Corolla 04 jarrutapit. Vaihdoin corollaani uudet etujarrupalat, samalla huomasin yhden jarrutapesta olevan todella jumissa. sain sitä kuitenkin paukutettua sen verran sisään, että sain palat paikoilleen. Mitä haittaa on jos yksi tapeista ei toimi kunnolla?Laitoin renkaan paikoilleen ja otin auton käyttöön. Nyt kuitenkin askarruttaa. Kuluvatko palat nopeammin, joudunko ehkä pian vaihtamaan palat levyineen? laahaavatko jarrut, vai onko kenties riski että jarrut eivät toimi kunnolla? Voiko yhden tapeista vaihtaa erikseen kumeineen vai onko ostettava koko osa? Mikäli voi vaihtaa miten se tapahtuu?
Corollan jarrutapit
rollisti
61845
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Voi hyvänen aika!
Mikäli ne liukutapit on kuluneet, niin osta hyvä "mies" koko tappisarja ja vaihda ne uusiin, muista myös rasvata ne, jos vanhat vielä kunnossa, niin kunnon puhdistus ja rasvaus riittää.
Jos ne tapit on kulunu, niin vaiha ne vaan uusiin, jos ne on vaan jumissa, niin puhdista, ja laita litiumrasvaa voiteluaineeksi.
Jos se tappi jumii, niin jarrupalat kuluu toispuoleisesti, jarrupoljin saattaa lujastipainaessa vaatia pumppausta, tai voivat jäädä laahaamaan, eli älä jätä noin!
Kiitti vastauksesta. Jarrut ei laahaa levyt ei kuumene ja tuntuvat toimivan mutta ostan silti sarjan ja vaihdan toisenpuolen molemmat tapit. Miten vanhat tapit saa irti? Lähteekö vetämällä/ kiertämällä vai?
Vetämällä lähtee, ellei ole jumittunut pahasti kiinni.
ei niissä ainakaan kierteitä ole, se on jotenkin hakattava irti jos on pahasti jumissa. pitäs varmaan jotenkin putsailla se reikäkin kun uudet laittaa, voi olla muuten nekin aika tiukat.
Älä vaihda tappeja, vaihda koko satula, jos liukutapit on jumissa.
On helpompi tie ja satula muutoinkin on vaihtoosa, eli saat vanhasta vaihdossa rahaa, kun uuden haet tilalle.
Olen tasan kerran vaihtanut ne tapit, ja kirveelläkään ei niitä saa toimimaan, kuten pitäisi, vaikka kuinka rasvaa. Ensikerralla minäkin vaihdan suosiolla koko satulan, kuin pelkät tapit.