Mistä on mielestänne hyvä lähteä alkuun? Sisällä koira seuraa jo hyvin, palkitaan käännökset ja vierellä kulkeminen.
Kumpi mielestänne - valjaat vai panta parempi?
Talutuksen alkeet
4
199
Vastaukset
- Reeniä hulkko
Meillä valjaat sekä panta. Tosin valjaiden sanotaan olevan koiraystävällisempiä kun jakaa hihnasta tulevaa painetta. Toisaalta lenkillä näkee koiria jotka vievät omistajia 6-0 valjaissa. Eli koirakouluun ja kotitreeniä niin menee nätisti.
- Vain valjaat
Tuttavan koira kuoli, kun vuosien ulkoilutus pannassa aiheutti jonkinmoisen henkitorven litistymisen.
Kaularanka on herkkä alue ja jo pienet nykäisyt voivat aiheuttaa vaurioita. En suosittele kenellekään pannan käyttöä, ellei voi olla aivan 100%:n varma, ettei koira (ja ulkoiluttaja) yllättävässäkään tilanteessa vedä ja nykäise... Hihnakoulutuksessa panta on ehdoton, valjaissa koira ei saa ohjeistusta hihnan kautta. Hyvä panta on yhtä leveä kuin kaksi koiran niskanikamaa, jolloin pieni veto koiralta ei aiheuta vaurioita.
Valjaisiin meillä pääsee vasta kun jo osataan kävellä kauniisti hihnassa, sama juttu flexin kanssa, käytetään tavallista hihnaa kunnes koira tottelee niin hyvin että hihna on turha, silloin siirrytään flexiin :)- ei pantaa ollenkaan
http://www.mustijamirri.fi/tuote/petsafe-easy-walk-reaktiovaljas-musta/027600/, noilla voi harjoitella. Meillä on ollut alusta asti valjaat, ja hyvin on pärjätty. Valjaitakin on monenlaisia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1074239Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv572428Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?781640Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko61103- 66854
- 21823
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu118813- 39792
Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.50779- 62768