Milloin palliatiivinen hoito?

der sturm

Milloin on palliatiivisen hoidon aika?
Tädilläni levinnyt syöpä, munuaiskarsinooma -
metareita kymmenkunta mol.keuhkoissa.
Hoitona vahva syöpälääkitys, tädillä vaikeuksia lääkkeen kanssa koska
jalkapohjat kipeytyvät niin ettei hän pahimpina päivinä pääse edes kauppaan.
Täti on 76 vuotias, korkea verenpaine johon lääkitystä.
Kun tämä löydettiin, sanottiin että nyt on kyse
" oireenmukaisesta hoidosta" - leikata ei voinut koska kasvain sijaitsi
ison verisuonen takana.
Täytyykö onkologilta kysyä, milloin on palliatiivisen hoidon aika?

4

2048

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ammattilainen

      Ei täydy vaan heidän tulee kertoa se potilaalle siinä vaiheessa kiun se on ajankohtaista.

    • rs 2012

      Aina voi kysyä,mielestäni parempi se kuin elää epätiedottomuudessa.Syöpäpotilaan elämä on rankkaa ,joten itse ainakin esitän kysymyksiä ja haluan saada suoran vastauksen.Ja kannattaa aina ottaa joku läheinen ihminen mukaan onkoloogin vastaanotolle,silloin kaikki helpompaa kaikille,mikä vastaus sitten onkin.

    • erkkikå

      Olin päivän töissä hoitolaitoksessä, ja se riitti, saattohoidon pitää olla kivutonta, eräs miespotilas ei saa tarpeeksi kivunlievitystä, koska vaimo toivoo keskusteluyhteyden toimivan, kantapäät ja jalat muutenkin auki melkein luuhun asti, hoitolaitos kaivelee gyrvetilla pois ylimääräistä, ja mies kärsii, lääkärin määräys, näin espoossa, oli todella hullu työpäivä, miksi näin, eikö saattohoidossa olevan ihmisen pitäis juuri kokea mahdollisimman kivuton loppuaika?

    • erkkikå

      Miksi saatossa olevan potilaan ihoa pitää kaivaa gyrvetillä ? Sen lääkärin haluaisin kyllä nähdä ja saunan taakse.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      328
      2737
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      78
      2475
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      55
      2222
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      77
      1913
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      125
      1692
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      59
      1554
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1492
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1338
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      89
      1172
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      77
      1134
    Aihe