Rikollistako...

Kaverini saa täyttä työkyvyttömyyseläkettä, selkävaiva....kuitenkin hän tekee omalla firmallaan täysiä työpäiviä remontti/rakennus alalla.
Viime aikoina olen alkanut miettiä, että olisiko minulla moraalinen velvollisuus ilmoittaa johonkin (kela?) selvästä huijauksesta (siis omasta mielestäni), vai onko kaikki laillisesti oikein kun lääkärikaveri saanut eläkkeen sumplittua?

Jotenkin vaan sotii oikeustajua vastaan...
Kaveri siis tekee yhden miehen firmalla hommia, tekee siis kaikki raskaatkin työt itse...
10308
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Älä kadehdi kaveria.. voi olla vaikka mielenterveyssyistä työkyvyttömyyseläkkeellä.
Ei eläkkeelle turhasta päästetä..
Työnteko mitä näet voi olla terapeuttista ja omaksi ilokseen harrastamista.
Ei eläkkeellä olo tarkoita että pitäisi monot sojossa istua neljän seinän sisällä keinutuolissa ja odotella viikatemiestä.
Hyi sinua kadehtija, kaveri muka?

Äänestä

kateus vie kalatkin verkoista..,

Äänestä

Voi viddu mikä kaveri olet!!!

Äänestä

Ole iloinen että kaverilal on päivisin tekemistä joka on mielekästä.Ei kukaan voi tietää miksi joku on "oikeasti" jäänyt eläkkeelle.Nykyään suurin ryhmä eläköityjiä ovat päihdeongelmaiset ja mielenterveysongelmaiset..sitten muut..

Äänestä
  • Ei päihteistä eläkkeelle pääse joskus muinoin pääsi.Mielenterveyskin pitää olla psykoottista ja ollu osastolla hoidossa päästään.

    Äänestä

olisiko se peräti thaimaa ollut, on purkan syönti lain vastaista. ne, jotka syövät siellä purkkaa toimisivatko he sinun moraaliasi vastaan, jos olisit thaimaassa ja sen laittomuuden todistaisit... tämä vastaa kysymykseesi, kun sitä hiukan pohdit. lailla ja moraalilla ja kateudella ei ole tekemistä toistensa kanssa.

Äänestä
  • Ehei kuule, taitaa olla se maa Singapore.

    Äänestä

Olet petollinen ihminen, toivottavasti "kaverisi" vielä tulee huomaamaan sen, ennenkuin syyllistyt koiramaiseen tekoon.

Äänestä

aloittajalle. jos tiedät että kaverisi on selän vuoksi eläkkeellä ja tekee pimeitä töitä niin ilmoita ihmeesti kelaan, voi ilmoittaa ihan anonyymisti. tosin voihan olla että hän on eläkkeellä muista syistä ja on ilmoittanut töistään kelaan? jonkinverran töitä saa eläkkeellä ollessaan tehdä. mutta jos ei maksa veroja tms ja tekee siis pimeänä niin ilman muuta ilmoituksen paikka. eikai kukaan halua että tukien maksamisia kiristetään entisestään kun huijarit vievät kermat päältä..

Äänestä

Siihen loppuu kaveruus suhde, kai se oli sitten sen arvoista

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jotain väärin kirjoitti:

Kaverini saa täyttä työkyvyttömyyseläkettä, selkävaiva....kuitenkin hän tekee omalla firmallaan täysiä työpäiviä remontti/rakennus alalla.
Viime aikoina olen alkanut miettiä, että olisiko minulla moraalinen velvollisuus ilmoittaa johonkin (kela?) selvästä huijauksesta (siis omasta mielestäni), vai onko kaikki laillisesti oikein kun lääkärikaveri saanut eläkkeen sumplittua?

Jotenkin vaan sotii oikeustajua vastaan...
Kaveri siis tekee yhden miehen firmalla hommia, tekee siis kaikki raskaatkin työt itse...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu