukana,, nii niille se just tuleeki, maalaisjärjellä pärjää mainioisti aika pitkälle ite käytän aika vähän desibfioivaa ainetta matkoilla, käsien pesuun perehtyy sitte vähä useammin, (:
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1313099- 2232971
En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.791926Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va771559Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k2391427- 481148
- 991041
- 114972
- 58968
- 11880