Retket Khao Lakista pienen lapsen kanssa?

S. Donald

Onko kenelläkään kokemuksia Khao Lakin retkistä pienen lapsen kanssa?
Meillä vajaa 5-vuotias poika ja ollaan parin kuukauden päästä menossa sekä Khao Lakiin että Phuketiin ja mietimme tässä retkivaihtoehtoja.
Viime vuotisella reissulla teimme vain puolen päivän korallisaaren retken (koska oltiin vain yksi viikko) mutta nyt kun ollaan pidempään, haluttaisi retkeillä heiman enemmän.
Esim. 2 päivän sademetsä retki kiinnostaisi, mutta hieman arveluttaa miten siellä lapsen kanssa pärjää... Entä miten esim. kanootti juttuja sisältävät retket, miten olette lapsen kanssa pärjänneet, vai oletteko jättäneet väliin? Omat pelastusliivit mukaan kotoa vai löytyykö paikan päältä kunnollisia liivejä lapselle?
Onko vinkkejä retkijärjestäjistä? Matkanjärjestäjän retket tuntuvat aika tyyriiltä ja ei välttämättä tarvita englannin kielistä opastusta.
Kiitos vinkeistä, kaikki mikä lapsen kanssa lomailuun Puketissa tai Khao Lakissa kiinnostaa!

4

362

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ykyk

      Älkää nyt omia liivejä mukaan raahatko :D Ja älkää ostako kotimaisilta matkajärjestäjiltä, hinnat on tuplana ja silti retkien sisältä paikallisten matkanjärjestäjien retkiin verrattuna samoja tai paikallisilla jopa parempia! Kun etsitte sopivaa matkaa niin kysykää myyjiltä onko lapsille liivejä, yleensä näitä áina löytyy jokunen, mut jos ei nii sit ottakaa retki joltain sellaiselta jolta löytyy lapsillekkin liviit.

    • Emmiinah

      Veneretkistä (snorklaus) on kokemusta Love Andamanista ja ainakin heillä systeemit pelas hyvin. Retki Koh Tachaille oli 2300/hlö joulukuussa.

      Kannattaa kysyä vinkkejä Tripadvisorin Khao Lakin keskusteluforumilta, siellä on tosi hyviä paikan päällä pidempään asustavia asiasta tietäviä. Uskoisin, että tuonikäisen kanssa ainakin sademetsäretkistä hyvin selviäisi. Me tyydyttiin 3v. kanssa toistaiseks tohon veneretkeen ja puolen päivän norsusafariin.

    • Meri

      Retkistä en tiedä kun ollaan vasta menossa, mut itse olen ja aijon vastaisuudessakin ottaa pelastusliivit mukaan lapselle. Ei tarvii miettii sit onko niitä jossain veneessä tai ei . Krabilla olivat ainakin tosi kätevät.

    • Jos matkanjärjestäjien retket tuntuvat tyyriiltä, niin sademetsään pääsee omin päinkin. Tunnin ajomatkan päässä Khao Lakista on Khao Sokin upea sademetsäkansallispuisto, jonne nuo retket yleensä suuntaavat (aivan Khao Lakin vieressä pääsee viidakkotunnelmiin käymällä Lampi-vesiputouksella). Khao Sokiin voi ottaa vaikka taksin, kansallispuiston päämajan vieressä on useita majataloja, joista monet sopivat mainiosti myös perheille. Kansallispuiston viidakkopolut ovat hyvin merkittyjä ja niillä on helppo patikoida omin päinkin – tosin kannattaa muistaa, että sademetsä on yleensä täynnä iilimatoja, jotka ovat harmittomia mutteivät välttämättä lasten mieleen. Täällä opas Khao Sokiin:
      http://www.minnethaimaassa.com/pikaoppaat/pikaopas-kansallispuisto-khao-sok/
      Phuketista tehtävät retket Phang-Nga-lahdelle sopivat hyvin pienillekin lapsille: suurin osa matkasta tehdään isoilla laivoilla ja kajakkeja melovat yleensä retkenjärjestäjän palkolliset. Phuketissahan on muutenkin monenlaista tekemistä lapsille. Täällä lisää Phuketin tekemisistä:
      http://www.minnethaimaassa.com/phuket/phuket-tee-ja-nae/
      Retkenjärjestillä on pelastusliivejä, mutta usein vain aikuisten kokoa, joten viisivuotiaalle voi olla turvallisinta ottaa oma pelastusliivi mukaan. Tai uintilivii, jota on kiva käyttää myös hotellin uima-altaalla.
      Toivottavasti tästä on apua!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      102
      2334
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      222
      1950
    3. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      176
      1762
    4. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      102
      1334
    5. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      38
      1260
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1128
    7. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      277
      842
    8. 90kW kulutus

      Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit
      Maailman menoa
      180
      691
    9. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      47
      685
    10. Vanhemmassa miehessä

      on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo
      Ikävä
      51
      680
    Aihe