savusaunasta sauna??

Onnistuisikohan moinen. Tontillani on vanha hirsinen savusauna, mutta ei saunaa. Olen katsellut pienien pihasaunojen hintoja. Ovat tosi arvokkaita. Joten pystyisiköhän hirret purkamaan ja siirtämään ja kasaamaan saunaksi. Nokisiahan ne ovat mutta jos pesisi ja paneloisi. Tulisikohan savuiset oltavat??
84324
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

eiköhän se kysymys kuulu mikä estäisi? Helpolla jos haluaa päästä siirtää kokonaisena. Soodapuhallus jos ei nappaa hirsien jynssääminen noesta puhtaaksi jne jne

Äänestä

Kiitokset nopeasta vastauksesta. olipa kiva kuulla, ettå se on mahdollista.
Ei taida olla niin isoja koneita käytössä että sen pystyisi siirtämään. Korkeutta ajattelin että se ei tule riittämään. Pari hirsikerrosta varmaan lisättävä.
Mutta kiitokset vinkistä ja lisääkin saa kertoa.

Äänestä

Jos siirto samassa pihapiirissä, pieni kaivuri riittää. Pohjat valmiiksi uudelle paikalle (sorat anturat jne). Sauna tunkkaamalla ylös, puut alle ja kaivurilla uuteen paikkaan. Pari uutta hirsikiertoa alle jos korkeus ei riitä. Tunkilla ylös ja nurkkien alle kivekset jne jne.
Kokonaisena helppo juttu mutta purkaminen työllistää jo huomattavasti.

puuttuvat hirsikierrot riippuen perustamistavasta korvattavissa korotetulla sokkeliosalla? toinen vaihtoehto on tehdä ns. kolmilappeinen katto jne jne

Äänestä
  • Mikset savusauno siinä savusaunassa? Pidä savusauna ja hommaa telttasauna kiireisempään saunomiseen!

    Äänestä

Todella älytön idea ruveta savusia hirsiä putsaamaan. Pidä savusaunana rakenna tavallinen sauna toiseksi.

Äänestä

Älyttömämpää pilata savusauna , siitä saa pehmeimmät löylyt ! Mitä enemmän ilma liikkuu hirsien välistä sitä paremmat löylyt.

Äänestä

Hei,
Kiitokset kaikille vastauksista. Savusauna pysyykin savusaunana. Ehkä joskus siinä vielä kylvenkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


diipadaapa71 kirjoitti:

Onnistuisikohan moinen. Tontillani on vanha hirsinen savusauna, mutta ei saunaa. Olen katsellut pienien pihasaunojen hintoja. Ovat tosi arvokkaita. Joten pystyisiköhän hirret purkamaan ja siirtämään ja kasaamaan saunaksi. Nokisiahan ne ovat mutta jos pesisi ja paneloisi. Tulisikohan savuiset oltavat??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu