Millainen ilma vappuna?

Vapun suunnittelija

Tietäisikö joku Unkarissa enemmän oleillut kertoa, minkälainen ilma Budapestissa on yleensä vapun aikaan? Tietysti eri vuosina on erilaista, mutta siis suunnilllen minkälaista on yleensä? Onko ulkoaltaat jo auki kylpylöissä?

Harkitaan kevätloman pitämistä ja haluttaisi lähteä keväiseen/kesäiseen paikkaan.

9

307

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tervetuloa Budaan

      Ilmat on yleensä Vappuna ,niin kuin Suomenkesä. Paikat ovat auki . ja terassit.
      Suosittelen

      • Sanski2

        Olemme tulossa myös vappuna Budapestiin. Miten on, vietetäänkö siellä vappua, vai onko ihan "normaalit" päivät, eli 1.5. työpäivä?


      • tervetuoa budaan
        Sanski2 kirjoitti:

        Olemme tulossa myös vappuna Budapestiin. Miten on, vietetäänkö siellä vappua, vai onko ihan "normaalit" päivät, eli 1.5. työpäivä?

        No ei ainakaan sellaista sikailua ole täällä, kuin Suomessa. Ennen kommunistit juhli täällä


      • buda5

        Pari kertaa siellä Vappuna ollut ja molempina kertoina ollut 20-25 astetta lämmintä.


      • buda5
        Sanski2 kirjoitti:

        Olemme tulossa myös vappuna Budapestiin. Miten on, vietetäänkö siellä vappua, vai onko ihan "normaalit" päivät, eli 1.5. työpäivä?

        AIka rauhallista siellä on Vappuna ollut eli ei näy samalla tavalla kuin Suomessa. Vappupäivä ei kuitenkaan muistaakseni ole työpäivä .Budapestissä oleskelevilla suomalaisilla on kaiketi tapana kokoontua viettämään vapunpäivää kaupungin suurimmalle saarelle Margit-saarella. (Margit-sziget).


    • Vapun suunnittelija

      Vaikuttaa lupaavalta! Vappu Margitin saaren piknikillä ilman kännisiä örveltäjiä ja lämmintä kuin kesällä :-)

      Tietäisikö joku vielä noista ulkoaltaista - ovat varmaan jo sitten auki, jos lämmintä 20 25 astetta?

    • tervetuloa Budaan

      Altaat ovat auki. Kylpylöissä on auki ympärivuoden

    • buda5

      No nyt kun asiasta puhuttiin, niin mekin päätettiin lähteä taas kerran Budapestiin vappuviikoksi. Eli nyt kolmas kerta ko. viikolla. Ehkä siellä tavataan! :)

    • tervetuloa Budaan

      Varmasti tulee olemaan kivaviikko silloin täällä !!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      21
      4509
    2. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      239
      4449
    3. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      39
      4191
    4. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      34
      4005
    5. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      198
      3942
    6. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      26
      3932
    7. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      134
      3616
    8. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      65
      3303
    9. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      20
      2994
    10. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      27
      2951
    Aihe