Joo elikkäs mulla on Windows Vista ja nyt vähän aikaa sitten huomasin että mulla ei ole palomuuri ja Windows Defender käytössä. Kun yritän käynnistää niitä, tai edes päästä tietoturvakeskukseen, tietotone ilmoittaa että "tietoturvakeskus-palvelua ei voida käynnistää". Löysin jonkun ohjeen, että sen sais Palveluista käynnistettyä, mutta eihän tuota (eikä palomuuria) edes löydy sieltä.
Mulla on aikasemmin ollut viruksia ja troijalaisia koneella, onko ne voineet tuon tietoturvakeskuksen poistaa/vahingoittaa? Ja mites silloin pitäisi toimia? Onko tuo tietoturvakeskus ylipäätänsä tarpeellinen, kun multa löytyy kyllä F-secure PC Protection Plus?
Ja lisäksi, auttakaas nyt millä tsekkaisin kunnolla että kaikki pöpöt on poissa, F-Secure ei enää löydä ainakaan mitään viruksia mutta enpä tiedä luotanko siihen täysin. Ja miten saisin parhaiten nuo virukset ja muut pidettyä poissa, vinkkejä?
Tietoturva ongelmia
2
193
Vastaukset
Virukset voivat todellakin poistaa palomuurin ja Windows Defenderin käytöstä, mutta jos F-Secure sisältää palomuurin ja virustorjunnan, se on myös voinut poistaa käytöstä Windowsin vastaavat ohjelmat, ettei ne ole turhaa yhtäaikaa päällä.
Tietoturvakeskus ei ole välttämätön, se ainoastaan ilmoittaa onko järjestelmässä tarpeelliset tietoturvaohjelmat käytössä. Jos tietää että joku palomuuri ja virustorjunta on toiminnassa, ei tietoturvakeskusta tarvita.
Ainoa varma keino poistaa kaikki "pöpöt" on käyttöjärjestelmän uudelleen asennus DVD:ltä joka tuli koneen mukana tai joka on tehty ennen kuin kone on yhdistetty nettiin.
Vinkkejä viruksien poissa pitämiseen löytyy vaikka täältä
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10912647- 14-13-12-11
""""Ainoa varma keino poistaa kaikki "pöpöt" on käyttöjärjestelmän uudelleen asennus DVD:ltä joka tuli koneen mukana tai joka on tehty ennen kuin kone on yhdistetty nettiin. """
Niin tai sitten sen Ubuntun voi asentaa DVD-levyltä joka on tehty silloin, kun kone on ollut yhdistettynä nettiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1166166Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto605109SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun654242SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963819Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost113604Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1193151SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het522536Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352479Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat642217Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val231561