Itsellä Ensio nimestä oli eka reaktio, että ei ikinä... mutta nyt se on jäänyt päähän pyörimään ja tunnustaa kokoajan vaan paremmalta ja paremmalta.
Toinen nimi josta tykätään valtavasti on Sakari, mutta olisiko hassua antaa pojalle etunimeksi elossa olevan ukin nimi ? Saisiko Sakari nimestä jotain lempinimeä millä häntä voisi kutsua vaikkapa siellä mummolassa? Joku muu kuin Saku.
Mitä mieltä nimistä Ensio ja Sakari?
9
1490
Vastaukset
- jaa-a
Niin ja toinen nimi on jo päätetty isän mukaan, joten Ensio Sakari yhdistelmä ei käy, vaikka ihan kivalta se kuullostaakin :)
- Jorma Hirvonen
Vanhojen haisevien juoppojen nimiä molemmat!
- Jorma Hirvonen
ps. se on kuulostaa eikä kullostaa. Vain yksi L-kirjain.
- Esmeralda
hohhoijaa, et parempaa keksinyt? Nämä sinun "vitsisi" alkavat käydä jo kuluneiksi :)
Kivoja nimiä molemmat :) Tykkänä ehkä Sakarista enemmän ja siitähän saisi lempinimen Sakke mikä on myöskin ihana nimi! - Jorma Hirvonen
Esmeralda kirjoitti:
hohhoijaa, et parempaa keksinyt? Nämä sinun "vitsisi" alkavat käydä jo kuluneiksi :)
Kivoja nimiä molemmat :) Tykkänä ehkä Sakarista enemmän ja siitähän saisi lempinimen Sakke mikä on myöskin ihana nimi!Sinulla se on kulunut sanonko mikä.
- vii.
Ensio on kyllä aika äijänimi, sori vaan! Rohkeita olette, jos sen annatte!
Sakari sen sijaan on kiva eikä minusta ole hassua, että ukilla on sama nimi. Luulisi, että ukki on vain ylpeä, kun hänen mukaansa haluatte lapsen nimetä. Sakke, Sasu tai Samppa voisivat olla lempinimiä.
Ehdotan vielä nimiä Ilmari, Antero, Valio, Santeri, Severi ja Sulo. - tällaista
Ensio ja Sakari molemmat perinteikkäitä "riittävän" vanhoja nimiä joten hyvin voi laittaa etunimeksi. Lempinimi taas voi olla mikä vaan kuten yhdistelmä nimistä tai sukunimestä joten siinä mielikuvitus on vaan rajana. Sakarille on ainakin käytetty lempinimeä Sasu.
- ????
Sakarias (nykyään käytetään paljon Topias, Matias, Elias, Jeremias jne. nimiä etuniminä.)
Sakariasta harvemmin näkee etunimenä, mutta ei ole hassumpi.
Mikäli isän nimi on vaikea yhdistää Sakariakseen, niin voisi harkita kolmea nimeä.
Sakri (vanha nimi)
Santeri (Santtu)
Sampo
Svante (vanha nimi)
Simo
Ensio (Enska) ja Soini ovat samantyyppisiä nimiä.
Ensiosta tulee mieleen Ensio Itkonen. - äitykkä3
Hyvä nimi, Ensio Sakari. Enska ja Sakke. Kukaan nykypäivän lapsista ja nuorista ei edes muista Ensio Itkosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271964
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001720Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy571360Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?761320Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311028Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47926Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51923Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44882- 109853
- 73846