http://www.tietokone.fi/uutiset/linux_kivaarilla_osuu_maaliin
Linuxin voittokulku jatkuu. Nyt on kehitetty Linux huippukivääri jolla osuu varmasti maaliin.
Linuxin voittokulku jatkuu. Nyt on kehitetty Linux huippukivääri jolla osuu varmasti maaliin.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Vanha uutinen. Esitettiin jo täällä eilen. Näyttää muuten siltä, että Tietokone.fi:n toimittajat näyttävät lukevan päivittäin tätä palstaa eikä ihme, varsinkin Linux-uutisointi on erittäin korkeaa tasoa, eikö totta.
Mites paistaa niin kateus ja harhaluulot kirjoituksestasi. Nyt jo toimittajatkin ovat osa windowsin huonoa menestystä? :DDD
"Aseessa käytettävät luodit muhkean 17 000 dollarin hintaisen aseen ostaja joutuu hankkimaan suoraan TrackingPointilta. Syynä on lentoratojen laskemisessa tarvittava luotien tasalaatuisuus, jonka yhtiö kertoo varmistavansa parhaiten myymällä omat luotinsa."
Tuo "luodit" on väärin. Pitäisi varmaan ostaa firman lataamat patruunat eikä pelkkiä luoteja. Muutenhan ostaja joutuisi itse lataamaan patruunat ja sehän on aika pilkun viilausta saada kivääriin tasalaatuisesti käyvä patruuna. Suomestakin kyllä löytyy tasalaatuisia luoteja esim. .338 Lapua Magnumiin. Toki tosi kiväärimies kumminkin lataa ne patruunat itse eikä luota toisen tekeleisiin.
Itsekseen latausta helpommalla pääsee, kun hommaa tarkkuusvaa'an ja punnitsee ja lajittelee kaupasta ostetut patruunat painon mukaan eri tarkoituksiin. Tämä nyt on kilpa-ampujien ammattisalaisuus, mutta näin sopuisassa ja toisiaan kunnioittavassa sisäpiirissä sen voi kertoa.
Ja tietysti, siinä vaa'assakin ON Linuxiin perustuva käyttöjärjestelmä.
Mun valintani metsästyskäyttöön on tämä:
http://www.mx.all.biz/img/mx/catalog/28294.jpeg
Nuolen saa aina takaisin laukauksen jälkeen, eikä ase häviä tarkkuudessa lyhyillä matkoilla yhtään kiväärille. Lisäksi varsijousi on lähes äänetön, joten laukaus ei pelästytä puolta metsää pakosalle.
Varsijousi on lisäksi "vapaa", eli mitään hallussapitolupaa ei tarvita.
"Mun valintani metsästyskäyttöön"
Suomessa varsijousi on laiton metsästyskäytössä. Ehdoton peli salametsästykseen tai pihalla hiiviskelijöiden karkoitukseen, esim. kissojen.
"Nuolen saa aina takaisin laukauksen jälkeen"
Lyhyelle matkalla ammuttuna nuoli voi mennä vaikka hirven läpi ja tuskin enää löytyy. Riippuu tieten tehoista, mutta yleensähän se pitää ostaa markkinoiden tehokkain, koska muut ovat leluja.
Tuo ei ole varsijousi vaan jalkajousi. Ja tuo linkin malli tarkemmin taljajalkajousi. Ja nuolet kadottaa helposti varsinkin vähänkin tehokkaammilla malleilla.
"Tuo ei ole varsijousi vaan jalkajousi."
Samaa asetta tarkoittaa. http://fi.wikipedia.org/wiki/Varsijousi
Saako minun braun- partakoneeseen linuksin teriä? Entäs polkupyörään ulkorenkaita?
Eiköhän niitä kohta aleta saamaan!
Mutta millä saadaan linuks nousemaan tuosta 1% lukemasta?
http://www.statowl.com/operating_system_market_share.php